Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Obwodnica na sesji nadzwyczajnej. Przeczytaj projekt stanowiska kierowanego do parlamentarzystów i rządu

Anna Szade
Fot. Radosław Konczyński
Zdaniem władz Malborka, jeszcze nie wszystko stracone, jeśli chodzi o dopisanie obwodnicy miasta do rządowego programu. Dlatego na środę (4 marca) została zwołana nadzwyczajna sesja Rady Miasta. W jej programie jest przyjęcie stanowiska - apelu do posłów, senatorów i rządu.

Projekt stanowiska radnych dotyczącego konieczności budowy trasy omijającej miasto został już przygotowany i umieszczony w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta. Dlaczego taki krok? Przypomnijmy, że wśród pięciu inwestycji wytypowanych na Pomorzu do programu budowy obwodnic zabrakło Malborka. Tymczasem droga krajowa nr 22, nie bez powodu nazywana „berlinką”, bo łączy Berlin z Kaliningradem, od lat dzieli miasto na pół.

Władze Malborka liczą na poparcie wszystkich ugrupowań politycznych, dlatego m.in. ich przedstawiciele zostali zaproszeni na najbliższe, nadzwyczajne posiedzenie Rady Miasta.
- Kandydaci ze wszystkich komitetów wyborczych, niezależnie, czy w wyborach samorządowych, czy parlamentarnych, mówiąc o Malborku, wymieniali obwodnicę jako najważniejszy cel - przypomina burmistrz Marek Charzewski.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że władze miasta chcą wykorzystać przedwyborcze obietnice z jesieni ubiegłego roku, które wszyscy mogli oglądać dzięki ogromnemu banerowi umieszczonego na zabytkowej Bramie Mariackiej. „Obwodnica dla Malborka” była hasłem kampanii jednego z lokalnych kandydatów partii rządzącej.

Władze miasta chcą również oficjalnie zabrać głos podczas konsultacji programu 100 obwodnic, które mają potrwać do 20 marca.
- Uważamy, że zaproszenie do konsultacji dotyczy projektu programu 100 obwodnic, więc zaproponujemy dopisanie tam Malborka. We wszystkie drzwi należy pukać - mówi Marek Charzewski.

XXI nadzwyczajna sesja Rady Miasta Malborka, poświęcona sprawie obwodnicy, odbędzie się 4 marca o godz. 9. Została zwołana na wniosek burmistrza.

Projekt stanowiska Rady Miasta Malborka w sprawie obwodnicy miasta Malborka

Od wielu lat mieszkańcy miasta Malborka sygnalizują władzom i różnym instytucją odpowiedzialnym za krajową infrastrukturę drogową problem ogromnego natężenia ruchu tranzytowego na drodze krajowej nr 22 przebiegającego przez miasto. Zarówno Ministerstwo Infrastruktury, jak i Generalna Dróg Krajowych i Autostrad przekazywały nam informacje o poważnym i fundamentalnym traktowaniu tej sprawy. Poczyniono też stosowne nakłady, aby wypracować jak najbardziej korzystny i optymalny przebieg drogi – obwodnicy Malborka – poza granicami miasta. Na wielu szczeblach decyzyjnych prezentowano jej wariantowy przebieg: po stronie południowej miasta, jak i po stronie północnej miasta.

W trakcie spotkań i konsultacji nikt nie kwestionował konieczności budowy obwodnicy, a tym samym wyprowadzenia ruchu tranzytowego z miasta. Należy nadmienić, że już w latach 80. XX wieku zgłaszano konieczność jej wykonania oraz podejmowano w tym kierunku pierwsze prace koncepcyjne i projektowe.
Istotnymi za tym argumentami są między innymi:
- olbrzymie zwiększenie ruchu (tzw. berlinką) pojazdów ciężarowych na osi wschód – zachód,
- narastająca corocznie liczba turystów odwiedzających miasto, a w tym szczególnie zamek krzyżacki, który wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO,
- strategiczne znaczenie lotniska malborskiego, z którego bardzo często korzystają władze państwowe rozmaitych szczebli,
- specyficzne położenie Malborka nad rzeką Nogat, gdzie znajduje się jedyny most w tym obszarze dróg wodnych.
Naszym zdaniem, jedynym skutecznym rozwiązaniem problemów komunikacyjnych w mieście jest BUDOWA OBWODNICY MIASTA MALBORKA.

Z rozczarowaniem i zdziwieniem przyjęliśmy ogłoszony przez Ministerstwo Infrastruktury projekt „Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030”. Niestety, nie uwzględniono w nim budowy obwodnicy Malborka. Jest to zła wiadomość dla mieszkańców miasta i samorządów terytorialnych oczekujących od dłuższego czasu na rządowe „zielone światło” dla tej inwestycji. Jest to również niekorzystne dla całego systemu dróg krajowych w Polsce.

Temat obwodnicy malborskiej pojawiał się w programach wyborczych komitetów wyborczych startujących w wyborach samorządowych i parlamentarnych. Wszystkie komitety przedstawiały tę kwestię jako priorytetową i ważną dla naszego regionu. Wnosimy zatem o zweryfikowanie aktualnego „Programu 100 obwodnic na lata 2020-2030” i wpisanie na rzeczoną listę miasta Malborka.

Mając powyższe na względzie, Rada Miasta Malborka w imieniu mieszkańców zwraca się do Posłów i Senatorów, Wojewody Pomorskiego i Marszałka Województwa Pomorskiego z prośbą o wsparcie naszego wniosku.
Wyrażamy nadzieję, że w toku prac parlamentarnych temat ten zostanie przepracowany i pozytywnie rozwiązany dla bezpieczeństwa miasta Malborka, a przede wszystkim jego mieszkańców. Stoimy na stanowisku, iż budowa obwodnicy miasta Malborka powinna znaleźć się na liście „Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030”.
Oczekujemy od Państwa Posłów i Senatorów RP, jak i Rządu RP zdecydowanych działań w tej sprawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto