Malbork. Opłata targowa nie będzie obowiązywała rolników. Miasto wyznaczyło dla nich specjalny placyk

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Udostępnij:
Jeśli rolnicy skorzystają z nowej możliwości, to w Malborku w piątki i soboty będzie można kupować płody rolne prosto z pola. Zachętą do sprzedaży produktów pochodzących z gospodarstwa ma być zwolnienie z opłaty targowej. W mieście taki ekstra placyk został wyznaczony przy ul. Targowej, ale lokalizację muszą najpierw zaakceptować radni.

Wyznaczenie bezpłatnego miejsca pod handel dla rolników w Malborku nie wynika z tego, że włodarze z własnej inicjatywy chcą ulżyć producentom żywności, by mogli bez ponoszenia kosztów sprzedawać mieszczuchom to, co wyrośnie w polu i powstanie w zagrodzie. To obowiązek nałożony na samorządy w całej Polsce na mocy ustawy o ułatwieniach w prowadzeniu handlu przez rolników i ich domowników.

Przyjęliśmy, że nie będzie to element targowiska miejskiego, ale specjalnie wyznaczone miejsce pod handel. Znaleźliśmy utwardzony teren przy ul. Targowej, naprzeciwko budynku dawnej Telekomunikacji. Znajduje się wzdłuż drogi, a jeśli okaże się, że chętnych będzie więcej niż miejsca, to w przyszłości powiększymy ten obszar – mówi nam Jan Tadeusz Wilk, wiceburmistrz Malborka.

Placyk będzie bezpłatny w piątki i soboty tylko dla rolników, bez względu na to, gdzie znajduje się ich gospodarstwo; nie musi to być powiat malborski. Ale z takiego udogodnienia nie będą już mogli korzystać na przykład działkowcy czy osoby, które sprzedają kwiaty czy owoce z przydomowego ogródka.

Aby żadna opłata nie była pobierana od rolników, muszą oni udokumentować, że... są rolnikami. To dokładnie definiuje ustawa, która weszła w życie 1 stycznia 2022 r. Malborscy włodarze proponują nieco uprościć sytuację.

Kto stanie na placu, ma oświadczyć, że jest rolnikiem. Nie będzie sprawdzał inkasent z targowiska. Ale jak będzie tłok i przepychanki, to pójdzie tam Straż Miejska, przyjmie oświadczenie i sprawdzi w rejestrach, czy faktycznie sprzedający spełnia ustawowe przesłanki. Innej metody nie ma. Dlatego zabezpieczyliśmy nieco większy teren, by osoby te nie prowadziły ze sobą sporów – tłumaczy Jan Tadeusz Wilk.

Co można będzie sprzedawać dzięki tym preferencyjnym warunkom? Mają to być tylko produkty rolne lub spożywcze oraz wyroby rękodzieła wytworzone we własnym gospodarstwie rolnym. Chodzi bowiem o rozpowszechnienie sprzedaży bezpośredniej. I dlatego ustawodawca zawęził również listę sprzedających do rolników i ich domowników. A ci to według nowego prawa osoba bliska rolnikowi, która ukończyła 15 lat, pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie. Osoba ta ma stale pracować w tym gospodarstwie rolnym, natomiast nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.

Być może na bezpłatne miejsca przeniosą się rolnicy, którzy do tej pory mieli swoje stoiska na miejskim targowisku, choć część ma stałą klientelę, a ta wie, gdzie szukać ulubionych sprzedawców. Przeprowadzka może jednak mieć znaczenie dla kieszeni sprzedających. Nie dość, że przestały już działać przepisy antycovidowe, na mocy których w 2021 r. nie była pobierana opłata targowa, to jeszcze w Malborku została ona podniesiona.

Poprzedni cennik obowiązywał od 2006 r. Oto stawki, do których kupcy muszą przyzwyczajać się od początku 2022 r.:

 • sprzedaż z samochodu
  a) osobowego, osobowego z przyczepą – 15 zł
  b) dostawczego o ładowności do 1,5 t – 18 zł
  c) ciężarowego o ładowności powyżej 1,5 t, platformy, przyczepy traktorowej – 22 zł
  sprzedaż obnośna z ręki, z kosza, wiadra (od 1 szt.) - 4 zł
  sprzedaż ze stołu, podestu niezadaszonego do 2 mb – 13 zł
  sprzedaż ze stołu, podestu niezadaszonego do 1 mb – 6 zł
 • sprzedaż z ławy zadaszonej do 2 mb
  a) z dostawką stołu przed ławą – 15 zł
  b) bez dostawki – 13 zł
  c) za zajęcie części ławy do 1 mb – 8 zł
 • za zajęcie wytyczonego miejsca targowego do 2 mb (dotyczy także namiotów) za każde miejsce - 13 zł
 • za zajęcie powierzchni targowej poza targowiskami (dotyczy także namiotów)
  a) do 1 m kw. włącznie – 8 zł
  b) powyżej 1-6 m kw. włącznie – 18 zł
  c) powyżej 6-12 m kw. włącznie – 22 zł
  d) powyżej 12 m kw. (dotyczy 1 namiotu) – 35 zł

Projektem uchwały w sprawie wyznaczenia miejsca do prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników w Malborku Rada Miasta ma zająć się w czwartek (27 stycznia 2022 r.). Jeśli propozycja zostanie zaakceptowana, to za kilka tygodni być może pojawią się na placyku pierwsi sprzedający. Najpierw decyzja radnych musi zostać opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego, wejdzie w życie 14 dni później.

Malbork. Budynek przy Targowej, gdzie kiedyś była "tepsa", z...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sytuacja cenowa w branży mięsnej w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie