Malbork. Nadia Walentynowicz z MAL WOPR blisko kolejnego medalu MP. Paulina Cierpiałowska z fenomenalnym złotem

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W Warszawie od 15 lipca trwają mistrzostwa Polski w pływaniu juniorów 16-letnich. Piątek (16 lipca) był wielkim dniem dla Nadii Walentynowicz z Sekcji Pływackiej MAL WOPR, która zdobyła brązowy medal na 200 m stylem grzbietowym. W niedzielę (18 lipca) była blisko powtórzenia sukcesu na dystansie o połowę krótszym. Ostatniego dnia MP kolejne złoto wywalczyła Paulina Cierpiałowska pochodząca z Malborka, a reprezentująca UKS Żabianka Gdańsk.

Aktualizacja - niedziela 18.07.2021 r.

Niedziela to ostatni dzień mistrzostw Polski juniorów 16-letnich. Jego ozdobą była m.in. kolejna rywalizacja z udziałem Pauliny Cierpiałowskiej - tym razem na 100 m st. dowolnym. W finale A wystrzeliła jak torpeda, pokonując pierwszą długość basenu w czasie na rekord Polski, który czeka na pobicie od 2008 roku.

Utrzymanie takiego tempa byłoby nie lada wyczynem. Rekord kraju jeszcze poczeka, ale Paulina sięgnęła po złoto, walcząc o nie do samego końca. Drugą zawodniczkę, Julię Kulik z UKS GOK Raszyn, także reprezentantkę Polski, wyprzedziła o... 0,01 sekundy. Tym samym zrewanżowała się jej za poranne eliminacje, w których z czasem 59,05 s była gorsza od Kulik (58,67 s). W finale zamieniły się miejscami. Wynik szesnastolatki z Malborka - 56,96 s jest jej rekordem życiowym, tylko o 0,48 s gorszy od rekordu kraju.

Dla zawodniczki UKS Żabianka to drugi złoty medal wywalczony samodzielnie. Indywidualnie ma też dwa srebra, a do tego trzeba dodać trzy złota i jedno srebro w sztafetach.

Jeśli chodzi o niedzielne starty reprezentantów MAL WOPR, znów wiele emocji dostarczyła Nadia Walentynowicz – tym razem na 100 m stylem grzbietowym. Z eliminacji do finału A awansowała z szóstym wynikiem (1.07,77). W wyścigu, w którym do zdobycia były medale, na półmetku byłaby brązową medalistką, na drugiej długości dała z siebie wszystko, ale ostatecznie dopłynęła na 5 pozycji w czasie 1.07,00 minuty. Niewiele zabrakło, by Nadia dołożyła do swojego dorobku drugi brąz. Do domu wróci z medalem na 200 m st. grzbietowym.

W niedzielnych startach w finale B na 200 m st. klasycznym zaprezentowała się Liliana Szpaczyńska. Awansowała do niego z 16 czasem eliminacji (2.52,22). W drugim występie popłynęła nieco wolniej (2.54,42) i zajęła 17 miejsce w MP.

Ostatniego dnia mistrzostw na 100 m st. dowolnym rywalizowali pozostali reprezentanci MAL WOPR. Magda Mroczek uzyskała czas 1.03,06 (27 miejsce), a Konrad Patoka – 59,34 (69 miejsce).

Aktualizacja - sobota 17.07.2021 r.

Drugiego dnia mistrzostw Polski zawodniczki MAL WOPR dwukrotnie zameldowały się w finałach A i B.

W najlepszej dziesiątce na 50 m stylem grzbietowym znalazła się Nadia Walentynowicz. Widać było, że bardzo chce zbliżyć się do sukcesu z dnia poprzedniego, gdy na dwukrotnie dłuższym dystansie sięgnęła po brązowy medal. Ta świadomość mogła trochę usztywnić naszą pływaczkę. Skąd taki wniosek? Zajęła 10 miejsce w finale A z wynikiem 31.83 s, który był trochę gorszy niż czas z porannych eliminacji - 31.64 (ósmy rezultat).

Nadia w sobotę wystartowała też raz na 200 m st. zmiennym. W porannych eliminacjach wynikiem 2.35,21 minuty zapewniła sobie przepustkę do finału B, w którym jednak nie wystąpiła. Nic dziwnego – skupia się na kolejnym starcie w swoim koronnym stylu klasycznym, w niedzielę na 100 m.

Do finału B w konkurencji 100 m stylem klasycznym zakwalifikowała się Liliana Szpaczyńska. Po eliminacjach legitymowała się szesnastym czasem – 1.18,88 minuty. W bloku popołudniowym w rywalizacji drugiej dziesiątki popłynęła odrobinę wolniej (1.18,96), ale poprawiła lokatę, bo zajęła 5 miejsce w finale B, a zatem 15 w całych mistrzostwach.

Na 50 m st. motylkowym Magda Mroczek uzyskała 32,25 s, co dało 37 miejsce wśród 52 uczestniczek.

Aż 88 zawodników wystartowało na 50 m st. motylkowym chłopców. W tym gronie znalazł się Konrad Patoka z MAL WOPR, który z czasem 28,87 s zajął 65 miejsce. Wymagający dystans 400 m st. dowolnym przepłynął w 4.45,12 minuty (37 miejsce).

Ozdobą mistrzostw jest rywalizacja zawodniczek Pauliny Cierpiałowskiej, malborskiej pływaczki w barwach UKS Żabianka Gdańsk, oraz Amelii Marek z Delfina Tarnów. Potwierdziły to w konkurencji 50 m stylem motylkowym. Po eliminacjach Paulina była druga (27,80 s), za Amelią (27,43 s). W finale A dotknęły ściany w tej samej kolejności. O pół mrugnięcia okiem lepsza była reprezentantka Delfina, która wygrała w czasie 27,20 s. 16-latka z Malborka uzyskała wynik... 27,25 s.

Drugie srebro w sobotę dołożyła do swojej kolekcji w sztafecie 4x100 m st. dowolnym dziewcząt. UKS Żabianka z Pauliną popłynęła bardzo dobrze (4.00,12), ale Juvenia Wrocław jeszcze lepiej, wyszarpując złoto praktycznie na ostatnich 100 metrach (3.58,09). Po trzech dniach MPJ 16-letnich Paulina Cierpiałowska ma na koncie 6 medali – po 3 złote i srebrne.

Wcześniej pisaliśmy...

W stolicy rywalizuje czteroosobowa reprezentacja MAL WOPR. Mistrzostwa zaczęły się 15 lipca, ale dla malborczyków pierwszym dniem startów był piątek. Trzykrotnie podopieczne trenerek Doroty Grzywackiej i Iwony Ciecholewskiej zakwalifikowały się do finałów B, a raz do finału A.

Brązowa Nadia Walentynowicz z MAL WOPR

Zacznijmy od tego, co w programie piątkowej rywalizacji było jednym z dalszych punktów programu, ale jest najważniejsze dla MAL WOPR, czyli konkurencji 200 m stylem grzbietowym dziewcząt.
Trenerki wiązały wielkie nadzieje ze startem Nadii Walentynowicz i się nie pomyliły. Nasza grzbiecistka potwierdziła wysoki poziom przygotowania i osiągnęła wielki sukces, o który musiała mocno powalczyć. Po eliminacjach było wiadomo, że rywalizacja o medal będzie zażarta. W bloku przedpołudniowym poza zasięgiem były dwie zawodniczki – Wiktoria Palicka (Skalar Słupsk) i Wiktoria Szok (Ochota Warszawa). Cztery kolejne mieściły się w przedziale około pół sekundy.

Nadia miała piąty wynik eliminacji – 2.26,87 minuty, ale w finale A popłynęła wspaniale, poprawiając się o ponad cztery sekundy! Wiele się działo podczas tego wyścigu. Po pierwszej długości zawodniczka malborskiego klubu była trzecia; po drugiej spadła na 4 lokatę; po trzeciej wróciła na medalowe miejsce; na czwartej powiększała przewagę, by ukończyć start w czasie 2.22,74 minuty na 3 pozycji. Palicka i Szok były poza zasięgiem, ale to nie ma większego znaczenia. Liczy się medal 16-latki z MAL WOPR okupiony ciężką pracą.

Na ostatniej długości pływalni Nadia popłynęła jak natchniona, mocno dociskając na dystansie, fantastycznie wyliczając ruchy do ściany, dotknęła jej jako trzecia i bardzo długo nie mogła uwierzyć w wynik na tablicy. A był on, oprócz samego miejsca, fantastyczny - relacjonuje Iwona Ciecholewska, trenerka MAL WOPR.

Medal, który smakuje wyjątkowo. Komentarz trenerki

Ten sukces ma wielkie znaczenie dla malborskiego klubu, którego ostatnie dwa lata działalności były mocno utrudnione.

- Po dwóch latach tułaczki po okolicznych basenach, po czasowych zamknięciach wyremontowanej malborskiej pływalni, po znacznym zmniejszeniu liczby treningów, spowodowanych podwyżką cen wynajęcia pływalni, ten medal smakuje jak żaden inny. Nadia, która jest przykładem systematyczności, zaangażowana i ogromnej chęci nauki na treningach, zasłużyła na ten medal jak nikt inny. Na podziękowania przyjdzie jeszcze czas po zakończeniu całych mistrzostw, ale już dziś z pewnością należą się brawa przede wszystkim Nadii i jej rodzinie. Nie byłoby jednak tego sukcesu, gdyby nie zaangażowanie kolegów klubowych Nadii oraz ich rodziców, bo gdyby nie wytrwałość w pokonywaniu przeszkód, klub nie przetrwałby ciągłych trudności, na które wciąż napotyka - na gorąco komentuje Iwona Ciecholewska.

Pozostałe starty zawodników MAL WOPR

Wcześniej w piątek Nadia Walentynowicz startowała też na dystansie 50 m dowolnym, na którym z czasem 28,08 s była dwunasta w eliminacjach. Tym samym zapewniła sobie prawo startu w finale B. W nim popłynęła sporo wolniej (29,43), zajmując ostatnie - 10 miejsce, czyli dwudzieste w Polsce, ale czuć tutaj strategię trenerek. Rzeczywiście miała ten występ potraktować treningowo, bo nieco ponad godzinę później pływaczkę MAL WOPR czekał ważniejszy, ten już wspomniany start na 200 m st. grzbietowym.

Magda Mroczek na 50 m st. dowolnym uzyskała czas 29,13 s, zajmując 36 miejsce w Polsce wśród 67 zawodniczek sklasyfikowanych w MP. Startowała też na dystansie 200 m dowolnym, w którym znalazła się w najlepszej dwudziestce wyścigów eliminacyjnych, co oznaczało, że pojawi się w bloku popołudniowym.

W eliminacjach Magda uzyskała 17. rezultat eliminacji (2.17,49). Dzielnie walczyła w finale B, w którym nawet prowadziła po pierwszej długości 50-metrowego basenu. Mocny początek sprawił, że potem zaczęło ubywać sił, a rywalki przyśpieszały. Ostatecznie 16-latka z MAL WOPR z czasem 2.17,79 zajęła 9 miejsce w finale B, a w całych mistrzostwach osiemnaste, bo w finale A jedna z dziesięciu pływaczek nie ukończyła rywalizacji.

Liliana Szpaczyńska jest w MAL WOPR specjalistką od "żabki". Ona także – prócz Magdy Mroczek i Nadii Walentynowicz – mogła cieszyć się z występu w finale B. Do tego etapu zakwalifikowała się na 50 m właśnie stylem klasycznym. Czas 36,29 s był dziewiętnastym wynikiem eliminacji. W drugim starcie urwała z tego ponad dwie dziesiąte sekundy i z rezultatem 36,06 s była ósma w finale B, a więc na 18 miejscu w mistrzostwach.

Liliana startowała też w eliminacjach na 200 m st. dowolnym, uzyskała czas 2.27,11 minuty i zajęła 36 miejsce w kraju.
Rodzynkiem na mistrzostwach Polski jest w drużynie MAL WOPR Konrad Patoka. W piątek na 100 m st. motylkowym chłopców zajął 37 miejsce (1.05,12), a na 200 m dowolnym – 40 miejsce (2.11,19).

Przed nami jeszcze dwa dni startów i z pewnością czeka nas jeszcze wiele emocji - zapowiadała późnym wieczorem w piątek Iwona Ciecholewska.

Cztery medale Pauliny Cierpiałowskiej

Nie sposób też nie poświęcić uwagi Paulinie Cierpiałowskiej, która jest z Malborka, treningi pływackie zaczynała w MAL WOPR, a obecnie uczy się w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku i reprezentuje UKS Żabianka Gdańska.

W MP juniorów 16-letnich w ciągu dwóch dni powiększyła swoją kolekcje o cztery medale. Pierwszego dnia w popłynęła w sztafecie mieszanej 4x100 m st. zmiennym, w której Żabianka wywalczyła złoto. W piątek już w startach indywidualnych było równie dobrze.

Na 50 m st. dowolnym Paulina awansowała do finału A z drugim czasem eliminacji – 26,91 s, ustępując tylko pola swojej „odwiecznej” rywalce, Amelii Marek z Delfina Tarnów. Znają się z zawodów, w których rywalizują od kilku lat, ale też z kadry Polski. Wyścig finałowy był dużo szybszy i odwróciła się kolejność. Paulina z czasem 26,29 s sięgnęła po złoto, wygrywając z Amelią o 0,08 sekundy.

Później emocji dostarczył także ich pojedynek na 100 m st. motylkowym. Tutaj Paulina Cierpiałowska do finału awansowała z trzecim czasem eliminacji (1.05,01 minuty). Najlepsza była Amelia Marek z dosyć wyraźną przewagą (1.03,58). Obie panie stoczyły zaciętą walkę o złoty medal. Do samego końca nie było wiadomo, jak to się skończy. Jako pierwsza ściany basenu dotknęła jednak Amelia Marek (1.01,63 s), a Paulina zrobiła to 0,06 sekundy później i zdobyła srebro.

Drugi dzień na MP malborska pływaczka zakończyła ze złotym medalem w sztafecie 4x200 m st. dowolnym dziewcząt.

Paulina Cierpiałowska na mistrzostwach Europy juniorów w pły...

Tokio Flesz 1

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie