Malbork. Opłatomat w Sądzie Rejonowym będzie jak dodatkowy "pracownik"

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Udostępnij:
W malborskim sądzie pojawił się opłatomat. Temida idzie więc z duchem czasu, bo ludzie coraz rzadziej noszą z sobą gotówkę, ale w dobie pandemii chodzi też o bezpieczeństwo.

Niektóre sądy w Polsce już zdecydowały się na wprowadzenie takiego udogodnienia, jak opłatomat. Sąd Rejonowy w Malborku pod tym względem przeciera ścieżki w okręgu gdańskim.

Wsłuchaliśmy się w głosy interesantów, którzy często zgłaszali taką potrzebę, a nawet wyrażali zdziwienie, że nie mogą zapłacić kartą. Bardzo mi zależało, żeby takie udogodnienie się pojawiło. Chcemy promować tę formę wnoszenia opłat, zwłaszcza w sytuacji pandemicznej. Jesteśmy bardzo optymistycznie nastawieni i mamy nadzieję, że ta usługa się przyjmie – mówi sędzia Maciej Helmin, prezes SR w Malborku.

Samoobsługowy terminal płatniczy został zainstalowany 3 listopada w budynku przy ul. 17 Marca 3. W opłatomacie podana jest lista opłat, które można uregulować. Trzeba wybrać właściwą, podać dane osobowe, zapłacić kartą, pobrać wydruk i dołączyć go do akt sprawy. Przy urządzeniu znajduje się instrukcja, pomocą też w razie potrzeby będą służyć pracownicy ochrony, którzy zostali przeszkoleni. Opłatomat jest oczywiście regularnie dezynfekowany.

Terminal obsługuje karty Visa, MasterCard, Maestro. Bezgotówkowe wpłaty na rachunek dochodów budżetowych Sądu Rejonowego w Malborku dotyczą m.in. takich sytuacji:

  • opłata od pozwu,
  • opłata od wniosku;
  • opłata za kserokopię;
  • zażalenie, skarga;
  • grzywna, grzywna samoistna;
  • koszty postępowania.

Możliwy jest również zakup e-znaku. Poza tym, terminal umożliwia także założenie karty ID klienta (w formie elektronicznej na podany numer telefonu lub w formie wydruku).

- Dzięki karcie dane klienta zaczytywane są do urządzenia automatycznie, bez konieczności ich każdorazowego wprowadzania – informuje malborski sąd. - Za pośrednictwem terminala nie dokonamy natomiast wpłaty na rachunek sum na zlecenie, np. tytułem zaliczki związanej z toczącym się postępowaniem. Terminal obsługuje wyłącznie rachunek dochodów.
Wprowadzenie opłatomatu pozwali na ograniczenie kontaktów w kasie, która oczywiście nadal będzie działać z myślą o tych, którzy wolą tradycyjną formę płatności.

Malborski sąd funkcjonuje normalnie, ale i tutaj obowiązuje reżim sanitarny. Nie można ot, tak poruszać się po budynkach. Biuro podawcze, Wydział Ksiąg Wieczystych i czytelnia są dostępne dla interesantów. Rozprawy odbywają się zgodnie z planem i zasadą jawności.

Malbork. 75 lat sądownictwa w powojennym mieście. Pierwsza s...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Morawiecki prezydentem? Polacy mówią: tak!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie