Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Obejrzyj film o zbrodni w Szpęgawsku. Dwie projekcje w Szkole Łacińskiej

rk
Pierwsze dni drugiej wojny światowej na Pomorzu zamieniły się w zorganizowaną akcję segregowania, więzienia i mordowania Polaków. Szpęgawsk jest symbolem ludobójstwa dokonanego tutaj przez Niemców. W Szkole Łacińskiej zostanie dziś (18 października) wyświetlony film o tej zbrodni.

W tym roku przypada 80 rocznica hitlerowskiej zbrodni w Lesie Szpęgawskim na Kociewiu. Szacuje się, że Niemcy zamordowali od 4 do 7 tysięcy osób. Film "Szpęgawsk - Zbrodnia Pomorska" powstał z inicjatywy starogardzkich samorządowców. Ekipie Instytutu Filmowego Unisławskiego Towarzystwa Historycznego, która zrealizowała dokument, udało się dotrzeć do wielu rodzin ofiar, nagrać licznych świadków oraz zebrać mnóstwo zdjęć i dokumentów. W filmie wzięło też udział 468 statystów, w tym 73 dzieci.

- Nie było dokładnie wiadomo, co tam się dzieje. Słychać było strzały. Dochodziły do nas informacje, że mordowani są ludzie - to relacja, która przetrwała II wojnę światową i jeden ze wstrząsających fragmentów filmu „Szpęgawsk 1939 - Zbrodnia Pomorska” .

Reżyserem jest Sebastian Bartkowski - historyk, członek Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy IPN w Gdańsku. W badania, tworzenie scenariusza i organizację planu zaangażowane były Magdalena Pikora i Małgorzata Zubek.
- Zrobiłem ten film, aby pokazać, czym była spirala nienawiści, która jesienią 1939 r. przeszła przez Pomorze - mówi Sebastian Bartkowski.

„Szpęgawsk 1939” to trzeci odcinek serii „Zbrodnia Pomorska” (po filmach „Karolewo 1939” i „Dąbrowa 1939”). Producentem filmu jest IFUTH wraz z miastem Starogard Gdański i Instytutem Pamięci Narodowej. Z inicjatywy IFUTH powstał też wcześniej dokument „Eksterminacja inteligencji pomorskiej 1939-1945”.

18 października film „Szpęgawsk 1939” będzie można zobaczyć również w Malborku. Malborskie Centrum Kultury i Edukacji zorganizuje dwa seanse w sali konferencyjnej Szkoły Łacińskiej na Starym Mieście - o godz. 16 i 18. Wstęp jest bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto