Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Malbork. Na Jagiellońskiej powstanie kiedyś nowy budynek komunalny? Najpierw stary dom musi zostać zrównany z ziemią

Anna Szade
Anna Szade
Fot. Radosław Konczyński
Wiele wskazuje na to, że nie będzie ósmego przetargu na działkę przy ul. Jagiellońskiej 99 A/B/C, na której wciąż stoi opuszczony budynek komunalny. Po pożarze, do którego doszło na początku sierpnia, włodarz zlecił wyliczenie kosztów rozbiórki pustostanu. Kto wie, czy w jego miejsce nie stanie nowa kamienica z miejskimi mieszkaniami.

Gdyby nie ogień i akcja straży pożarnej z udziałem aż ośmiu zastępów z powiatu, która miała miejsce parę dni temu, pewnie nikt by nie zauważył, że ktoś dostał się do opuszczonego wielorodzinnego domu przy ul. Jagiellońskiej 99 A/B/C. Zabezpieczenie drzwi i okien sprawdzało się od kilkunastu miesięcy, poza tym długa kamienica stoi nieco na uboczu, nie wzbudzając powszechnego zainteresowania.

Obiekt to pozostałość po niemieckich budowniczych pobliskich koszar wojskowych, które powstawały na początku XX wieku. Nie po raz pierwszy okazuje się, że prowizorki trwają najdłużej, bo ostatni lokatorzy wyprowadzili się stąd w 2018 r.

Budynek grozi zawaleniem. To dlatego dość szybko po wyprowadzce mieszkańców władze miasta wystawiły nieruchomość na sprzedaż. Pierwszy przetarg miał zostać rozstrzygnięty już w listopadzie 2018 r. Cena wywoławcza wynosiła wówczas 410,6 tys. zł, ale inwestor musiał doliczyć do tego koszty opróżnienia terenu z pustostanu. Jednak nikt nie był zainteresowany stworzeniem nowej zabudowy w tej części miasta, choć zaproszenie do potencjalnych deweloperów wystosowano łącznie siedem razy. Termin ostatniej licytacji z ceną wywoławczą 195 tys. zł wyznaczony był na 28 maja 2020 r. Bez efektów.

Niestety, tym miejscem częściej od potencjalnych kupców interesują się osoby, które szukają darmowego dachu nad głową. Wiele wskazuje na to, że to właśnie dzicy lokatorzy mogli rozniecić ogień.
- Ktoś, mimo zabezpieczeń, wszedł do środka. Dla chcącego nic trudnego. Na razie budynek zostanie na nowo zabezpieczony, ale zleciliśmy już oszacowanie kosztów rozbiórki – informuje Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

W ten sposób władze miasta chcą zyskać czas na zastanowienie, co dalej z tym niechcianym wąskim paskiem miejskiego gruntu.

Skoro nie udało się go sprzedać deweloperowi, by rozebrał i wybudował nowy dom, rozważamy inne ewentualności. Po pierwsze, czy nie przekazać nieruchomości Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, by przystosował ją do sprzedaży, wyburzając pustostan. Drugi pomysł to budowa tam nowego budynku komunalnego – wylicza burmistrz Charzewski.

Taką lokalizację na miejską kamienicę włodarz wskazuje po raz pierwszy.
- Dla prywatnego inwestora może to być trudna kwestia dlatego, że na samej działce są duże ograniczenia jeśli chodzi o liczbę miejsc parkingowych. Jeśli powstanie tam budynek komunalny, wtedy możemy zbilansować deficyt miejsc dla samochodów naszymi sąsiednimi terenami – wyjaśnia Marek Charzewski.

A to dlatego, że w sąsiedztwie jest i miejskie targowisko, a parę kroków dalej – parking przy miejskim lodowisku, który po godzinach otwarcia mógłby służyć lokatorom ewentualnej czynszówki.

Ostateczna decyzja w sprawie nieruchomości przy ul. Jagiellońskiej ma zapaść jesienią. Urzędnicy magistratu mają dokładnie przeanalizować zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który przewiduje tam zabudowę wielorodzinną oraz „dopuszcza się drobne formy usług, które nie będą w kolizji z podstawowym przeznaczeniem”.

Co ciekawe, nowy obiekt musi spełniać wytyczne konserwatorskie, bo ten stary, przeznaczony do zrównania z ziemią, miał rangę zabytku. Z uwagi na katastrofalny stan obiektu władze miasta wychodziły u wojewódzkiego konserwatora zabytków decyzję o jego wykreśleniu z rejestru oraz zgodę na rozbiórkę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Odszkodowania i nowe miejsce dla działkowiczów w Trzebini

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto