Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Muzeum Zamkowe z kolejną dotacją na "tropienie" strat wojennych. Zespół badawczy ma już doświadczenie z dwóch poprzednich lat

Radosław Konczyński
Fot. materiały Muzeum Zamkowego w Malborku
Dobra wiadomość. Muzeum Zamkowe w Malborku pozyskało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotację na kontynuację projektu badawczego dotyczącego strat wojennych.

Pierwsza część badań była prowadzona w latach 2018-2019. Celem było odtworzenie historii gromadzenia zbiorów artystycznych w zamkach w Malborku i Kwidzynie do 1945 roku, ich rekonstrukcja i digitalizacja w możliwie najpełniejszym zakresie. Na realizację badań MKiDN przekazało dotację w wysokości 105 470 złotych.

- Wszystkie działania miały na celu doprowadzenie do zebrania możliwie najpełniejszej bazy obiektów stanowiących trzon przedwojennych kolekcji zamku w Malborku i Kwidzynie. Bazy w pełnym rozumieniu zbioru obiektów, jak i wszelkich dostępnych źródeł archiwalnych oraz przekazów ikonograficznych związanych z tymi obiektami - informuje Muzeum Zamkowe.

W ciągu dwóch lat zespół badawczy powołany przez dr. hab. Janusza Trupindę, dyrektora malborskiej instytucji, pełnił rolę "poszukiwaczy skarbów", przemierzył setki kilometrów, by przeglądać archiwa w kraju i za granicą. Kwerendy wysłano do 46 instytucji: 18 muzeów w Polsce (m.in. muzea narodowe w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, muzea archeologiczne), 7 instytucji kościelnych (m.in. muzea i archiwa diecezjalne w Pelplinie i Olsztynie), 18 instytucji muzealnych i archiwalnych w Niemczech (w tym muzea w Lüneburgu, Münster, Norymberdze, archiwa w Berlinie, Bayreuth), 3 archiwów wojskowych (m.in. Centralne Archiwum Wojskowe w Warszawie).

Za najbardziej spektakularny efekt prac tej muzealnej specgrupy uznaje się zwrot przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu przedwojennego inwentarza kolekcji militariów zamku malborskiego.

Zespół pracował w składzie: Bartłomiej Butryn, Joanna Czarnowska, Artur Dobry, Justyna Lijka, Łukasz Rzepczyński, Aleksandra Siuciak i Iwona Turzyńska.

- "Przekopał” ogrom archiwaliów, dokumentów i zdjęć w poszukiwaniu śladów przeszłości związanych z dawnymi zbiorami zamków w Malborku i Kwidzynie. Efekty nie zawsze były zadowalające, ale z perspektywy czasu bardzo ważne. Działania te pozwoliły na skorygowanie niektórych przekonań dotyczących powojennych losów zamkowych kolekcji, a także wyznaczyły nowe tropy badawcze, które dają nadzieję na poszerzenie wiedzy w tym zakresie - podsumowuje Aleksandra Siuciak, koordynator projektu.

Nadzieję tym większą, że ostatnio resort kultury pozytywnie ocenił wniosek Muzeum Zamkowego dotyczący kontynuacji badania strat wojennych w zakresie zbiorów artystycznych zamków w Malborku i Kwidzynie. Malborska instytucja dostała na 2020 rok 160 tys. zł dotacji.

Więcej o zamkowych stratach wojennych można dowiedzieć się ze specjalnie utworzonej strony internetowej (TUTAJ). Warto też skorzystać z zaproszenia na cykl spotkań poświęconych temu tematowi, a zaplanowanych w ramach wspomnianego projektu. Inauguracyjny wykład "O wedutach z dawnych zbiorów zamkowych" wygłosi Justyna Lijka - 26 lutego (środa), o godz. 17 w Ośrodku Konferencyjnym Karwan. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto