Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Muzeum Zamkowe docenione za wystawę o państwie zakonu krzyżackiego

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Fot. Muzeum Gdańska
Muzeum Zamkowe w Malborku otrzymało Pomorską Nagrodę Muzealną jeszcze za wydarzenie, które miało miejsce w 2019 r. Ale dopiero teraz - przez pandemię - organizatorzy zdecydowali się na rozstrzygnięcie konkursu.

Pomorska Nagroda Muzealna jest przyznawana od 2015 roku z inicjatywy Oddziału Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich; wówczas jego prezesem był Janusz Trupinda, obecny dyrektor Muzeum Zamkowego. Od początków istnienia konkursu honorowy patronat sprawuje nad nim marszałek województwa pomorskiego.

- Po przerwie spowodowanej obostrzeniami epidemicznymi po raz kolejny zostały przyznane Pomorskie Nagrody Muzealne. Była to edycja wyjątkowa, bo objęła wydarzenia, które odbyły się w 2019 i 2020 r. Laureatów i wyróżnionych poznaliśmy podczas uroczystej gali zorganizowanej w sopockim Grodzisku - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

UMWP przypomina, że celem konkursu jest "uhonorowanie pomorskich muzealników za szczególne osiągnięcia w swojej pracy, a także wyłonienie najważniejszych i najciekawszych wystaw, programów edukacyjnych, projektów badawczych czy wydawnictw realizowanych na terenie naszego województwa".

Kapituła konkursu oceniała łącznie 53 zgłoszenia, w tym 32 za rok 2019 oraz 21 za rok 2020. Spośród nadesłanych propozycji przyznano sześć nagród głównych oraz cztery wyróżnienia.

Jedną z trzech nagród głównych za 2019 rok otrzymało Muzeum Zamkowe w Malborku - za przygotowanie w 2019 roku wystawy „SAPIENTIA AEDIFICAVIT SIBI DOMUM. Mądrość zbudowała sobie dom...”. W oparciu o ponad 700 eksponatów z Polski i kilku krajów europejskich malborscy muzealnicy pokazali całokształt działalności państwa krzyżackiego, łącząc - jak wyjaśniała malborska instytucja w zapowiedzi wydarzenia - „dwa na pozór sprzeczne ze sobą wymiary władztwa krzyżackiego w Prusach: ideologiczny i praktyczny, stanowiące o wyjątkowości państwa kierowanego w szczytowym okresie jego rozwoju przez kilkuset braci zakonnych”.

Tytuł wystawy to cytat zaczerpnięty z Księgi Przysłów, a wykorzystany przez krzyżackiego kronikarza Piotra z Dusburga w przedmowie do „Kroniki ziemi pruskiej”.

Wybrany fragment kroniki oddaje sposób postrzegania świata przez Krzyżaków oraz ideologię sprawowania przez nich władzy na podbijanych terytoriach. Podobnie patrzyli na swoją działalność, w tym na państwo w Prusach, które przybrało bardzo funkcjonalną i dojrzałą organizacyjnie formę. Na tym polegał właśnie fenomen tego organizmu państwowego zarządzanego przez realizujących ideologię krucjatową braci rycerzy, który stał się jednym z potężniejszych władztw w późnośredniowiecznej Europie - można przeczytać w opisie wystawy na stronie internetowej Muzeum Zamkowego.

Tę wystawę na zamku można było oglądać między wrześniem a listopadem 2019 roku przez 65 dni, 7 dni w tygodniu. 784 eksponaty przyciągnęły 67 222 zwiedzających. Na uroczystości otwarcia ekspozycji gościł wówczas nowo wybrany wielki mistrz zakonu krzyżackiego - o. Frank Bayard, a na finisażu - jego poprzednik, ks. Bruno Platter.

Malbork. Wystawa o zakonie krzyżackim już otwarta z udziałem...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto