Malbork. Organizacje pozarządowe w 2022 r. Zaglądamy do kalendarza magistratu. Od kiedy będzie oferował środki dla NGO na wsparcie zadań?

Anna Szade
Anna Szade
Anna Szade
Udostępnij:
Organizacje pozarządowe z Malborka snują już plany na 2022 r. Część regularnie realizuje zadania publiczne zlecane i dofinansowane przez miasto. Sprawdzamy, czy magistrat ma już w kalendarzu wpisane daty ogłoszenia konkursów dla stowarzyszeń i na jakie wsparcie będą mogły liczyć.

Działalność wielu organizacji pozarządowych w Malborku prowadzona jest w sposób ciągły. Pierwsze na myśl przychodzą kluby sportowe, które szkolą młodzież przez cały rok. Ale są też inne, skupione na regularnej aktywności. Wiele z nich korzysta z dofinansowania z budżetu miasta.
Jest to traktowane na równi ze wsparciem czy wręcz niemal sponsorowaniem z publicznych środków rozmaitych oddolnych przedsięwzięć.To nic innego jak cedowanie na pozarządowców części zadań własnych, które przypadają miastu. Tak jest np. w przypadku organizowania wypoczynku dla dzieci i młodzieży, organizacji czasu wolnego, niszowych imprez kulturalnych czy zajęć sportowych dla młodych malborczyków.

Z miejskiej kasy pokrywana jest tylko część takiego zadania. Jak będzie w 2022 r., opisuje dokładnie uchwała Rady Miasta Malborka dotycząca programu współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami ze sfery pożytku publicznego.

Dotacja na wsparcie realizacji zadania publicznego może być przyznana w wysokości nie większej niż 80 proc. całkowitej wartości zadania. Pozostały koszt realizacji zadania podmiot ubiegający się o dotację zabezpieczy z wkładu własnego finansowego (np. środki finansowe własne lub z innych źródeł publicznych) lub wkładu własnego niefinansowego (osobowy i rzeczowy) lub świadczeń pieniężnych od odbiorców zadania – można przeczytać w programie współpracy.

Dokument przewiduje, że pula środków finansowych planowanych na realizację przyszłorocznych zadań wynosi 930 000 zł. Ten plan zakłada również szacunkowy rozdział tych pieniędzy między poszczególne obszary działalności:

  • ochrona zdrowia i promocja zdrowia60 000 zł,
  • pomoc społeczna170 000 zł,
  • pozostałe zadania w zakresie polityki społecznej – 70 000 zł,
  • profilaktyka i rozwiązywanie problemów alkoholowych – 30 000 zł,
  • przeciwdziałanie narkomanii – 20 000 zł,
  • kultura fizyczna – 430 000 zł,
  • kultura i sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego – 70 000 zł,
  • edukacyjna opieka wychowawcza – 80 000 zł.

Do tych kwot nie można się jeszcze przywiązywać, bo na razie zostały zapisane w projekcie budżetu 2022 r. Według wstępnych zapowiedzi, debata Rady Miasta nad uchwałą określającą przyszłoroczne dochody i wydatki Malborka ma odbyć się w drugiej połowie grudnia. Wtedy znana będzie wiadomo, jakie pieniądze są przewidziane na wsparcie zadań realizowanych przez NGO.

Czy to oznacza, że dopiero po uchwaleniu budżetu burmistrz ogłosi otwarte konkursy ofert dla organizacji pozarządowych? Sprawdzamy, czy stanie się to jeszcze w grudniu.

Pewnie raczej w styczniu ogłoszone zostaną konkursy ofert. Chyba że, 20 grudnia będzie sesja, podczas której przyjęta zostanie uchwała budżetowa, wówczas uda się przynajmniej część do końca roku ogłosić – mówi nam Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Włodarz nie ukrywa, że co roku ma ten sam dylemat, bo rozmaite są w tej kwestii interpretacje. Dlatego woli nie wychodzić przed szereg i skłania się ku jak najpóźniejszemu zapraszaniu pozarządowców do współpracy.
- Bo nie będzie wątpliwości, czy można przed sesją budżetową, czy nie można ogłaszać otwartych konkursów ofert. Zawsze były takie uwagi. Jedni mówią, że można ogłosić przed, ale rozstrzygać po przyjęciu uchwały budżetowej. Inni mówią, że ogłaszać można dopiero wówczas, jeśli ma się na ten cel środki – wyjaśnia Marek Charzewski.

Dla organizacji ma to o tyle znaczenie, że część zadań mogłyby realizować praktycznie od 1 stycznia. Część i tak to robi. Inne, im później będą mogły starać się o publiczne wsparcie, tym później wystartują z działalnością. Nie wszystkie podmioty są bowiem w stanie udźwignąć samodzielnie wszystkich kosztów swoich przedsięwzięć.

Ranking zamożności samorządów 2020. "Wspólnota" przyjrzała s...

Szkoły wracają częściowo do nauki zdalnej.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie