Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Okna w Urzędzie Miasta będą wymienione do końca. Wcześniej termomodernizację utrudniła epidemia koronawirusa

Anna Szade
Anna Szade
Fot. Radosław Konczyński
W poniedziałek (1 czerwca 2020 r.) w Urzędzie Miasta Malborka znów mieli pojawić się pracownicy lubelskiej firmy, która wygrała przetarg na wymianę okien. Z powodu epidemii na wiele tygodni musieli przerwać pracę. Natomiast magistrat szykuje dwa ostatnie zlecenia w ramach działań termomodernizacyjnych.

W ponad 90-letnim budynku magistratu na pl. Słowiańskim łącznie wymienionych ma być 114 okien. Przetarg wygrała Fabryka Okien „Spectrum” z Lublina, która zaproponowała najniższą cenę, czyli niecałe 342 tys. zł. Pracownicy firmy do realizacji zlecenia przystąpili, część nowej stolarki została już wstawiona, ale z uwagi na zagrożenie koronawirusem inwestycja stanęła.

Teraz wykonawca wraca, by sfinalizować rozpoczęte przedsięwzięcie. Firma będzie miała na to dwa tygodnie. To tyle, ile Urząd Miasta ma być jeszcze dostępny dla malborczyków wyłącznie po uprzednim umówieniu się.

Dzięki temu ekipa kończąca prace nie będzie miała kontaktu z mieszkańcami – tłumaczy burmistrz Marek Charzewski.

To jeszcze nie wszystko, co w ramach termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej ma być w Malborku robione.

- Wkrótce będziemy ogłaszać przetarg na prace w żłobku, a na końcu przyjdzie czas na wymianę kaloryferów w Urzędzie Miasta – zapowiada włodarz.

Pierwotnie inwestycja dotyczyła nie żłobka, ale budynku przy ul. Słowackiego, w którym ma swoją siedzibę Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Jednak władze zmieniły plany przez to, że nie jest to w stu procentach miejska nieruchomość. Część mieszkań, które się tam znajdują, jest w prywatnych rękach.

Teraz magistrat musi się spieszyć, bo harmonogram projektu „Poprawa efektywności energetycznej w obiektach użyteczności publicznej na terenie Powiśla i Żuław (wraz z działaniami informacyjno-edukacyjnymi)”, w ramach którego realizuje inwestycje, jest napięty. Wartość projektu na zadania miasta wynosi 16,8 mln zł przy dofinansowaniu na poziomie 65,19 proc.
- To jedyny projekt, który kończy się w 2020 r. - przyznaje Marek Charzewski.

Do tej pory przeprowadzone zostały prace termomodernizacyjne w budynkach szkół podstawowych nr 1, 2, 5, 6, 8, przedszkolach nr 5 i 8 oraz w Muzeum Miasta Malborka.

Warto dodać, że termomodernizacja to projekt partnerski, realizowany przez siedem samorządów: Malbork, Sztum, Nowy Staw, gminę Malbork, Stare Pole, powiat malborski i powiat sztumski. Łącznie termomodernizacji ma zostać poddanych 39 budynków, głównie szkół, przedszkoli, ale również siedzib administracji publicznej.

Poprawiła się więc nie tylko jakość świadczonych usług i estetyka budynków, bo działania wpłynęły na zmniejszenie zużycia ciepła czy prąd. A to z kolei ma wpływ na oszczędności w wydatkach na utrzymanie tych publicznych obiektów. Na końcu tego całego procesu są także zyski dla natury, bo mniejsze zapotrzebowanie na energię to również mniejsze zanieczyszczenie powietrza.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto