Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Młodzież z Ukrainy rozpoczęła naukę w oddziale przygotowawczym w I LO

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Napaść Rosji przerwała normalne życie w Ukrainie we wszystkich dziedzinach. Dzieci i młodzież powinny normalnie chodzić do szkoły. Zamiast tego ci, którzy uciekli z rodzicami do Polski, są przyjmowani do polskich szkół. Decyzją władz powiatu malborskiego w I Liceum Ogólnokształcącym w Malborku zaczął działać oddział przygotowawczy dla młodych uchodźców z Ukrainy.

Dużo mówi się o zapewnieniu miejsca dzieciom z Ukrainy w szkołach podstawowych w Malborku i okolicy, np. w Starym Polu. Zresztą, dzieciaki już uczą się wspólnie. Ale przed wojną razem z rodzicami, głównie z samymi matkami, uciekła też młodzież, która w normalnych okolicznościach chodziłaby do szkół średnich w Ukrainie.

Gdy z każdym tygodniem docierało coraz więcej uchodźców, władze powiatu malborskiego i dyrektorzy podległych im placówek oświatowych spotykali się, by ustalić, jak zapewnić ukraińskiej młodzieży dostęp do edukacji. Zarząd Powiatu w uzgodnieniu z dyrekcjami zdecydował, że młodzi Ukraińcy, którzy zgłoszą się do poszczególnych szkół, będą kierowani do I Liceum Ogólnokształcącego i tam zostanie utworzony tzw. oddział przygotowawczy. Duże znaczenie miały warunki lokalowe w pierwszym "ogólniaku".

4 kwietnia naukę w tej klasie dla młodzieży z Ukrainy przebywającej w Malborku i okolicach rozpoczęło szesnaścioro uczniów.

- Jest to oddział szkolny dla osób podlegających obowiązkowi szkolnemu na poziomie pierwszej i drugiej klasy liceum. Nauka w tym oddziale obejmuje przede wszystkim lekcje języka polskiego, lekcje przedmiotowe oraz dwa przedmioty realizowane na poziomie rozszerzonym: język angielski i geografia. Proces i organizacja kształcenia zostaną dostosowane do potrzeb i możliwości edukacyjnych uczniów – wyjaśnia Hanna Lalak, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Malborku.

Nie ma podręczników dla oddziałów przygotowawczych, dlatego nauczyciele uczący w takiej klasie staną przed wyzwaniem, by we własnym zakresie przygotować materiały dydaktyczne. Nauczycieli podczas zajęć szkolnych będzie wspierał tzw. asystent międzykulturowy, czyli osoba posługująca się biegle językami ukraińskim i polskim.

Uczniowie z Ukrainy będą uczestniczyć także w zajęciach wspierających ich adaptację w środowisku szkolnym w celu przygotowania się do dalszej nauki – dodaje Hanna Lalak.

W oddziale przygotowawczym w I LO młodzież z Ukrainy będzie się uczyła do końca bieżącego roku szkolnego. Ma to być okres intensywnej nauki języka polskiego, aby od nowego roku mogli wybrać klasy profilowane w upatrzonej szkole i uczyć się już razem z polską młodzieżą. Oczywiście jeśli ich rodzice podejmą decyzję, by pozostać w Polsce, a jak wiadomo, będzie to uzależnione od rozwoju sytuacji w Ukrainie i możliwości powrotu do swojego kraju.

Malbork. Młodzież ZSP 4 przeciwko wojnie w Ukrainie. "Mundur...

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto