Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. "NIE dla czadu". Zwykła czujka może uratować życie!

RK
Trwa sezon grzewczy, na dodatek temperatura w ostatnich dniach spadła poniżej zera, tym bardziej strażacy apelują, by strzec się przed zabójczym tlenkiem węgla. Zwykła czujka naprawdę może uratować życie, o czym przypomina kpt. Tomasz Nowak, zastępca komendanta powiatowego PSP w Malborku. Straż pożarna prowadzi kampanię "Nie dla czadu 2014".

Tylko od września 2013 roku do czerwca 2014 roku, czyli w ostatnim sezonie grzewczym strażacy w Polsce wyjeżdżali do 3824 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w których 2290 osób zostało poszkodowanych, a 61 poniosło śmierć. W bieżącym sezonie grzewczym odnotowano już 736 zdarzeń, w których poszkodowanych zostało 276 osób, a 15 osób poniosło śmierć.

Każdego roku na terenie powiatu malborskiego wyjeżdżamy do kilkudziesięciu zdarzeń związanych z działaniem „cichego zabójcy" - tlenku węgla, w których odnotowujemy kilkanaście osób podtrutych czadem, jak również te tragiczne w skutkach zdarzenia, jak choćby w październiku 2012 roku w budynku wielorodzinnym przy ul. Jagiellońskiej w Malborku (mężczyzna zatruł się czadem).

Uwaga! To cichy zabójca!

Tlenek węgla jest gazem silnie trującym, niewyczuwalnym przez człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku). Powstaje w wyniku niepełnego spalania m.in. drewna, węgla lub gazu w domowych piecach, kuchenkach i piecykach gazowych, ale także i podczas pożaru.

Podstawową funkcją czujki tlenku węgla jest wykrywanie czadu i odpowiednio wczesne zasygnalizowanie niebezpieczeństwa sygnałem alarmowym - niebezpieczeństwa szczególnie groźnego w porze nocnej, kiedy wszyscy domownicy śpią. Zakup czujnika tlenku węgla to tylko wydatek kilkudziesięciu złotych. Czujników nie należy montować przy oknach, przewodach wentylacyjnych czy w miejscach zbyt wilgotnych. Trzeba dokonywać corocznych testowych sprawdzeń zadziałania urządzenia.

Podobnie jak w ubiegłym roku, włączamy się do ogólnopolskiej akcji „NIE dla czadu”, która ma za zadanie uświadomić mieszkańcom zagrożenie, jakie niesie tlenek węgla. Zapewnijmy bezpieczeństwo swojej rodzinie.

W celu uniknięcia zaczadzenia należy:

- przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzać szczelność przewodów kominowych, systematycznie je czyścić oraz sprawdzać występowanie dostatecznego ciągu powietrza;
- użytkować sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania zgodnie z instrukcją producenta;
- stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu;
- nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych;
- w przypadku wymiany okien na nowe sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację;
- systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej (jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do otworu lub kratki);
- często wietrzyć pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien; 
- nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być one sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy, i zasięgnąć porady lekarskiej.

Materiał przygotował kpt. Tomasz Nowak- zastępca komendanta powiatowego PSP w Malborku

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto