Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Od 10 czerwca znów wzrosną opłaty za ciepło i ciepłą wodę. Ciepłownicy: wszystko przez gwałtownie rosnące ceny węgla

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Odbiorcy ciepła z ECO Malbork sp. z o.o. nie otrząsnęli się jeszcze z informacji o drugiej podwyżce, która obowiązuje od 1 czerwca, a już pojawiła się kolejna, która wejdzie w życie 10 czerwca. Urząd Regulacji Energetyki, która zatwierdza taryfy dla firm, zgodziła się na 35 proc. wzrost opłat „w związku z istotnym wzrostem cen zakupu miału węgla kamiennego”. Czekają nas trudne czasy.

Pierwsza podwyżka opłat za ciepło i ciepłą wodę, z jaką musieli zmierzyć się w 2022 r. klienci ECO Malbork sp. z o.o. miała miejsce od 1 kwietnia. Wówczas cena poszła w górę o ok. 30 proc. Firma od początku zapowiadała, że sytuacja na rynku energetycznym, m.in. w związku z wojną na Ukrainie, jest tak niestabilna, że to może nie być ostatnia regulacja.

Niestety, ta zapowiedź bardzo szybko stała się faktem. 25 maja 2022 r. prezes Urzędu Regulacji Energetyki, który odpowiada za równoważenie interesów dwóch stron transakcji: wytwórców i sprzedawców energii oraz odbiorców końcowych, zgodził się na zmianę obowiązującej taryfy dla ECO Malbork sp. z o.o.

Przedsiębiorstwo zwróciło się z wnioskiem o zatwierdzenie zmiany taryfy dla ciepła w zakresie wysokości określonych w niej cen i stawek opłat w związku z istotnym wzrostem cen zakupu miału węgla kamiennego, a tym samym wzrostem kosztów prowadzenia przez przedsiębiorstwo działalności w zakresie wytwarzania oraz przesyłania i dystrybucji ciepła – czytamy w uzasadnieniu do decyzji podpisanej przez Bogdana Prejznera, dyrektora Północnego Oddziału Terenowego Urzędu Regulacji Energetyki z siedzibą w Gdańsku.

Ta ok. 35-procentowa podwyżka ma obowiązywać od 10 czerwca. I właściwie trudno przewidzieć, czy to już ostatnia. Przy czym z tym samym problemem zmagają się ciepłownie w całej Polsce.

Najbliższa zima będzie trudna dla przedsiębiorstw ciepłowniczych spalających węgiel. Embargo na import rosyjskiego węgla skutkuje powstaniem luki w postaci 2,5 mln ton węgla tylko w naszej branży. Polskie kopalnie nie są w stanie w pełni zabezpieczyć dostaw do krajowych ciepłowni, dlatego musimy posiłkować się importem. Tymczasem cena węgla również wzrosła o kilkaset procent. Największy producent węgla – Polska Grupa Górnicza – wypowiedział długoterminowe umowy przedsiębiorstwom i zaproponował nowe, z nawet dwukrotnie wyższymi cenami surowca – alarmuje w mediach Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, której członkiem jest również ECO.

Warto dodać, że od 1 czerwca obowiązuje o 7 proc. wyższa taryfa zatwierdzona przez URE dla innej spółki, ECO Kogeneracja sp. z o.o., należącej do tej samej grupy kapitałowej, co malborska ciepłownia. Kogeneracja pozwala na jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła. Oprócz ograniczenia emisji dwutlenku węgla, wyższa o ok. 30 proc. jest również efektywność samego procesu w porównaniu do oddzielnego wytwarzania prądu i ciepła.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto