Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Organizacje pozarządowe mogą starać się o granty od miasta. Tym razem to promocja przedsiębiorczości w obszarze rewitalizacji

Anna Szade
Anna Szade
Anna Szade
„Zwiększenie aktywności mieszkańców w sferze gospodarczej, w tym istniejących podmiotów gospodarczych, podmiotów ekonomii społecznej i organizacji NGO” to najnowsze zadanie publiczne, które Malbork chce zlecić do realizacji w obszarze rewitalizacji. Zainteresowani grantami mogą składać wnioski do 19 lipca 2021 r.

Na stronach Urzędu Miasta Malborka pojawiło się ogłoszenie o konkursie dla organizacji pozarządowych i innych podmiotów uprawnionych do ubiegania się o publiczne fundusze, które przewiduje ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

To całkiem nowe zadanie, które zostało niedawno dodane do programu współpracy miasta z trzecim sektorem. Chodzi o „Zwiększenie aktywności mieszkańców w sferze gospodarczej, w tym istniejących podmiotów gospodarczych, podmiotów ekonomii społecznej i organizacji NGO”.
Zlecający określili, jak wyobrażają sobie realizację zgłoszonych przedsięwzięć. To przede wszystkim pobudzenie aktywności mieszkańców w sferze gospodarczej, a także działania wśród społeczności lokalnej w zakresie wspierania i rozwoju przedsiębiorczości. Wartością dodaną ma być integracja, zwiększenie lokalnych więzi społecznych i międzysąsiedzkich, jak również współodpowiedzialność za miejsce zamieszkania.
Natomiast wyklucza się jakiekolwiek działania dotyczące profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii.

Odbiorcami tych działań ma być lokalna społeczność mieszkająca na obszarze rewitalizacji. Nie ma znaczenia wiek, bo adresatami mogą być i osoby, i rodziny, dzieci, seniorzy czy młodzież. To zależy od autorów pomysłu, jaką grupę wybiorą. Ale uwaga, w ogłoszeniu wymienione są konkretne jednostki urbanistyczne, opisane szczegółowo w obowiązującym programie rewitalizacji.
Oto one i ich charakterystyki:

  • Centrum II to zwarta część miasta od północy granicząca z al. Rodła, od wschodu z ul. Mickiewicza, od południa z terenami koszar wojskowych, od zachodu z rzeką Nogat. Północna część wydzielonej jednostki stanowi usługowe centrum miasta, ponadto znajdują się tutaj budynki usług publicznych m. in: Urząd Miasta Malborka, Starostwo Powiatowe, Urząd Skarbowy, szkoły. W kwartale zabudowy pomiędzy ulicami: Słowackiego a 17 Marca dzielnica zmienia swój charakter na mieszkaniowy i mieszkaniowo usługowy. Występuje tu zabudowa w postaci kamienic oraz wolno stojących willi. W kwartale zabudowy pomiędzy ulicami 17 Marca i Mickiewicza znajduje się zabudowa wielorodzinna w formie bloków 4 i 10-piętrowych.
  • Śródmieście I to dzielnica miasta położona na południe od al. Rodła, od wschodu ograniczona ul. Sikorskiego i terenami przemysłowymi, od południa ul. Bema, od zachodu ul. Mickiewicza oraz terenem OSiR. Liczna zabudowa historyczna, w większości w złym stanie technicznym, jest tutaj przeplatana zabudową wielorodzinną w postaci bloków oraz nowymi inwestycjami. Między obiektami zabudowy wielorodzinnej zlokalizowane są wolnostojące budynki usługowe w postaci pawilonów, kiosków. W parterach budynków wielorodzinnych - kamienic - również występują drobne usługi.
  • Przedmieście, czyli dzielnica położona pomiędzy rzeką Nogat a ul. Jagiellońską, od północy ograniczona ul. Derdowskiego, od południa ul. Asnyka oraz zabudową dzielnicy Czwartaki. Historycznie stanowiła przedmieścia miasta Malborka, o czym świadczy charakter zabudowy: liczne budynki mieszkaniowe jednorodzinne na wydzielonych, dużych działkach oraz liczny odsetek terenów niezabudowanych z potencjałem inwestycyjnym. Całość struktury jest zaburzona nielicznymi budynkami wielorodzinnymi w postaci bloków. W północnej części dzielnicy znajduje się szpital oraz zabytkowy kościół. W całej dzielnicy występują nieliczne obiekty usługowe, głównie z zakresu usług handlu i produkcji nagrobków.

I właśnie mieszkańców tych okolic grantobiorcy mają nakłonić do aktywności w sferze gospodarczej. Na realizację jeden podmiot może otrzymać dofinansowanie w maksymalnej wysokości 4000 zł. W sumie do rozdysponowania między zainteresowanymi są 24 000 zł, z czego większość pochodzi z funduszy unijnych. Konkurs jest bowiem jednym z elementów programu "Malbork na plus".

Warto pamiętać, że dotacja to maksymalnie 80 proc. kosztów całego przedsięwzięcia. Ubiegający się o nią musi wykazać wkład własny. Ten finansowy musi wynosić minimum 3 proc. wartości całego zadania, a rzeczowy – minimum 10 proc.
Zgodnie z ogłoszeniem, zadania mają być przeprowadzone od 1 września do 10 października 2021 r.

Jest jeszcze moment na główkowanie, by przedstawić ciekawy pomysł, przekładający się na rozwój przedsiębiorczości w obszarze rewitalizacji. Oferty na specjalnym formularzu trzeba złożyć w zamkniętej kopercie w Biurze Obsługi Interesanta na parterze Urzędu Miasta do 19 lipca do godz. 15.30.

Kto chciałby zapoznać się z materiałami konkursowymi, może to zrobić TUTAJ

Malbork. Trwa rewitalizacja podwórek przy ul. Sienkiewicza i...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto