Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Morska energetyka wiatrowa to nowy kierunek w ZSP 4. Partnerem została PGE Baltica, która obiecuje pracę w branży na kolejne dekady

Anna Szade
Anna Szade
Kto ma 15 lat, ten zwykle nie wie do końca, jak potoczy się jego zawodowa kariera. W Malborku kuszą nastoletnich absolwentów podstawówek zupełnie nową branżą, czyli morską energetyką wiatrową. W czwartek (23 czerwca 2022 r.) podpisano list intencyjny o współpracy PGE Baltica oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 i Centrum Edukacji Zawodowej. To jak otwarcie bram do dobrze wynagradzanego zawodu, w którym przez kolejne dziesięciolecia na pewno nie zabraknie pracy.

W czwartek (23 czerwca 2022 r.), dzień przed wakacjami, w Starostwie Powiatowym podpisany został list intencyjny dotyczący współpracy „w zakresie działań mających na celu edukację młodzieży oraz promocję rozwijającego się sektora morskiej energetyki wiatrowej”. To oferta na nowy rok szkolny. Interes w tym, by do takiego partnerstwa doszło, mają obydwie strony, czyli i PGE Baltica sp. z o.o., i powiatowe placówki: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 oraz Centrum Edukacji Zawodowej. Jedna potrzebuje wykwalifikowanych pracowników, drugie muszą dotrzymywać kroku i kształcić młodzież w takich kierunkach, w których nabyte kompetencje będą potrzebne.

Gospodarka się rozwija, poszukuje coraz to nowych pracowników z nowymi kwalifikacjami. Wiadomo, kucharz czy mechanik to zawody, które były i będą. Ale my musimy kształcić kadry dla gospodarki, ale by pozyskać tych uczniów, musimy mieć w niej wsparcie w gospodarce, nie możemy stać po dwóch stronach barykady. Chcemy pozyskać sojuszników, którzy nas będą wspierali. Wiemy, jakie są trendy krajowe i sami to przerabiamy: wszyscy chcieliby pójść do liceum ogólnokształcącego. Ale nie chcemy mieć wykształconych bezrobotnych – mówił Waldemar Lamkowski, wicestarosta malborski.

Pierwsza klasa kształcąca na potrzeby morskiej energetyki wiatrowej w ZSP 4 już od września

Władze powiatu chcą kuć żelazo póki gorące i pokazać, że już od września absolwenci podstawówek mogą rozpocząć naukę w zupełnie nowej klasie.
- Młody człowiek musi wierzyć, że to dobry kierunek. To jest przyszłość. Dzisiaj, a szczególnie sytuacja wojenna, wymusza na Polsce i Europie poszukiwanie alternatywnych źródeł energii. Liczę więc, że to przyciągnie młodych ludzi, którzy przyjdą i będą się u kształcić i to nie tylko z naszego powiatu. Mamy internat, mogą więc na tym skorzystać uczniowie z całego województwa – mówił wicestarosta Lamkowski.

Jednym ze świadków uroczystego podpisania listu intencyjnego był Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych, który od początku kibicuje tej inicjatywie,

Bardzo się cieszę, że mogę tutaj być, bo morska energetyka wiatrowa, w ogóle energetyka odnawialna, to jest coś, co może być przyszłością, ale też takim nowym otwarciem dla szkoły ważnej dla miasta Malborka, powiatu malborskiego, ale też dla okolicznych miejscowości. To duża szkoła, z bardzo dużym potencjałem. Dlatego ta współpraca może dać przyszłość mieszkańcom Malborka i powiatu, ale i okolicznych powiatów. Zawód, którego będzie się uczyć młodzież w najbliższych latach to coś nowego, coś fascynującego, czego jeszcze w Polsce nie było. Element morskiej energetyki wiatrowej to przygoda będąca bardzo ciekawą propozycją dla uczniów, którzy będą wybierać swoją przyszłość i swój zawód - uważa Karol Rabenda.

Nie da się ukryć, że energetyka wiatrowa offshore to coś, co rodzi się na naszych oczach.
- Gdy prawie cztery lata temu zaczynałem swoją przygodę z wiatrakami na morzu, to nigdy nie przypuszczałem, że w tym momencie to staje się realne. Zaczynamy wiercić na morzu, mamy badania geotechniczne, mówimy już o budowie, zaczynamy wybierać turbiny. Ta dynamika rozwoju powoduje, że rynek offshore będzie potrzebował bardzo znaczącej liczby pracowników – przyznaje Grzegorz Wysocki, wiceprezes PGE Baltica.
Dlatego spółka nie chce czekać i już szykuje przyszłe kadry.
- W pierwszej kolejności podpisaliśmy umowy z Politechniką Gdańską i Uniwersytetem Morskim w Gdyni. To dwie uczelnie na Pomorzu, które realizują program studiów związanych z offshorem. To bardzo szerokie słowo. Przybrzeżne wody są bardzo bogate nie tylko we florę i faunę, zasoby wody, ale też w wiatr, który wieje w części morskiej.

Offshore to morze możliwości na kolejne dekady. I dobrze płacą

Jak wyliczono, na każdy gigawat mocy produkowanej na Bałtyku potrzebnych będzie nawet 6000 ludzi. A potencjał morskiej energetyki wyliczono na ok. 30 gigawatów. Będą niezbędni na każdym etapie powstawania farm wiatrowych, czyli i podczas ich budowy, produkcji turbin, montażu fundamentów, ale i później. To nawet 30-letnia perspektywa serwisowania funkcjonujących elektrowni.
- Chcemy się koncentrować na tym, by takie szkoły, jak ZSP4 realizowały programy, które pozwolą w perspektywie 5-6 lat wykształcić kadry, będące w stanie realizować prace serwisowe. To jest dla nas priorytet – przyznał Grzegorz Wysocki.

Powiatowe placówki reprezentowali: Paweł Rybak, dyrektor ZSP 4 i Waldemar Kuliński, dyrektor CEZ.

Założyliśmy na początku pół oddziału, bo zawsze początki są trudne. Od przyszłego roku już cały oddział. W każdej branży najbardziej działa rzecz najważniejsza, czyli zarobki. Jak już pójdzie po okolicy, że w tej branży ludzie znajdują zatrudnienie i ile zarabiają, to wszystko ruszy z kopyta – przyznał w rozmowie z nami Paweł Rybak.

Na co można liczyć w tej nowej branży?
- To zawód dobrze płatny, rozwojowy, będzie dawał pracę nie przez 5-10 lat. To branża, która będzie się rozwijała przez dziesięciolecia. Pierwsze doświadczenia młodzi ludzie będą zdobywać w czasie budowy farm wiatrowych, to jest coś unikatowego – podkreślał Karol Rabenda.

Obecnie mamy duży popyt, a mało pracowników offshore, więc musimy za nich płacić więcej. Na pewno lepiej będą mieli ci, którzy będą pierwsi, szybciej rozpoczną naukę, będą lepiej się uczyć, będą z nami odbywać praktyki, wypływać na farmy, jeździć do portu serwisowego, do portu instalacyjnego. Pokażemy im wszystko. My też się tego uczyliśmy, przez 4 lata budowaliśmy swoje kompetencje jako PGE Baltica – dodał wiceprezes Wysocki.

W firmie nie zakładają, by nie udało im się ze szczurów lądowych zrobić twardzieli, którzy dadzą sobie radę na morzu.
- Tak naprawdę to nie jest nie wiadomo jaki zakres prac, a kwestia zdobycia praktyki. Będziemy zabierali młodych ludzi na farmę, by zobaczyli, jak się serwisuje wiatraki. Pokażemy im, jak wsiadać do statku serwisowego, jak operować na morzu, jak operować w porcie instalacyjnym. Będziemy ich szkolić, jak wydostać się z tonącego helikoptera – wylicza Grzegorz Wysocki.
To brzmi trochę jak scenariusz filmów sensacyjnych.

Chcę zainteresować młodych ludzi i uświadomić, że idą w bardzo ciekawą branżę – śmieje się wiceprezes. - Dla mnie to jest bardzo ciekawe. No i dzisiaj to ponadprzeciętne zarobki. Jak będzie później, to kwestia rozwoju rynku. To on będzie regulował wynagrodzenia.

Malborska ZSP 4 to druga szkoła w regionie, z którą PGE Baltica nawiązała współpracę.
- Pierwsza była w Ustce, gdzie mamy swoje centrum serwisowe, skąd będą serwisowane pierwsze farmy. Mamy ambicję, by w Malborku koncentrować się na ogólnej obsłudze farm, bo najbliżej jest port instalacyjny w Gdańsku, dokąd najłatwiej dojechać rano kolejką – uważa wiceprezes.

Jeśli jakiś nastolatek nie złożył podania o przyjęcie do pierwszej klasy branży offshore w roku szkolnym 2022/2023, a chciałby, bo zobaczył, że mógłby rozwinąć skrzydła morskiej energetyce wiatrowej, niech nie pluje sobie w brodę. Można jeszcze skontaktować się z „czwórką”. W tym przypadku wszystkim tak zależy, że deklarują elastyczność.

Nabór trwa. Na razie był pierwszy etap złożenia wniosków. Weryfikacja nastąpi, gdy uczeń złoży oryginał świadectwa – zachęca wicestarosta Lamkowski, który wręcz liczy, że przed szkołą ustawi się jeszcze kolejka chętnych.

Malbork. Morskie farmy wiatrowe szansą dla młodzieży. PGE Ba...

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto