Malbork. Na basenie ZSP 4 niektórym „kłania się” regulamin. Raz w miesiącu generalne czyszczenie 

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Udostępnij:
Może się zdarzyć, że nie w każdą sobotę basen Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku będzie otwarty. Niedawno zdziwiło to naszą Czytelniczkę, która przyszła popływać z synem. Szkoła wyjaśnia, że jeden dzień w tygodniu trzeba poświęcić na generalne czyszczenie obiektu, m.in. dlatego że niektórzy użytkownicy z uporem maniaka nie przestrzegają regulaminu.

Basen w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku należy do samorządu powiatowego, a zarządza nim dyrekcja szkoły. To jedyna pływalnia sportowa w powiecie. Korzystają z niej głównie uczniowie szkół miejskich (w ramach nauki pływania finansowanej przez miasto i Urząd Marszałkowski) oraz kluby, ale także mieszkańcy w ramach wejść rekreacyjnych, które są możliwe w dni powszednie rano i wieczorami oraz w soboty i niedziele od godz. 13.

Dlaczego w sobotę basen był zamknięty?

Zgłosiła się do nas mieszkanka Malborka, która skarży się, że właśnie w soboty, dla wielu osób dniu wolnym od pracy, basen jest zamykany „co 3-4 tygodnie”.

- Mam niepełnosprawnego syna. W ostatnią sobotę listopada specjalnie wynajęłam osobę, żeby przeprowadziła zajęcia z dzieckiem w wodzie, ale było zamknięte, a nigdzie nie widziałam informacji. Czy nie można tych prac przeprowadzić wcześniej, tak żeby mieszkańcy mogli normalnie korzystać z basenu? - pyta mieszkanka Malborka.

Okazuje się, że rzeczywiście zdarza się zamykać pływalnię w jedną z sobót w miesiącu. Kierownik obiektu wyjaśnia nam, dlaczego tak się dzieje.

- W dni powszednie codziennie obiekt odwiedza ok. 450 osób. Pierwsze wejście jest o godz. 6, a ostatnie o 20.45. Naprawdę w ciągu dnia nie ma czasu, żeby zrobić generalne czyszczenie. Dlatego musimy na to przeznaczać jedną sobotę w miesiącu. W tym przypadku, o którym mowa, umieściliśmy tydzień wcześniej informację na drzwiach wejściowych, ale niestety ktoś ją zerwał. Szkoda, że mieszkanka nie zadzwoniła do nas, żeby wyjaśnić tę sprawę. Na 2022 rok postaramy się ustalić z góry na kilka miesięcy, w które soboty będzie zamknięte – mówi Urszula Pajda, kierownik obiektu sportowego ZSP 4.

Jak słyszymy, zamykać trzeba na całą sobotę, bo niektórzy użytkownicy basenu nie przestrzegają regulaminu. Chodzą na przykład w brudnych klapkach. Gdyby przemnożyć to przez liczbę osób, siłą rzeczy, brud narasta. Powierzchni jest sporo, a czyszczenie nie polega tylko na zamieceniu i przetarciu mopem.

Trzeba rozprowadzić środek czyszczący, zostawić na godzinę lub dłużej, potem szoruje się szczotką i maszyną płytki i na koniec się zmywa. Płytki antypoślizgowe mamy najwyższej jakości, to bardzo dobrze, ale jednocześnie są bardzo trudne do czyszczenia – wyjaśnia Urszula Pajda.

"A po co mam się myć?" i "A po co czepek?"

Jak więc się okazuje, powody do skarżenia się na niektórych użytkowników ma też szkoła. Trudno ich przekonać również do... umycia ciała pod prysznicem przed wejściem do basenu. A to bardzo ważny i jeden z podstawowych wymogów basenowych. Skutków ubocznych takiego zachowania akurat nikt nie musi sprzątać, bo od tego jest aparatura. Przypomnijmy, że podczas kompleksowego remontu pływalni w latach 2019-2020 powstała m.in. instalacja uzdatniająca wodę, która krąży w obiegu zamkniętym. Jednak to, że ktoś nie chce się umyć, oznacza potem większe nakłady na środki chemiczne, aby utrzymać parametry wody basenowej. Dlatego tak ważne jest umycie ciała mydłem przed wejściem do wody.

- Woda cały czas jest monitorowana elektronicznie. Dzięki temu wiadomo też, o ile więcej trzeba dodać środków chemicznych, jeżeli ludzie wchodzą brudni. Słyszymy: „A po co mam się myć?”. Ale sanepid nie będzie się pytał, tylko zamknie pływalnię. Oczywiście, spełniamy wszystkie parametry. Woda w niecce basenowej jest uzdatniana i filtrowana. Badamy ją co dwa tygodnie – zapewnia Urszula Pajda.

Kolejne popularne pytanie użytkowników to: „A po co czepek, bo na innych pływalniach nie ma?”. Kierownik basenu tłumaczy, że ze względów higienicznych. Naturalną sprawą jest, że w czasie kąpieli wychodzą włosy. Żadna to przyjemność natknąć się na taką niespodziankę w trakcie pływania...

Ile osób korzysta z powiatowej pływalni?

Ze statystyk wynika, że wejścia rekreacyjne na basenie ZSP 4 cieszą się średnim zainteresowaniem. W dni powszednie rano korzysta do 10 osób, a podczas dwóch wieczornych wejść – maksymalnie po 25 osób. W sobotę i niedzielę basen jest ogólnodostępny o godz. 13, 14, 15, 16 i 17. W soboty zjawia się ogółem ok. 50 osób, a w niedziele – do 70. W czasie jednego wejścia w niecce może przebywać maksymalnie 30 osób, pod warunkiem że nie ma żadnych ograniczeń sanitarnych.

Wstęp na pływalnię kosztuje:

  • 14 zł – bilet normalny,
  • 10 zł – ulgowy dla młodzieży szkolnej i studentów,
  • 9 zł – ulgowy tylko na godz. 7,
  • można też kupić karnet na 5 wejść - normalny za 60 zł, ulgowy za 45 zł.

Istnieje możliwość płatności kartą. Natomiast nie ma – o co pytała nasza Czytelniczka – i nie przewiduje się zniżek dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Jak wyjaśnia kierownik obiektu, w razie pytań dotyczących funkcjonowania basenu można dzwonić pod nr tel. 663 922 239. Jak również sprawdzać informacje na stronie internetowej szkoły – zsp4.malbork.pl, w zakładce „Organizacja”.

Obecnie od 23 grudnia do 2 stycznia 2022 r. basen jest zamknięty z powodu przerwy świątecznej, a 6 stycznia z uwagi na Święto Trzech Króli. Od 3 do 7 stycznia nie ma wejść rekreacyjnych o godz. 7.

Malbork. Basen ZSP 4 bez wody czeka na remont [ZDJĘCIA]. Do ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie