Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Na Przedzamczu trwają prace budowlane. Nie brakuje ciekawych odkryć

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Pozostałości średniowiecznego ogrzewania podposadzkowego zostały odkryte podczas odbudowy budynków gospodarczych na Przedzamczu w Muzeum Zamkowym. Malborska instytucja podsumowuje drugi etap prac budowlano-konserwatorskich.

Przypomnijmy, że inwestycja obejmuje dwa dawne budynki gospodarcze Przedzamcza, na potrzeby robót budowlano-konserwatorskich nazwane C i D. Muzeum pozyskało 15 096 969,48 zł dotacji z tzw. funduszy norweskich (Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego) oraz 2 664 171,09 zł z budżetu państwa.
Od połowy 2024 r. te zabudowania mają służyć muzealnikom, mieszkańcom i turystom. Tu przeniesione zostaną biblioteka zamkowa i pracownia konserwatorska, powstaną też dwie nowe jednostki: pracownia digitalizacji i centrum badań nad dziejami zakonu krzyżackiego.

Prace trwają od listopada 2021 r., gdy wykonawca zaczął od oczyszczenia obiektów z roślinności, a potem przystąpił do prac budowlano-konserwatorskich. Do tej pory udało się odtworzyć brakujące fragmenty elewacji i wymurowano ściany do wysokości okapów. Trwa murowanie szczytów – pomiędzy budynkami oraz od strony północnej (budynek „D”). Rozpoczęto prace konserwatorskie na elewacjach ceglanych, które będą kontynuowane w kolejnych etapach.

Jak informuje Muzeum Zamkowe, wiele czasu pochłonęły analizy dotyczące tematu zachowania historycznych otworów okiennych.

- Zależało nam, aby utrzymać wszystkie elementy oryginalne. Zwróciliśmy uwagę, że pierwotnie w budynkach znajdowały się okna w różnych konstrukcjach, powstające zapewne w różnych okresach. Ingerencję w kształt otworów ograniczyliśmy do minimum: uzupełnienia niektórych ościeży i odtworzenia fragmentów zniszczonych w większości nadproży. W elewacji zachodniej (od strony Nogatu), stanowiącej pierwotnie fragment muru obronnego północnego Przedzamcza, zachowały się jeszcze średniowieczne otwory strzelnicze, które zostały uczytelnione i pozostaną widoczne dla odwiedzających w przyszłości Przedzamcze – wyjaśnia Agnieszka Kowalska, wicedyrektor Muzeum Zamkowego ds. naukowo-konserwatorskich.

W przyszłości sami muzealnicy i ich goście będą mogli też oglądać inny relikt, który został odkryty podczas trwającej inwestycji. To elementy ogrzewania podposadzkowego wykonane w sklepieniu piwnicy w okresie średniowiecza oraz fundamenty komina zbudowanego najprawdopodobniej na potrzeby funkcjonującego w tym miejscu browaru. Muzeum Zamkowe informuje, że odkrycie wymagało skorygowania założeń projektowych we współpracy z autorami projektu oraz w uzgodnieniu z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Gdańsku.

Wszystkie odkryte elementy podlegają zachowaniu. Po przeprojektowaniu posadzki w przyszłości możliwe będzie oglądanie odsłoniętych kanałów grzewczych w przestrzeni centrum badań nad dziedzictwem pokrzyżackim. Kończymy dokumentację wszystkich odsłoniętych detali i wkrótce będziemy mogli opowiedzieć więcej o odkrytych w trakcie prac reliktach dawnej architektury – tłumaczy Agnieszka Kowalska.

Wewnątrz tzw. budynku „C” (bliżej dawnego hotelu „Zamek”) wykonano już konstrukcję stężającą w postaci wieńców i słupów żelbetowych, gotowe są stropy nad piwnicą i przyziemiem oraz szyby windowe. W części „D” wykonawca koncentruje się nad uzupełnieniem zniszczonego sklepienia w gotyckiej piwnicy.

W trakcie tych prac, po odsłonięciu całego wnętrza piwnicznego, okazało się, że fragment ściany, na której pierwotnie oparte było sklepienie krzyżowe, został zniszczony, najprawdopodobniej jeszcze u schyłku okresu nowożytnego. Analizujemy jeszcze wszystkie dostępne źródła, aby ustalić, jaka była przyczyna zniszczenia – wyjaśnia Agnieszka Kowalska.

W sobotę (7 maja) dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego, przedstawił postępy prac Jarosławowi Sellinowi, wiceministrowi kultury i generalnemu konserwatorowi zabytków. W spotkaniu na placu budowy wziął również udział Igor Strzok, pomorski konserwator zabytków. Goście mieli też okazję zajrzeć do innego budynku znajdującego się w tym samym ciągu zabudowań Przedzamcza, czyli do kościoła św. Wawrzyńca, w którym od roku 2021 prowadzą badania naukowo-konserwatorskie. W najbliższych miesiącach muzeum ma zaprezentować wyniki badań.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto