Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork na koreańskim kanale w serwisie YouTube. Projekt "See Together Challenge/Spotkajmy się" łączy miejsca z obiektami na liście UNESCO

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Od Malborka zaczął się w środę (21.10.2020) międzynarodowy projekt "See Together Challenge/Spotkajmy się" realizowany przez stronę koreańską z okazji 70-lecia tamtejszego Narodowego Komitetu ds. UNESCO.

Polska jest częścią tego projektu. Całość będzie miała miejsce od 21 do 28 października. Malbork poszedł na pierwszy ogień. Wybór Koreańczyków był dość oczywisty ze względu na zamek, który chętnie odwiedzają, ale prócz tego obiektu z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, chcieli pokazać miasto. Transmisja na żywo odbywała się poprzez kanał Koreańskiego Narodowego Komitetu ds. UNESCO, obchodzącego w tym roku 70-lecie istnienia.

Opowieść o Malborku w pigułce została przygotowana pod egidą Urzędu Miasta i przybrała formę spaceru, który rozpoczął się przy dworcu kolejowym. Niejeden Koreańczyk wyszedł drzwiami tego budynku i ulicą Kościuszki przeszedł do zamku. Tym razem mógł to zrobić wirtualnie. W roli przewodnika wystąpił Krzysztof Keński, na co dzień wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 6, a w czasie wolnym przewodnik po Muzeum Zamkowym.

Na "dzień dobry" dla internautów zatańczyły Bursztynki Celiny Pacanowskiej, dalej odbyły się różne scenki rodzajowe nawiązujące do historii miasta - było m.in. trochę średniowiecza, okres plebiscytowy (przy Muzeum Miasta Malborka), zimy 1945 roku, gdy toczyły się walki o Malbork.

Na schodach magistratu widzów przywitali burmistrz Marek Charzewski i kilkoro radnych z Pawłem Dziwoszem, przewodniczącym Rady Miasta na czele. Wszyscy oglądający streaming poprzez Koreę Płd. zobaczyli, jak wygląda gabinet burmistrza i sala obrad. Pozdrowienia Koreańczykom i internautom z całego świata przekazał przewodniczący rady.

Na trasie spaceru znalazły się też wieża ciśnień, Ratusz Staromiejski, Szkoła Łacińska i Zewnętrzne Muzeum Fortyfikacji. Po południu obraz był emitowany również z zamku. Nie tylko obraz, bo także wiadomości, a zadbał o to kustosz Marek Stokowski, który przedstawił historię zakonu i jego dawnej stolicy.

Malbork jest jednym z trzech miast z Polski, obok Łodzi i Warszawy, wybranym do tego międzynarodowego projektu realizowanego przez firmę Magenta, współfinansowanego ze środków Korea Radio Promotion Agency (RAPA) przy wsparciu koreańskiego Ministerstwa Nauki i Informatyzacji. Lokalnym polskim producentem jest Future Gate sp. z o.o.

Malborski spacer w ramach projektu "See Together Challenge/Spotkajmy się" można sobie włączyć na filmiku poniżej:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto