Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Nowi ochotnicy wcieleni do Wojsk Obrony Terytorialnej w ramach projektu "Ferie z WOT"

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W Malborku odbyło się pierwsze w 2019 roku wcielenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej na Pomorzu. Jednocześnie wpisuje się ono w projekt "Ferie z WOT".

- Zamienili narty na wojskowe buty, torbę podróżną na wojskowy plecak, ciepłą czapkę na oliwkowy beret a górski stok na poligon - informuje Maciej Szalbierz z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. A chodzi o ponad 120 ochotników, którzy w sobotę (9 lutego) przekroczyli bramy 71 Batalionu Lekkiej Piechoty w Malborku i rozpoczęli obowiązkowe szkolenie 16-dniowe.

To grupa, która wcześniej nie miała żadnych związków z wojskiem. Tego samego dnia pełnienie służby rozpoczęli również ci, którzy złożyli przysięgę wojskową po 1991 roku – oni przejdą szkolenie ośmiodniowe.

- Termin lutowego wcielenia nie jest przypadkowy, gdyż wpisuje się w realizację przez Wojska Obrony Terytorialnej projektu "Ferie z WOT". Istotą zarządzania służbą w piątym rodzaju Sił Zbrojnych jest jak najlepsze zbalansowanie życia osobistego ze służbą wojskową, ten zaś program stwarza ku temu doskonałą okazję zarówno uczniom, jak nauczycielom, którzy chcą spełnić marzenie o staniu się żołnierzami Wojska Polskiego bez zaniedbywania swoich zawodowych oraz szkolnych obowiązków - tłumaczy Maciej Szalbierz.

To było już trzecie wcielenie ochotników w malborskim batalionie. Podczas niego obecny był ppłk Krzysztof Hurtak, zastępca dowódcy 7 PBOT.

- Uruchomiliśmy program "Ferie z WOT", który daje możliwość uczniom, czyli naszym najmłodszym żołnierzom wcielanym w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wzięcia udziału w 16-dniowym szkoleniu. Dzięki temu projektowi uczniowie szkół średnich mogą swobodnie przejść szkolenie i bez uszczerbku w obowiązkach szkolnych złożyć przysięgę wojskową i zostać żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej – mówi ppłk Krzysztof Hurtak.

Rzeczywiście, z tej możliwości postanowiło skorzystać wiele młodych osób. Pierwszy dzień wcielenia to przyjęcie, umundurowanie oraz dokonanie wszystkich czynności ewidencyjnych. Potem rozpoczęły się ćwiczenia praktyczne. Podczas 16 dni instruktorzy położą szczególny nacisk na naukę umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy też orientacji topograficznej.

- W ostatnim dniu szkolenia żołnierze odbędą egzamin końcowy na tzw. pętli taktycznej. Szkolenie zakończy uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się 24 lutego na terenie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, podczas której żołnierze wypowiedzą słowa roty oraz z dumą wykrzykną, że pozostaną "Zawsze gotowi, zawsze blisko", by pomagać lokalnej społeczności, swojej małej ojczyźnie - przypomina Maciej Szalbierz.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto