Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Nogat cały czas zarasta. Dla jednych to zmora i bałagan, dla innych zbawienie wobec grożącej suszy

Anna Szade
Anna Szade
Fot. Radosław Konczyński
W środę (17 czerwca 2020 r.) po raz 25 obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. Okazuje się, że także roślinność Nogatu, której obecność na brzegu rzeki kłuje w oczy niektórych mieszkańców, bardzo przyczynia się do gromadzenia wody.

Nogat i jego zarządcy często bywają na cenzurowanym. Najczęściej krytyka mieszkańców dotyczy porośniętych roślinnością brzegów, co wiele osób uznaje za nieestetyczne. Zwłaszcza u podnóża zamku i na bulwarach ta buchająca zieleń jest traktowana jako rodzaj zaniedbania. Ale instytucja odpowiedzialna widzi to z zupełnie innej perspektywy.

Nadmierna roślinność w korycie rzeki lub kanału jest koszona tylko tam, gdzie stwarza zagrożenie powodziowe i dotyczy głównie wałów przeciwpowodziowych – tłumaczy Bogusław Pinkiewicz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Dlaczego przyroda tak szybko się rozrasta na brzegach rzeki? Winny jest… człowiek i jego traktowanie planety. Dzikie rośliny są bowiem „dokarmiane” tym, co spływa z pól choćby z nawozami sztucznymi.

- Zarastanie rzek związane jest z zanieczyszczeniami pochodzenia rolniczego – potwierdza Bogusław Pinkiewicz. - Ma na to również wpływ niski poziom wody, co wynika z ogólnej sytuacji klimatycznej.

Dlatego raczej nie można się spodziewać, że wkrótce RZGW wyruszy, by czyścić nabrzeże Nogatu. Nie zrobi tego nie dlatego, by utrudniać życie mieszkańcom, którym marzy się korzystanie z dzikiej plaży czy wodniakom.

Usuwanie roślinności tam, gdzie to nie jest niezbędne, nie jest właściwe ze względu na konieczność retencjonowania wody w korycie rzeki. Nogat pozostaje szlakiem żeglownym. Kąpiele radzimy brać w kąpieliskach i miejscach przeznaczonych do kąpieli – wyjaśnia Bogusław Pinkiewicz.

Temat poruszamy w Światowym Dniu Walki z Pustynnieniem i Suszą ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1995 r. Okazuje się, że nawet przepływający przez Malbork leniwy Nogat może mieć wpływ na zatrzymywanie wody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto