Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. O Witoldzie Pileckim opowie historyk z Uniwersytetu Gdańskiego

rk
"Rotmistrz Witold Pilecki - bohater niezwyciężony" to tytuł spotkania, które 6 czerwca (środa) odbędzie się w sali konferencyjnej Hotelu Dedal przy ul. de Gaulle'a. Wykład wygłosi profesor Piotr Niwiński z UG.

Na spotkanie zaprasza miejscowe Prawo i Sprawiedliwość. Tomasz Klonowski, szef PiS w powiecie malborskim, wyjaśnia, że ma to związek z 70 rocznicą zamordowania Witolda Pileckiego w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Ale to również nawiązanie do nadania nazw obu mostom drogowym na Nogacie w Malborku i chęć przybliżenia mieszkańcom sylwetki patrona.

Spotkanie z prof. Piotrem Niwińskim jest otwarte dla wszystkich chętnych. Początek o godz. 18 w sali konferencyjnej Hotelu Dedal przy ul. de Gaulle'a.

Piotr Niwiński
Historyk, wykładowca akademicki. Autor publikacji z zakresu historii najnowszej, szczególnie dotyczących polskiego podziemia w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu oraz opozycji antykomunistycznej na Wileńszczyźnie, a także aparatu represji na Pomorzu po 1945. Obecnie jest kierownikiem Zakładu Nauki o Bezpieczeństwie na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego i wykładowcą na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Witold Pilecki
Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem, organizatorem ruchu oporu i uciekinierem z KL Auschwitz (sporządził raporty o Holocauście), uczestnikiem Powstania Warszawskiego, więźniem niemieckiego stalagu, a po drugiej wojnie światowej prowadził działalność konspiracyjną polegającą na zbieraniu informacji o poczynaniach aparatu komunistycznego państwa.

Został aresztowany, skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci i stracony 25 maja 1948 roku poprzez strzał w tył głowy w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie. Wcześniej w śledztwie był torturowany, a podczas ostatniego widzenia z żoną wypowiedział słynne dziś zdanie: „Oświęcim to była igraszka”. Pochowany potajemnie przez oprawców. Podczas ekshumacji w 2012 roku jako miejsce jego pochówku ustalono tzw. Łączkę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Zobacz: Koncert "Piękna Niepodległa" w Malborku (fragmenty)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto