Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Odbudowa Przedzamcza powinna rozpocząć się wiosną 2021. Najpierw umowa na dotację i przetarg

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Materiały Muzeum Zamkowego w Malborku
Muzeum Zamkowe w Malborku jest już pewne dotacji na odbudowę budynków na Przedzamczu. Teraz czeka jeszcze na podpisanie umowy z ministerstwem, żeby ruszyć z przygotowaniami do inwestycji.

Przypomnijmy - na początku listopada Muzeum Zamkowe w Malborku otrzymało informację z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu o przyznaniu dofinansowania na projekt przebudowy Przedzamcza. Dotacja pochodzi z Programu Kultura w ramach Mechanizmu Finansowego EOG, potocznie nazywanego funduszami norweskimi.

Koszt prac, na które malborska instytucja starała się o wsparcie z ministerstwa, jest szacowany na 17 761 140,57 zł (koszt kwalifikowany do programu), a dofinansowanie wynosi 15 096 969,48 zł. Natomiast łączna wartość całego przedsięwzięcia związanego z uruchomieniem nowego miejsca została oszacowana na 28 658 924,24 zł

- Projekt odbudowy Przedzamcza jest przedsięwzięciem wieloetapowym, uzależnionym od szeregu czynników. Planowanie kolejnych działań związanych z tym projektem będziemy mogli rozpocząć, kiedy podpisana zostanie umowa dotacyjna. Mamy nadzieję, że wydarzy się to w pierwszej połowie stycznia - wyjaśnia Agnieszka Kowalska, wicedyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.

Termin rozpoczęcia prac uzależniony jest od terminu podpisania umowy na dotację i potem zakończenia przetargu na wykonanie prac budowlanych. W Muzeum Zamkowym mają nadzieję, że prace przy budynkach gospodarczych na Przedzamczu rozpoczną się wiosną 2021 r.

Zachowane historyczne mury i sklepienia piwniczne będą poddane pracom konserwatorskim i naprawie. Nadbudowane zostaną fragmenty ścian pierwszej kondygnacji i w relikty historycznych budynków wstawione będą nowe wnętrza - nowoczesne, funkcjonalne, dostosowane dzięki windom do potrzeb osób niepełnosprawnych. To wszystko przykryje poddasze w neutralnej, historycznej bryle. Wysokość zabudowy została ustalona na podstawie zdjęć przedwojennych i starszej ikonografii.

Projekt odtworzenia brył budynków zakłada wykonanie niezależnej konstrukcji, która przeniesie obciążenia i pozwoli zabezpieczyć przed zniszczeniem zachowane fragmenty ścian obwodowych i sklepień. Ważne będzie zakończenie tego etapu prac przy sprzyjających warunkach pogodowych, wykorzystując okres wiosny i lata – wyjaśnia Agnieszka Kowalska.

Odbudowane nieruchomości będą siedzibą dla zamkowej biblioteki i pracowni konserwatorskiej, a także dla nowych jednostek, które powstaną w Muzeum Zamkowym, czyli pracowni digitalizacji i centrum badań nad dziedzictwem pokrzyżackim.

- Na bieżąco będziemy informować o kolejnych etapach prowadzenia inwestycji. W kolejnym roku, 2022, planujemy również wydarzenia kulturalno-edukacyjne związane z projektem, do udziału w których zapraszać będziemy przede wszystkim mieszkańców Malborka i regionu. Będą one okazją do przedstawienia, z jakimi zagadnieniami wiąże się odbudowa i adaptacja do współczesnych funkcji obiektów zabytkowych – zapowiada Agnieszka Kowalska.

Odbudowane zabudowania Przedzamcza miałyby służyć muzealnikom, mieszkańcom i turystom od 2024 roku. 

Zamek w Malborku w czasie epidemii jest dostępny, ale... prz...

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto