Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. "Nie igraj z diabłem" na motywach sztuki czeskiego dramaturga. Nowy spektakl w wykonaniu malborskiej młodzieży

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
archiwum organizatorów
Na spektakl słowno-muzyczny „Nie igraj z diabłem” już teraz zapraszają Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości oraz 22 Baza Lotnictwa Taktycznego. Będzie to adaptacja słynnej czeskiej sztuki w wykonaniu młodzieży z powiatu malborskiego.

Wielu widzów na pewno pamięta poprzednie widowisko w reżyserii Marii Seibert, czyli „Rock Opera Krzyżacy jr.”, które święciło triumfy. Wielu pewnie z niecierpliwością czekało też na nowe przedstawienie i nowe wrażenia. I właśnie nadchodzi ten czas. Czas, gdy...”diabeł kusi każdego i ma na to swoje sposoby”.

Maria Seibert we współpracy z Grzegorzem Pacanowskim wyreżyserowali spektakl pt. „Nie igraj z diabłem” na kanwie sztuki Jana Drdy pt. „Igraszki z diabłem”, która przyniosła sławę temu czeskiemu prozaikowi i dramaturgowi. Napisał sztukę w czasie okupacji niemieckiej, a wydana została w 1946 r. Bohaterem historii jest Marcin Kabat, żołnierz powracający po wojnie w rodzinne strony. Musi – jak można przeczytać w jednej z recenzji - „wykorzystać cały swój chłopski spryt i odwagę” w konfrontacji z diabłami czyhającymi na ludzkie dusze.

Oczywiście malborska adaptacja będzie uwspółcześniona

- Diabeł wie, jak w ludziach uruchomić zło – wystarczy podsycać rozterki, wyzwolić kompleksy, uśpić wyrzuty sumienia i obudzić żądze. Raj na ziemi jest przecież na wyciągnięcie ręki! Trzeba być tylko wiecznie młodym, pięknym, zgrabnym, sławnym i bogatym, ale najlepiej, gdyby ta sława i bogactwo spadły z nieba wraz z internetowym „fejmem”. Jak już rogaty czort przekona swoją ofiarę, że ta może wszystko, podsuwa jej z pozoru niewinny dokumencik, cyrograf, który należy podpisać własną krwią. Uratować może tylko dobra dusza, która nie igra z diabłem i jest od niego sprytniejsza – można przeczytać w zapowiedzi malborskiego spektaklu.

Na pewno można spodziewać się moralizatorstwa, ale jak zapewniają twórcy, nie będzie nachalne. Zresztą, warto non stop przypominać - między innymi poprzez sztukę - „iż popularność, kariera i tzw. kasa nie są najważniejsze”. To może pomóc nam, by nie utonąć „w powodzi różnych pokus konsumpcyjnego modelu życia propagowanego przez medialno-internetową spółkę”. Te cytaty od twórców przedstawienia to przesłanie nie tylko do młodzieży, ale i do starszych odbiorców.

Chociaż konwencja przedstawienia jest komediowa i rozrywkowa, to dotyka ciągle aktualnego problemu egzystencjalnego: mieć czy być? - podkreślają twórcy.

W roli aktorów wystąpią młodzi wokaliści z powiatu malborskiego, w tym ze studia Balbiny w Malborskim Centrum Kultury i Edukacji oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Malborku. Spektakl będzie połączeniem śpiewu, choreografii i teatru. Reżyserom wsparcia artystycznego udzielili: Agata Kujawa, Tadeusz Seibert, Angelika Lenczewska, Aleksandra Granecka i Adam Lemańczyk. A efekty będzie można zobaczyć podczas premiery, która odbędzie się 12 listopada 2022 r. w sali widowiskowej Klubu 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego przy ul. Sikorskiego. Wstęp wolny.

Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości w Malborku, współorganizatorami: Malborskie Centrum Kultury i Edukacji i 22 Baza Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Partnerzy to Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku i I Liceum Ogólnokształcące w Malborku.

Malbork. "Rock Opera Krzyżacy jr." powróciła w pięknym stylu...

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto