Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Ogólnopolski Hubertus 2022 przy zamku. W niedzielę odbyła się msza św. hubertowska

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Niedziela (9 października) to drugi dzień odbywającego się w Malborku Ogólnopolskiego Hubertusa 2022. Rozpoczęła się rano od mszy świętej hubertowskiej na wałach von Plauena przy zamku.

Uroczystą mszę św., w której wzięły udział poczty sztandarowe kół łowieckich z całej Polski, koncelebrowali ks. Jacek Jezierski, biskup elbląski, oraz ks. Arkadiusz Trochanowski, biskup greckokatolicki eparchii olsztyńsko-gdańskiej.

- Jezus zwraca uwagę na potrzebę wdzięczności mówił w homilii ks. biskup Jacek Jezierski. - Przede wszystkim Bogu należy się nasza wdzięczność za to, że istniejemy, żyjemy. Bogu należy się nasza wdzięczność za świat, za przyrodę, która jest naszym naturalnym środowiskiem, naszym wielkim domem czy też ogrodem. Nasza wdzięczność należy się naszym bliskim: rodzicom, rodzinie, przyjaciołom, dużej rodzinie, którą jest naród i społeczeństwo. Naród to wspólnota języka, dziejów, kultury, które nas ukształtowały. Nasza wdzięczność winna też kierować się ku wspólnocie religijnej, ku wspólnocie Kościoła. Zawdzięczamy wiele innym, konkretnym osobom, nieraz anonimowym, ale też zawdzięczamy wiele większym społecznościom. Wdzięczności trzeba się użyć i należy ją świadomie praktykować.

Ordynariusz diecezji elbląskiej przypomniał postać św. Huberta, który jest patronem myśliwych i leśników, ale tez chorych na wściekliznę. Żył w latach 655-727 na terenach dzisiejszych Niderlandów i Belgii.

Jest charakterystyczne, że pamięć i cześć dla św. Huberta nie wygasły. Przeciwnie, rozszerzyły się na Europę Zachodnią i Europę Środkową i trwają w różnych formach. Powstało wiele zwyczajów związanych z osoba świętego, np. błogosławienie chleba św. Huberta 3 listopada. Powstały kaplice w lasach pod jego wezwaniem. Zawiązały się stowarzyszenia i bractwa św. Huberta, a także ustanawiano odznaczenia myśliwskie związane z jego osobą. Nie zamarł zwyczaj gromadzenia się myśliwych na leśnych polanach na mszę świętą – wyliczał ks. Jacek Jezierski.

Biskup mówił też o roli myślistwa, łowiectwa, hodowli zwierząt i uprawie ziemi w życiu człowieka.

- W ciągu tysiącleci podlegały one pewnym modyfikacjom i porządkowaniu. Rośnie bowiem nasza świadomość, nasza wrażliwość i poczucie odpowiedzialności za dzieło stworzenia powierzone ludziom przez Boga Stwórcę. Istnieją normy etyczne ustalone, sformułowane w ciągu stuleci, które obowiązują myśliwych, wypracowano je w namyśle nad rzeczywistością. Istnieje również prawo, które reguluje funkcjonowanie w lesie myśliwych, zasady sztuki łowieckiej. Nie wszystko bowiem wolno. Pewnych rzeczy nigdy nie wolno. Adepci sztuki myśliwskiej powinni być cierpliwie wprowadzani w jej arkana przez starszych doświadczonych kolegów. Chodzi nie tylko o umiejętności myśliwego, ale też o właściwą postawę wobec świata zwierząt – zakończył biskup Jezierski.

Podczas mszy świętej zostały poświęcone dwa nowe sztandary: Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Elblągu, który należało dostosować do nowych przepisów, oraz Wojskowego Koła Łowieckiego Odyniec w Elblągu, który w tym roku spłonął wraz siedzibą WKŁ.

Malbork. Ogólnopolski Hubertus 2022 po pierwszym dniu. Tak b...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto