Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Minister do spraw samorządów przyjechał posłuchać burmistrza. Trwają konsultacje projektu Samorząd 3.0 - rozwój bez barier

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Środa (12 maja) stała pod znakiem wizyt polityków w Malborku. Około południa gościła tu posłanka Lewicy Beata Maciejewska. Trzy godziny później zawitał minister Michał Cieślak, odpowiedzialny w Radzie Ministrów za rozwój samorządów.

Minister Michał Cieślak zajechał do Malborka, by wziąć udział w roboczym spotkaniu z burmistrzem Markiem Charzewskim.

- Malbork jest bliski mojemu sercu, bo jest częścią historii Polski. Uczestniczyłem dzisiaj (12 maja - red.) w forum samorządowym w Gdyni, gdzie poruszaliśmy różne kwestie i po prostu w drodze powrotnej do Warszawy postanowiłem odwiedzić Malbork, piękne historyczne miasto – mówił minister Cieślak.

Jak wyjaśnił, przede wszystkim przyjechał porozmawiać z lokalnymi włodarzami o przyszłości samorządu w kontekście dwóch programów. Pierwszy to zapowiadany od marca przez Prawo i Sprawiedliwość Nowy Ład – czyli nowy program społeczno-gospodarczy tej partii, który ma zastąpić program partii sprzed pandemii i będzie korzystał m.in. ze środków Krajowego Planu Odbudowy (dzięki unijnym środkom z Funduszu Odbudowy).
Drugi projekt to Samorząd 3.0 - rozwój bez barier, ogłoszony trzy miesiące temu, a obecnie trwają jeszcze konsultacje społeczne.

Minęły trzy dekady funkcjonowania samorządu terytorialnego na ziemiach polskich. To dobry czas, aby po 30 latach zastanowić się nad tym, co należy zmienić, aby zlikwidować bariery rozwojowe w samorządzie w zakresie legislacji, jak i procedur. Dla mnie są to bardzo ważne spotkania, ponieważ samorządowcy przedstawiają bardzo trafne uwagi, a ich doświadczenie jest bardzo istotne w kontekście tego, jak samorząd terytorialny ma w przyszłości funkcjonować – wyjaśnia Michał Cieślak.

Inwestycje muszą mieć "charakter cywilizacyjny"

Minister podkreśla, że trzeba jak najlepiej wykorzystać środki, które w najbliższych latach będą do dyspozycji Polski. Ich łączną wartość (m.in. budżet krajowy, dotacje i pożyczki unijne) oszacował na 2 bln zł w nowej perspektywie unijnej.
- To wszystko musimy skoordynować w taki sposób, aby te inwestycje, wydatki były wykonane starannie, rzetelnie, aby miały charakter cywilizacyjny, rozwojowy, bo mają służyć przyszłym pokoleniom. Jest mnóstwo rzeczy do wykonania w Polsce, chcemy lwią część tych środków zagospodarować przez inwestycje samorządowe i myślę, że pokrótce to jest właśnie cel mojej wizyty w regionach, województwach i takich spotkań, jak w Malborku – powiedział Michał Cieślak.

Członek Rady Ministrów odniósł się też jeszcze do debaty, w której wcześniej uczestniczył w Gdyni.

Rozmawialiśmy o przyszłych konceptach dotyczących samorządu. Ja wskazywałem, że bardzo trudna jest sytuacja średnich miast, ponieważ tutaj z jednej strony mamy bardzo czytelny rozwój metropolitalny, metropolie rozwijają się dość szybko i w dość sprzyjającej atmosferze. Mamy oczywiście gminy i powiaty, które starają się funkcjonować, a rząd stara się im pomagać, natomiast najtrudniejsza jest sytuacja miast średnich, tak uważam. One często są gdzieś na pograniczu, pomiędzy dużymi ośrodkami, które się polaryzują, więc myślę, że jest o czym rozmawiać i warto o tym rozmawiać – podkreśla Michał Cieślak.

RFIL dla Malborka. Raz - tak, dwa razy - nie

Faktem jest też to, że takie miasta jak Malbork nie zawsze dostają taką pomoc z budżetu państwa, jakiej oczekują. Przykładem Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych. W pierwszym rozdaniu miasto otrzymało dotację, w dwóch kolejnych już nie.

- RFIL to bezprecedensowa pomoc, której nigdy do tej pory nie było. Ona oczywiście powstała, ponieważ zderzyliśmy się z epidemią. Pierwsza tura to była wartość dzielona algorytmiczne, więc wszystkie samorządy otrzymały wsparcie, ale kolejne dwie tury były już rozdzielone na zasadach wyrównawczych, więc staraliśmy się, aby te środki, mniejsze co prawda niż w pierwszej turze, trafiły również do mniejszych gmin, samorządów – tłumaczył się minister podczas konferencji.

- Wiem, że problemy są wszędzie, dlatego zabiegam o to, żeby w Nowym Ładzie, który będzie ogłoszony w tę sobotę, znalazła się stała subwencja inwestycyjna kierowana do samorządów według obliczeń algorytmicznych, tak aby tworzyć swoistego rodzaju perpetuum mobile w kontekście inwestycji, żebyśmy mogli kierować również do samorządu te środki – dodał Michał Cieślak. - Proszę zwrócić uwagę, że konsultacje Samorząd 3.0 koncentrują się w obszarze trzech filarów. Jednym z ważniejszych, tym drugim filarem, jest poszukiwanie nowych źródeł finansowania dla samorządów. Tutaj również proszę wójtów, burmistrzów, prezydentów – niedawno miałem spotkanie ze skarbnikami, sekretarzami – aby nadsyłali propozycje, ponieważ ja uważam, że samorząd musi mieć wyodrębnione nowe źródła finansowania oprócz tych, które dzisiaj istnieją, i takie poszukiwania rozpocząłem. Mam nadzieję, że one zakończą się sukcesem i to też będzie jakieś wsparcie w przyszłości.

W roboczym spotkaniu z burmistrzem Malborka uczestniczył też Tomasz Klonowski, radny miejski i szef PiS w powiecie malborskim.

W rozmowie z panem ministrem zabiegałem o wsparcie przy wprowadzeniu w Malborku Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, czyli w skrócie budowy co najmniej 250 mieszkań; konieczności pozyskania środków na renowacje Ratusza Staromiejskiego; uwzględnieniu w planach infrastrukturalnych budowy ścieżki rowerowej Malbork – Sztum; pozyskaniu w ramach programu Fabryka środków na rewitalizację malborskich obiektów przemysłowych; zakupie portu rzecznego nad Nogatem i jego rewitalizacji w ramach programu Fabryka – napisał Tomasz Klonowski na swoim profilu na Facebooku.

Propozycje do projektu Samorząd 3.0 do końca maja

Projekt Samorząd 3.0 dotyczy identyfikacji barier w rozwoju samorządów. Zgodnie z założeniami propozycje powinny być ukierunkowane na ułatwienie realizacji inwestycji rozwojowych i o znaczeniu pożytku publicznego, nowe źródła finansowania samorządów oraz poprawę jakości usług publicznych. Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, organizacje samorządowe i pozarządowe oraz obywatele mogą nadsyłać propozycje do 31 maja 2021 r. na e-mail [email protected] lub na adres KPRM.

Opinie zostaną przeanalizowane w Departamencie Współpracy z Samorządem oraz przez Radę Samorządową przy Premierze RP. Wypracowane w ten sposób propozycje zostaną przedstawione pod ocenę MSWiA oraz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

Doradcą ministra Cieślaka w zakresie likwidacji barier rozwojowych w samorządzie jest poseł Włodzimierz Tomaszewski. Współtworzył wraz z prof. Michałem Kuleszą reformy samorządowe. Był w 1998 r. doradcą premiera. Pełnił też funkcje wiceministra rozwoju regionalnego i wiceprezydenta Łodzi.

Malbork. Posłanka Beata Maciejewska o Krajowym Planie Odbudo...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto