Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Na cmentarzu czerwonoarmistów w rosyjski Dzień Zwycięstwa panował spokój. Zupełnie inaczej było w dużych miastach

Anna Szade
Anna Szade
Na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Malborku nikt z Rosjan w poniedziałek (9 maja 2022 r.) kwiatów nie złożył. Przynajmniej do wczesnego popołudnia nikt tego nie zrobił. Nie było też żadnych protestów, ale rosyjscy dyplomaci od dawna tu nie zajeżdżają.

Cmentarz Wojenny Żołnierzy Radzieckich w Malborku znajduje się przy ul. 500-lecia. W poniedziałek (9 maja) wyglądał właściwie tak, jak każdego innego dnia. Nikt nie świętował tam Dnia Zwycięstwa, które obchodzą Rosjanie. Stopa rosyjskiego dyplomaty, przynajmniej podczas oficjalnych uroczystości, nie stanęła tu już od lat. W 2014 roku konsul Rosji nie został zaproszony 17 marca na obchody kolejnej rocznicy powrotu miasta w granice Rzeczpospolitej. I tak już pozostało do dziś, a powodem uznania przedstawicieli Federacji Rosyjskiej za persony non grata była aneksja Krymu oraz atak na Donbas i Ługańsk.

W kolejnych latach kwiaty na tym cmentarzu były jednak składane podczas miejskich uroczystości i 17 marca, i 8 maja podczas Narodowego Dnia Zwycięstwa. Ale w 2022 roku to się skończyło. W związku z inwazją Rosji na Ukrainę nikt nekropolii nie odwiedził ani w marcu, ani 8 maja w 77 rocznicę zakończenia II wojny światowej,

W przeszłości przedstawiciele Konsulatu Rosji w Gdańsku nie odwiedzali malborskiego cmentarza 9 maja w ich Dniu Zwycięstwa. Tym razem też się nie zjawili, nie było więc takich scen jak w Warszawie czy Gdańsku, gdzie doszło do przepychanek z rosyjskimi dyplomatami. W Warszawie rosyjski ambasador oblany został czerwoną farbą.

9 maja, w całkowitej bezczynności policji, ekstremiści przerwali uroczystość złożenia wieńca na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Warszawie, używając przemocy wobec ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji zażądało od Warszawy natychmiastowego zorganizowania uroczystości złożenia wieńca, zapewniając jej pełne bezpieczeństwo przed wszelkiego rodzaju prowokacjami – można przeczytać w oświadczeniu ambasady Rosji w Polsce.

Do zajść doszło również na cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej w Gdańsku. Posłanka Beata Maciejewska usiłowała nie dopuścić do złożenia wieńca przez Sergieja Semionowa, konsula generalnego Federacji Rosyjskiej w Gdańsku.

Na malborskiej nekropolii jest pochowanych 529 czerwonoarmistów, poległych i zmarłych w 1945 r. Część przeniesiono z innych miejsc. 180 zwłok ekshumowano z okolic Malborka, a szczególnie z gmin: Stare Pole, Zwierzno, Żurawiec.
25 żołnierzy przeniesiono ze zlikwidowanego w 1953 r. niewielkiego cmentarza przy obecnej ul. Sikorskiego, koło pomnika z gwiazdą. Budzący kontrowersje obelisk dzisiaj również nie stał się obiektem żadnych protestów przeciwko zbrodni popełnianych przez Rosjan w Ukrainie.

Malbork. Pomnik z gwiazdą wciąż stoi, choć IPN w Polsce usuw...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto