Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Obchody 17 marca bez burmistrzów i dyplomatów z Rosji

rk
W ub. roku kwiaty pod pomnikiem na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Radzieckich w Malborku złożył Siergiej Siemionow, konsul Rosji w Gdańsku
W ub. roku kwiaty pod pomnikiem na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Radzieckich w Malborku złożył Siergiej Siemionow, konsul Rosji w Gdańsku Fot. Radosław Konczyński
Już w przeszłości 17 marca w Malborku nie był łatwą datą z różnych względów. Między innymi wątpliwości części mieszkańców budziło, czy to wyzwolenie, czy zdobycie miasta. W tym roku dochodzi jeszcze sprawa kryzysu na Ukrainie i konfliktu krymskiego z Rosją na pierwszym planie.

W ubiegłorocznej uroczystości na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Radzieckich przy ul. 500-lecia, w 68 rocznicę opanowania miasta przez Armię Czerwoną, uczestniczyły lokalne władze samorządowe, przedstawiciele formacji mundurowych, kombatanci, członkowie malborskich organizacji, harcerze. Wtedy nie zabrakło też przedstawiciela Rosji. Konsul Siergiej Siemionow przypomniał, że walki na Pomorzu były bardzo ciężkie.

Należą się słowa wdzięczności władzom miasta za troskę o te mogiły i życzyć sobie tylko można, by zawsze był pokój i zawsze znajdowały się drogi do utrzymania pokoju - mówił dyplomata z Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Gdańsku.

Te słowa dzisiaj mają zupełnie inny wydźwięk. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższy poniedziałek konsul Federacji Rosyjskiej nie pojawi się na cmentarzu. Na pewno zabraknie burmistrzów Malborka. Chętni mieszkańcy będą jednak mogli skorzystać z możliwości dojazdu na nekropolię autobusem miejskim.

Przeczytaj też: Sprawa Ukrainy a wątki malborskie

- 17 marca, jak co roku, wszyscy zainteresowani mieszkańcy będą mogli uczcić rocznicę wyzwolenia Malborka i złożyć kwiaty na cmentarzu radzieckim. Wielu kombatantów jest już w podeszłym wieku, dlatego dla chętnych podstawiony będzie autobus. Wyjazd z przystanku przy Starostwie Powiatowym o godz. 13.55. Ze strony miasta kwiaty złoży urzędnik niższej rangi, ponieważ burmistrzowie w tym czasie mają już wcześniej zaplanowane spotkania. Z uwagi na obecną sytuację na obchody nie zaproszono przedstawiciela dyplomacji rosyjskiej - wyjaśnił nam Urząd Miasta Malborka.

Na cmentarzu w Malborku pochowano 529 żołnierzy Armii Czerwonej.

Przypomnijmy...

Od lat sporną kwestią pozostaje data 17 marca jako - do wyboru - dzień zdobycia Malborka, wyzwolenia miasta czy też jego powrotu do Macierzy. Ze wspomnień niemieckich, m.in. żołnierza Richarda Weisera wynika, że wojska rzeszy opuściły miasto wieczorem 9 marca i po przejściu rzeki wysadziły mosty. Pozostała tylko Armia Czerwona.

W piśmie z 24 marca 1994 r. pułkownik Łuczkin, zastępca naczelnika Centralnego Archiwum Ministerstwa Obrony w Podolsku, pisał do Weisera (treść za Wiesławem Jedlińskim, "Malbork. Dzieje miasta"):

"Centralny Oddział Ministerstwa Obrony potwierdził następujące zdarzenia o wyzwoleniu miasta i twierdzy Marienburg: Do miasta Malbork weszły odwody Armii Radzieckiej 26 stycznia 1945 r., wyzwoliwszy znaczną część miasta. Jednakże część domów mieszkalnych południowej twierdzy i sama twierdza pozostawała w rękach przeciwnika, który od czasu do czasu przeprowadzał kontrataki i prowadził ostrzał (ogień) artyleryjski na pozycje naszych wojsk do 9 marca 1945 roku.
9 marca 1945 roku przeciwnik rozpoczął odwrót. W dzienniku wojennych działań 161 rejonu umocnionego, w części, w której toczyły się walki w mieście i twierdzy malborskiej, pod datą 9 marca 1945 roku napisano:
9 marca 1945 roku przeciwnik pod naciskiem naszych oddziałów ubezpieczając się ariergardami (patrolami tylnymi) rozpoczął odwrót w kierunku Gdańska. Oddziały Armii Czerwonej pokonując opór przeciwnika usunęły ggo z części południowych twierdzy. 10 marca 1945 roku oddziały armii pokonując opór przeciwnika wyparły go z twierdzy i zamieszkałych południowych części twierdzy Malborka około 5.00 10 marca 1945 roku."

W zbiorach Archiwum Państwowego w Elblągu z siedzibą w Malborku znajduje się natomiast pismo Komitetu Obchodu pierwszej rocznicy oswobodzenia Malborka z dnia 13 marca 1946 r. Podano w nim informację, że rocznica ta przypada na niedzielę, 17 marca: "Zbiórka o 8.30 przed dworcem kolejowym; komendant garnizonu wygłasza raport. Pochód z orkiestrą przez miasto, przerwa na uroczyste nabożeństwo z kazaniem. Godz. 17 - akademia w gimnazjum.

" O udział poproszono wszystkie organizacje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto