MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Muzeum Zamkowe zaprasza na "Darmowy Listopad". Bezpłatny wstęp również do zamków w Sztumie i Kwidzynie

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Zaczął się „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich”. W akcji organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego po raz kolejny bierze udział Muzeum Zamkowe w Malborku. Tutejszy zamek przez 315 lat był siedzibą królów polskich.

„Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich”, akcja organizowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od ponad 10 lat, to okazja do bezpłatnego zwiedzania wystaw stałych i czasowych, ale także do udziału w spotkaniach edukacyjnych, wykładach, konferencjach, warsztatach i lekcjach muzealnych.

- Kultura buduje tożsamość. A tożsamość jest fundamentem wspólnoty. Jak ważne są to wartości, dobitnie świadczy przykład Ukrainy, która mimo zniewolenia i prób unicestwienia przez potężnego sąsiada dzięki kulturze zachowała swoją tożsamość i od ponad 8 miesięcy toczy bohaterską wojnę o przetrwanie swojej wspólnoty, o niepodległość swojej ojczyzny. Umiłowanie ojczyzny zaczyna się od zachwytu jej pięknem, przyrodą, architekturą, ale także – historią, którą dzisiaj możemy poznawać poprzez bezpośrednie doświadczenie, m.in. odwiedzając muzea. Zachęcam do odwiedzania skarbów polskiego dziedzictwa - zachęca prof. dr hab. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Kolejny rok z rzędu w akcji bierze udział Muzeum Zamkowe w Malborku, ale tym razem również ze swoimi oddziałami – zamkami w Sztumie i Kwidzynie.
Malbork przez 315 lat (1457-1772) był rezydencją królów polskich, w której zatrzymywało się 12 królów (niektórzy kilkakrotnie), przynajmniej 6 królowych, członkowie rodzin królewskich, znamienici członkowie dworu królewskiego, dyplomaci, uczeni i artyści. Był też twierdzą Rzeczpospolitej, siedzibą urzędników królewskich zarządzających dobrami stołowymi, czyli królewskimi na Żuławach. Tutaj działały Komisja Morska (umieszczona przez Zygmunta Augusta) czy Mennica Koronna.

Jak przy okazji jednej z wcześniejszych edycji opowiadał dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego, tutaj władcy „nie tylko odpoczywali w drodze do Gdańska, ale także sprawowali sądy, wystawiali dokumenty, przyjeżdżali często i najczęściej czynił to Zygmunt III Waza”.

W ramach akcji, do końca listopada zamki w Malborku, Sztumie i Kwidzynie będzie można zwiedzić na podstawie bezpłatnych biletów wstępu, które należy pobrać w kasie lub online. Ale uwaga, obowiązuje opłata za przewodnika lub audioprzewodnik w cenie 15 zł.

"Darmowy Listopad" w zamku w Malborku

W Malborku będzie można skorzystać również z oprowadzeń kuratorskich po nowej wystawie czasowej „>>Zatem Najświętsza Maria Panna musi oglądać swoją sprofanowaną siedzibę<< – Malbork między polityką a sacrum (1772 – 1856)”. To ciąg dalszy opowieści o zamku, bo najpierw była ekspozycja o czasach panowania zakonu krzyżackiego, potem muzeum prezentowało okres polski, a teraz przybliża okres pruski i pierwszą, tzw. romantyczną restaurację twierdzy.

Kuratorzy będą oprowadzać po wystawie w soboty o godz. 12 według harmonogramu:

 • 5 listopada - Bartłomiej Butryn - "Między dokumentem a inwencją, czyli czego nie widział artysta, a nam pokazał";
 • 19 listopada - Justyna Lijka – oprowadzanie po wystawie przez kuratora wystawy;
 • 26 listopada - Bartłomiej Butryn - „Krzyżak wyobrażony - bracia zakonni w romantycznych przedstawieniach zamku malborskiego i w malarstwie historycznym".

Limit wejść to 20 osób. Zbiórka przed bramą główną zamku, ale najpierw trzeba pobrać bezpłatne bilety w kasie biletowej przy pl. 60-lecia Muzeum Zamkowego.

Specjalistą od czasów polskich w dziejach zamku Malbork jest dr Rafał Panfil. Warto sobie zanotować, że 26 listopada o godz. 12 w Ośrodku Konferencyjnym Karwan wygłosi wykład pt. „Wyprawa Zygmunta III do Prus w 1623 r.”.

Muzeum Zamkowe zaprasza również szkoły do udziału w lekcjach muzealnych. Zainteresowani powinni kontaktować się z Działem Edukacji pod numerem tel. 55 647 09 83, a tematy są następujące:

 • „Malbork jako twierdza i arsenał królewski”,
 • „Pisma, kroniki, pamiętniki – kancelaria w czasach polskich”,
 • „Malborskie drukarnie w okresie nowożytnym”,
 • „Malbork jako miejsce kultu religijnego”,
 • „Portrety władców Polski na zamku w Malborku”,
 • „Wizyty władców Polski na zamku w Malborku”.

Także w swoich oddziałach Muzeum Zamkowe przygotowało dodatkowe atrakcje w ramach listopadowej akcji.

"Darmowy Listopad" w zamku w Sztumie

Lekcje muzealne:

 • „Prusowie i ich baby - warsztaty pracy w glinie”. Na zajęciach dzieci dowiedzą się, kim byli Prusowie, jak wyglądali, jakie mieli wierzenia i przede wszystkim, czym były baby pruskie. W części warsztatowej wykonają miniaturę posągu w glinie.
 • „Jaćwingowie i ich grody”. Zajęcia na podstawie wystawy czasowej o jednym z plemion pruskich - Jaćwingach. Jest to opowieść o budownictwie warownym urozmaicona wspólnym tworzeniem makiety osady pruskiej.

To zajęcia dla grup wiekowych: przedszkola i szkoły podstawowe; odbywają się od wtorku do piątku po uprzednim uzgodnieniu terminu i wyborze tematu. Zamawianie lekcji: Aleksander Masłowski – tel. 668 158 447.

Ponadto:

 • 19 i 26 listopada, godz. 12 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Jaćwingowie – zapomniani wojownicy” - Zbigniew Sawicki, oferta dla rodzin;
 • 11 listopada, godz. 12.30 – prelekcja „Zamek w Sztumie - historia mało znana” - Aleksander Masłowski, oferta dla rodzin;
 • listopada, godz. 12 - prezentacja filmu „Plebiscyt 1920 r. na Powiślu” – oferta dla rodzin.

"Darmowy Listopad" w zamku w Kwidzynie

Lekcje muzealne:

 • „Chata wuja Toma - opowieści o ptaszkach z naszego podwórka”, oprowadzanie po części wystawy przyrodniczej oraz warsztaty z tworzenia ptaszka na patyku;
 • „Miejsca pamięci i zapomnienia - opowieść o starych cmentarzach, menonickich stelach i krzyżach nagrobnych” oraz warsztaty z tworzenia kwiatów woskowych;
 • „Ceramika ręcznie lepiona - naczynia codzienne i pogrzebowe”, oprowadzanie po wystawie archeologicznej oraz warsztaty w glinie;
 • „W świecie herbów i symboli” - warsztaty z tworzenia własnego znaku heraldycznego.

To propozycja dla przedszkoli i szkół podstawowych. Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku po uprzednim uzgodnieniu terminu i wyborze tematu: Wioleta Rudzka - tel. 727 522 159, Joanna Jezierska - tel. 669 622 266.

9 muzeów w akcji "Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich”

W tegorocznej edycji akcji „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich” bierze udział 9 instytucji kultury podległych MKiDN. Oprócz Muzeum Zamkowego w Malborku z oddziałami w Kwidzynie i Sztumie są to następujące muzea:

 • Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie
 • Zamek Lubelski
 • Łazienki Królewskie w Warszawie
 • Pałac Króla Jana III w Wilanowie
 • Zamek Królewski w Poznaniu
 • Zamek Królewski w Sandomierzu
 • Zamek Żupny w Wieliczce
 • Zamek Królewski w Warszawie

Malbork. Muzeum Zamkowe niezwykłą wystawą odczarowuje "krzyż...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto