Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Parady Schumana nie było, ale laureaci konkursu "Klimat to przyszłość" zostali zaproszeni na spacer po Warszawie

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku wzięła udział w interaktywnej grze miejskiej w Warszawie. Było to spotkanie laureatów konkursu „Klimat to przyszłość” zorganizowanego przez Polską Fundację Schumana.

Konkurs „Klimat to przyszłość” został rozstrzygnięty w marcu br. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie klasy 3HT oraz 4Lb, którzy przygotowywali prace i kampanię na temat ochrony środowiska w "trójce" pod okiem Ilony Rażewskiej.

Nagrodą początkowo miało być uczestnictwo w Paradzie Schumana organizowanej corocznie z okazji Dnia Europy 9 maja. Wydarzenie zostało odwołane z powodu pandemii. W zamian organizatorzy zaprosili grupę piętnastu uczniów na spacer ulicami stolicy. Gra miejska odbyła się w miniony piątek (9 października), czyli jeszcze przed objęciem całej Polski strefą żółtą. Dlatego niech nie dziwi widok młodzieży bez maseczek na zdjęciach.

Nie była to jednak zwykła przechadzka, a wędrówka śladami wartości europejskich, wielokulturowości oraz historii Warszawy i jej bohaterów. Począwszy od Pałacu Kultury i Nauki, poprzez kościół ewangelicki św. Trójcy, Ogród Saski i Pałac Czapskich, aż po Kolumnę Zygmunta i Zamek Królewski, poznaliśmy wymiar wielokulturowy i wielowyznaniowy oraz przeplatające się losy wielu narodów w naszej stolicy. Przy dźwiękach utworów Fryderyka Chopina płynących z multimedialnych ławeczek wyznaczających miejsca pobytu artysty w Warszawie mogliśmy również nieco odświeżyć swoją wiedzę z języka polskiego i historii - relacjonują uczestnicy.

Uczestnicy spaceru wspólnie szukali poszczególnych planet rozmieszczonych wokół pomnika Mikołaja Kopernika, tworzyli listę krajów wymienionych na tablicach przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz recytowali inwokację z „Pana Tadeusza” przy pomniku Adama Mickiewicza.

Przewodnikiem był doktorant Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, warszawianin i pasjonat historii stolicy. Zabrał młodzież i dyrektora ZSP 3 Jana Stawickiego również na kampus uniwersytecki i poprowadził zielonymi ścieżkami obszaru Natura 2000, którymi w powieści „Lalka” przechadzał się Stanisław Wokulski.

Nie zabrakło również prawdziwej gratki dla naszych techników hotelarzy – opowieści o historii Hotelu Bristol i Hotelu Europejskiego, prezentujących różnorodne style ojca i syna z włoskiej rodziny Marconich. Mogliśmy także przez chwilę zatrzymać się nad losami powojennej Warszawy i jej odbudowy po zniszczeniach wojennych, do których przysłużyły się między innymi podziwiane przez nas dzieła Canaletta.

Oprócz wspomnień pozostaną pamiątkowe dyplomy udziału w wydarzeniu.

Malbork. ZSP 3 w konkursie Fundacji Schumana pt. "Klimat to ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto