Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Mural jeńca Stalagu XXB trafi do Muzeum Miasta. Każdy chętny może pomóc w uratowaniu niezwykłej pamiątki z czasów wojny

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Anna Szade
Anna Szade
Fot. materiały organizatorów zbiórki
Wartość historyczna tego malowidła jest niepodważalna. Wystarczy uruchomić wyobraźnię i pomyśleć, że około 80 lat temu namalował je jeniec Stalagu XXB. Muzeum Miasta Malborka chce przenieść ten mural do swoich zbiorów. Na ten cel pozyskało dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale koszty okazały się dużo większe.

Mural, który chce uratować Muzeum Miasta Malborka, został namalowany na terenie jednego z komand roboczych Stalagu XXB Marienburg Willenberg. Malowidło wymagało podjęcia pilnych prac konserwatorskich, malborska instytucja przygotowała ekspertyzę konserwatorską wraz z planem prac konserwatorskich i wystarała się o dotację z MKiDN w ramach programu „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju”.

Kwota 34 300 zł okazała się jednak niewystarczająca na skomplikowany proces.
- Aby mural był bezpieczny, według założeń konserwatorskich należałoby wykonać transfer malowidła na nowe podłoże tynkowe przenośne w obudowanej kasecie, umożliwiającej ekspozycję. Aktualnie prace interwencyjne w budynku dawnego komanda stalagowego zostały już zakończone. Mural został przeniesiony na tymczasowe podłoże i trafił do dalszych prac konserwatorskich do specjalistycznej pracowni, gdzie czeka na dalsze działania - informuje Muzeum Miasta Malborka.

Malborska instytucja brakujące pieniądze chce pozyskać przy wsparciu Fundacji Mater Dei, a właściwie miłośników historii, którzy odpowiedzą na apel ogłoszony na platformie Zrzutka.pl.

Włączyliśmy się w tę inicjatywę, bo fundacja dała początek Muzeum Miasta Malborka. Uznaliśmy, że wesprzemy działania dotyczące przeniesienia muralu, dlatego uruchomiliśmy tę zbiórkę. Trudno powiedzieć, jaki będzie efekt, ale będziemy się starali dotrzeć do różnych środowisk – tłumaczy Andrzej Panek, wiceprezes Fundacji Mater Dei w Malborku.

Mural jeńca ze Stalagu XXB. "Prisoner of war..."

Członkowie Fundacji Mater Dei wyjaśniają, że mural, który jest „wyjątkową pamiątkę świadczącą o wielkiej tęsknocie za wolnością”, jest dziełem jeńca Stalagu XXB Marienburg Willenberg. Ma około 3 m kw. powierzchni i przedstawia wnętrze pokoju z kominkiem, fotelami, stolikiem i zegarem na tle żółtej ściany.

"Na ścianie malowany podpis w ramce: „Prisoner of war (dalej nieczytelne)”. Powyżej znajduje się kartusz z elementem flagi w centrum, ujęty w schematyczne draperie i zwieńczony banderolą z napisem "ONE THING WAITING FOR". Poza sceną pokoju, widoczna jest z prawej strony linearnie malowana architektoniczna kolumna i poniżej malowane płyciny. Obok znajduje się namalowany w ten sam sposób list-certyfikat (?) z nieczytelnymi podpisami i wzorem lakowej pieczęci - jakby potwierdzenie wykonania dzieła. Nad malowidłem znajduje się jętka więźby dachowej - belka przystropowa, która ma napisy wykonane w podobnych kolorach - niestety nieczytelne” - informują organizatorzy zbiórki.

Stalag XXB Marienburg Willenberg

Obóz zaczął działać 1 lutego 1940 r. w obecnej malborskiej dzielnicy Wielbark, przeniesiony tu z westfalskiej miejscowości Recklinghausen na terenie III Rzeszy Niemieckiej (tam funkcjonował od 16 grudnia 1939 roku jako obóz jeniecki Mannschaftsstammlager XX B). Pierwszymi jeńcami byli żołnierze polscy. Później Niemcy kierowali tu Brytyjczyków, Francuzów, Belgów, Holendrów, Serbów, Włochów i Rosjan.

"Spoczywał na nich obowiązek pracy. Więźniowie pracowali w fabrykach, piekarniach, sklepach, ogrodnictwie, rolnictwie, a także – wbrew międzynarodowym układom i porozumieniom – w przemyśle zbrojeniowym. Ich potencjał wykorzystywano także przy budowie i remoncie dróg, mostów i linii kolejowych, załadunku i rozładunku węgla, w żwirowniach oraz przy pracach związanych z utrzymaniem porządku w miastach. W przeważającej części jeńcy wojenni przebywali poza głównym obozem – stacjonowali w tzw. komandach roboczych” - przypominają organizatorzy zbiórki.

Jedno z takich komand funkcjonowało w Nowym Stawie. Właśnie tam, w zachowanym budynku gospodarczym, znajdowało się malowidło autorstwa jeńca, które chce uratować Muzeum Miasta Malborka.

Przejdź na Zrzutka.pl i pomóż uratować niezwykły mural

Co zrobić, by przyłożyć rękę do ocalenia niezwykłej pamiątki czasu II wojny światowej? To proste. Wystarczy przejść TUTAJ i przekazać datek w ramach internetowej zbiórki. Na dokończenie całego przedsięwzięcia potrzeba 25 tys. złotych.

Malbork. Wystawa na 100-lecie plebiscytu już otwarta [ZDJĘCI...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto