„Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich”, akcja organizowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od ponad 10 lat, to okazja do bezpłatnego zwiedzania wystaw stałych i czasowych, ale także do udziału w spotkaniach edukacyjnych, wykładach, konferencjach, warsztatach i lekcjach muzealnych.
- Kultura buduje tożsamość. A tożsamość jest fundamentem wspólnoty. Jak ważne są to wartości, dobitnie świadczy przykład Ukrainy, która mimo zniewolenia i prób unicestwienia przez potężnego sąsiada dzięki kulturze zachowała swoją tożsamość i od ponad 8 miesięcy toczy bohaterską wojnę o przetrwanie swojej wspólnoty, o niepodległość swojej ojczyzny. Umiłowanie ojczyzny zaczyna się od zachwytu jej pięknem, przyrodą, architekturą, ale także – historią, którą dzisiaj możemy poznawać poprzez bezpośrednie doświadczenie, m.in. odwiedzając muzea. Zachęcam do odwiedzania skarbów polskiego dziedzictwa - zachęca prof. dr hab. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Kolejny rok z rzędu w akcji bierze udział Muzeum Zamkowe w Malborku, ale tym razem również ze swoimi oddziałami – zamkami w Sztumie i Kwidzynie.
Malbork przez 315 lat (1457-1772) był rezydencją królów polskich, w której zatrzymywało się 12 królów (niektórzy kilkakrotnie), przynajmniej 6 królowych, członkowie rodzin królewskich, znamienici członkowie dworu królewskiego, dyplomaci, uczeni i artyści. Był też twierdzą Rzeczpospolitej, siedzibą urzędników królewskich zarządzających dobrami stołowymi, czyli królewskimi na Żuławach. Tutaj działały Komisja Morska (umieszczona przez Zygmunta Augusta) czy Mennica Koronna.
Jak przy okazji jednej z wcześniejszych edycji opowiadał dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego, tutaj władcy „nie tylko odpoczywali w drodze do Gdańska, ale także sprawowali sądy, wystawiali dokumenty, przyjeżdżali często i najczęściej czynił to Zygmunt III Waza”.
W ramach akcji, do końca listopada zamki w Malborku, Sztumie i Kwidzynie będzie można zwiedzić na podstawie bezpłatnych biletów wstępu, które należy pobrać w kasie lub online. Ale uwaga, obowiązuje opłata za przewodnika lub audioprzewodnik w cenie 15 zł.
"Darmowy Listopad" w zamku w Malborku
W Malborku będzie można skorzystać również z oprowadzeń kuratorskich po nowej wystawie czasowej „>>Zatem Najświętsza Maria Panna musi oglądać swoją sprofanowaną siedzibę<< – Malbork między polityką a sacrum (1772 – 1856)”. To ciąg dalszy opowieści o zamku, bo najpierw była ekspozycja o czasach panowania zakonu krzyżackiego, potem muzeum prezentowało okres polski, a teraz przybliża okres pruski i pierwszą, tzw. romantyczną restaurację twierdzy.
Kuratorzy będą oprowadzać po wystawie w soboty o godz. 12 według harmonogramu:
- 5 listopada - Bartłomiej Butryn - "Między dokumentem a inwencją, czyli czego nie widział artysta, a nam pokazał";
- 19 listopada - Justyna Lijka – oprowadzanie po wystawie przez kuratora wystawy;
- 26 listopada - Bartłomiej Butryn - „Krzyżak wyobrażony - bracia zakonni w romantycznych przedstawieniach zamku malborskiego i w malarstwie historycznym".
Limit wejść to 20 osób. Zbiórka przed bramą główną zamku, ale najpierw trzeba pobrać bezpłatne bilety w kasie biletowej przy pl. 60-lecia Muzeum Zamkowego.
Specjalistą od czasów polskich w dziejach zamku Malbork jest dr Rafał Panfil. Warto sobie zanotować, że 26 listopada o godz. 12 w Ośrodku Konferencyjnym Karwan wygłosi wykład pt. „Wyprawa Zygmunta III do Prus w 1623 r.”.
Muzeum Zamkowe zaprasza również szkoły do udziału w lekcjach muzealnych. Zainteresowani powinni kontaktować się z Działem Edukacji pod numerem tel. 55 647 09 83, a tematy są następujące:
- „Malbork jako twierdza i arsenał królewski”,
- „Pisma, kroniki, pamiętniki – kancelaria w czasach polskich”,
- „Malborskie drukarnie w okresie nowożytnym”,
- „Malbork jako miejsce kultu religijnego”,
- „Portrety władców Polski na zamku w Malborku”,
- „Wizyty władców Polski na zamku w Malborku”.
Także w swoich oddziałach Muzeum Zamkowe przygotowało dodatkowe atrakcje w ramach listopadowej akcji.
"Darmowy Listopad" w zamku w Sztumie
Lekcje muzealne:
- „Prusowie i ich baby - warsztaty pracy w glinie”. Na zajęciach dzieci dowiedzą się, kim byli Prusowie, jak wyglądali, jakie mieli wierzenia i przede wszystkim, czym były baby pruskie. W części warsztatowej wykonają miniaturę posągu w glinie.
- „Jaćwingowie i ich grody”. Zajęcia na podstawie wystawy czasowej o jednym z plemion pruskich - Jaćwingach. Jest to opowieść o budownictwie warownym urozmaicona wspólnym tworzeniem makiety osady pruskiej.
To zajęcia dla grup wiekowych: przedszkola i szkoły podstawowe; odbywają się od wtorku do piątku po uprzednim uzgodnieniu terminu i wyborze tematu. Zamawianie lekcji: Aleksander Masłowski – tel. 668 158 447.
Ponadto:
- 19 i 26 listopada, godz. 12 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Jaćwingowie – zapomniani wojownicy” - Zbigniew Sawicki, oferta dla rodzin;
- 11 listopada, godz. 12.30 – prelekcja „Zamek w Sztumie - historia mało znana” - Aleksander Masłowski, oferta dla rodzin;
- listopada, godz. 12 - prezentacja filmu „Plebiscyt 1920 r. na Powiślu” – oferta dla rodzin.
"Darmowy Listopad" w zamku w Kwidzynie
Lekcje muzealne:
- „Chata wuja Toma - opowieści o ptaszkach z naszego podwórka”, oprowadzanie po części wystawy przyrodniczej oraz warsztaty z tworzenia ptaszka na patyku;
- „Miejsca pamięci i zapomnienia - opowieść o starych cmentarzach, menonickich stelach i krzyżach nagrobnych” oraz warsztaty z tworzenia kwiatów woskowych;
- „Ceramika ręcznie lepiona - naczynia codzienne i pogrzebowe”, oprowadzanie po wystawie archeologicznej oraz warsztaty w glinie;
- „W świecie herbów i symboli” - warsztaty z tworzenia własnego znaku heraldycznego.
To propozycja dla przedszkoli i szkół podstawowych. Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku po uprzednim uzgodnieniu terminu i wyborze tematu: Wioleta Rudzka - tel. 727 522 159, Joanna Jezierska - tel. 669 622 266.
9 muzeów w akcji "Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich”
W tegorocznej edycji akcji „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich” bierze udział 9 instytucji kultury podległych MKiDN. Oprócz Muzeum Zamkowego w Malborku z oddziałami w Kwidzynie i Sztumie są to następujące muzea:
- Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie
- Zamek Lubelski
- Łazienki Królewskie w Warszawie
- Pałac Króla Jana III w Wilanowie
- Zamek Królewski w Poznaniu
- Zamek Królewski w Sandomierzu
- Zamek Żupny w Wieliczce
- Zamek Królewski w Warszawie
Malbork. Muzeum Zamkowe niezwykłą wystawą odczarowuje "krzyż...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
KUP TERAZ

Pokrowiec na plecak Pack Fly Large Blaze Orange Mystery Ranch
Wodoodporny pokrowiec rozmiarze Medium. Pasuje na …
KUP TERAZ

PLECAK Urban Assault 21, Mystery Pop, OS
Zainspirowany wojskowymi plecakami szturmowymi. Te…
KUP TERAZ

ŁÓŻKO TURYSTYCZNE COT CONVERTIBLE HELINOX
Unikalny system dźwigni Helinox składa łóżko i w p…
KUP TERAZ

KIJE BIEGOWE DISTANCE 125cm ROCKLAND
Rockland Distance to kije do biegów terenowych wyk…
KUP TERAZ

KUBEK TERMICZNY THERMAL MUG LIFEVENTURE
Wszechstronny kubek termiczny. Utrzyma temperaturę…
KUP TERAZ

KIJE TREKKINGOWE RAPID CABRO ROCKLAND
Rapid Carbo uniwersalne i komfortowe w użytkowaniu…
Życie Chrześcijan w Królestwie Jordanii