Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Ochrona otoczenia zamku może być zagrożeniem rozwoju miasta? Dużo gorzej byłoby, gdyby zabytek zniknął z listy UNESCO

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Radni z Malborka trochę boją się, że pojawiający się na horyzoncie obowiązek ustanowienia strefy ochrony otoczenia zamku może pokrzyżować plany rozwojowe miasta. Ale zwolennicy należytej opieki nad zabytkami uważają, że większa strata byłaby, gdyby przez brzydkie sąsiedztwo obiekt został skreślony z listy światowego dziedzictwa UNESCO.

O obowiązku wyznaczenia strefy buforowej wokół zamku w Malborku mówi się od lat. Nic dziwnego, że to zadanie zostało wpisane w najnowszy program opieki nad zabytkami, nad którym debatowała Rada Miasta.
W dokumencie znalazł się zapis mówiący o rozszerzeniu ochrony dziedzictwa kulturowego miasta. A zwłaszcza ustanowieniu „strefy ochrony otoczenia zabytku oraz określenie obowiązujących w niej zasad ochrony konserwatorskiej, rygorów dotyczących sposobu zagospodarowania i zasad rozwoju i uwzględnienie jej w zapisach prawa miejscowego”.

Zamek na liście UNESCO. Ochrona jest koniecznością

Pokrzyżacka warownia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO w grudniu 1997 r. Wówczas tę decyzję przyjęto z wielką radością. To było potwierdzenie, że to obiekt wyjątkowy. Ale prestiż to jedno, a obowiązki wobec tak cennego obiektu to drugie.
- Utrzymanie wyjątkowej uniwersalnej wartości, autentyczności i integralności dobra z czasem wymaga kontynuowania polityki konserwatorskiej realizowanej w malborskim zespole zamkowym od połowy XIX wieku, aby chronić układ przestrzenno-funkcjonalny twierdzy nad Nogatem, jej panoramy oraz historyczne elementy architektoniczne zamku. W celu zagwarantowania integralności zespołu zamkowego z jego otoczeniem i zachowania charakteru tego miejsca, potrzebne jest zacieśnienie współpracy wszystkich zainteresowanych stron. Współpraca ta powinna zapewniać efektywną ochronę obiektu w miejscowych dokumentach planistycznych – czytamy w informacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa o zamku.

Podczas ostatniej sesji malborscy radni zwracali uwagę, że wyznaczenie strefy ochrony konserwatorskiej wokół zamku może okazać się problemem.

Kilka lat temu była próba wprowadzenia tzw. strefy buforowej. Włodarze okolicznych miast i gmin nie wyrazili zgody. Obawiam się, że to ograniczy to możliwość rozwoju miasta, szczególnie w niedalekim otoczeniu muzeum. Ale chodzi również o strefy widokowe, które mogą nam nie pozwolić na rozwój miasta – argumentował radny Arkadiusz Mroczkowski.

A to dlatego, że nie chodzi tylko o to, że zamek zostanie przesłonięty przez nowe obiekty, ale też, że będą one odwracały uwagę od jego szlachetnej formy. A widok z samej warowni będzie niezbyt harmonijny i nieprzyjemny dla oka. Nie ma zmiłuj, jeśli ma się zabytek tej rangi, to trzeba w miejscowych planach zagospodarowania uwzględniać jego ochronę.

Otoczenie zabytku tej rangi jest chronione z racji samej ustawy, bo to, co jest obok zabytku, ma wpływ na to, jak zabytek jest odbierany. Nie było to do tej pory ustanowione, ale wymóg wyznaczenia strefy i określenia zasad, które w niej obowiązują wynika również z planu zagospodarowania województwa pomorskiego. Będzie też wynikał z audytu krajobrazowego, który władze województwa sporządzają – tłumaczyła Maria Kiełb-Stańczuk, architekt-urbanista, która przygotowała malborski program opieki nad zabytkami.

Audyt to wymóg tzw. ustawy krajobrazowej. Ma być gotowy za rok.
- Kwestia strefy buforowej wokół zamku będzie jednym z ważnych elementem tego audytu. To, co się dzieje wokół ma bowiem wielki wpływ na wartości krajobrazowe – mówiła Maria Kiełb-Stańczuk.

Strach ma wielkie oczy? Drobne kroki w kierunku ochrony już są czynione

Wizja pustego pasa wokół zabytku, na którym nie będzie można realizować żadnej inwestycji, a każde działanie trzeba będzie konsultować ze służbami konserwatorskimi, przestraszyła radnych. Ale okazuje się, że niepotrzebnie.

Te plany, które są w toku, już zawierają elementy ochrony strefy wokół zamku, bo bez nich nie byłoby pozytywnych uzgodnień z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Proszę się nie bać, to nie będzie nic strasznego. Nie będzie tak, że miasto nie będzie się mogło rozwijać – uspokajała architekt.

Tym ostatnim przykładem kompromisu zapisanego w dokumentach planistycznych jest dopuszczalna wysokość zabudowy** przewidywana na terenach po Pemalu. Trwa przygotowywanie zmiany planu zagospodarowania centrum Malborka, który ten obszar obejmuje. Aby nowe budynki nie zasłaniały zamku proponuje się, by miały maksymalnie 8 i 13 metrów. To gwarantuje zachowanie obecnego widoku na zamek z wiaduktu drogowego.

Nieład przestrzenny mógłby oznaczać skreślenie z listy UNESCO

Dbałość o jedyną na świecie budowlę wydaje się oczywista. Ale radni chcieli wiedzieć, co by były, gdyby przepisy ochrony zabytków nie były w Malborku stosowane.
Odpowiedź mogła być tylko jedna.

Jeżeli otoczenia nie będziemy chronić, to możemy spowodować, że zabytek utraci swoje walory. I najpierw trafi na listę zabytków zagrożonych, a w skrajnych przypadkach może zostać nawet skreślony ze światowej listy, co będzie miało negatywne skutki dla całego miasta. Miasto w dużej mierze żyje z tego, że ma zamek i że zamek właśnie taką chronią wartością – podkreślała Maria Kiełb-Stańczuk.

Ustanowienie strefy buforowej wokół warowni mają poprzedzić bardzo szerokie konsultacje społeczne, bo taka współpraca rozmaitych interesariuszy daje gwarancję kompromisu. Ostateczna decyzja będzie należała do Rady Miasta.

Na tę chwilę to i tak tylko zapis w programie opieki nad zabytkami. Nie mam informacji, by wkrótce miały zacząć się intensywne prace nad wyznaczeniem strefy wokół zamku - powiedział nam Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Zabudowania, które zostaną odtworzone, znajdują się po lewej stronie zdjęcia.

Malbork. Przedzamcze przed odbudową. Muzeum Zamkowe zainaugu...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto