Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Partnerstwo z ukraińskim Włodzimierzem aktualne. Włodarze pracują nad listem intencyjnym w sprawie współpracy

Anna Szade
Anna Szade
Urząd Miasta Malborka
W połowie maja delegacja z burmistrzem Markiem Charzewskim na czele odwiedziła Włodzimierz Wołyński. To miasto położone na zachodzie Ukrainy, które jeszcze przed agresją Rosji chciało nawiązać bliższe relacje z Malborkiem. - Przygotowujemy projekt listu intencyjnego w sprawie współpracy - słyszymy w magistracie.

Pewnie gdyby nie atak Rosji na Ukrainę, Włodzimierz już byłby oficjalnym partnerskim miastem Malborka. Zabiegała o to ukraińska strona. Ale mimo trwającej wojny, włodarze utrzymują kontakt. W maju burmistrz Marek Charzewski pojechał z konwojem pomocy dla mieszkańców tego bliźniaczego miasta w zachodniej Ukrainie.

Spotkaliśmy się z burmistrzem Włodzimierza Igorem Palonką, przeprowadziliśmy rozmowy o współpracy. Okazało się, że nasze miasta mają wiele wspólnego: podobna liczba mieszkańców, bogata historia, chęć rozwoju, obecność jednostek wojskowych w obu miastach – wyliczał po powrocie malborski włodarz.

PRZECZYTAJ: Malbork. Zawieźli pomoc do Włodzimierza Wołyńskiego w Ukrainie. Wiele wskazuje, że to będzie nowe miasto partnerskie

Ale choć już dawno padła zapowiedź, że Włodzimierz Wołyński może być oficjalnym partnerem Malborka, nie było żadnych kroków formalizujących tę współpracę.

Przygotowuję projekt listu intencyjnego. Ten draft przetłumaczony na język ukraiński będzie przekazany do weryfikacji drugiej stronie – mówi nam Jan Tadeusz Wilk, wiceburmistrz Malborka.

Niewykluczone, że włodarze obydwu miast spotkają się po wakacjach w Malborku.
- Zrobimy chyba tak, że zaprosimy władze Włodzimierza i u nas uroczyście list intencyjny zostanie podpisany. A później będziemy budować relacje, która z czasem może przerodzić się w umowę o partnerstwie – zapowiada wiceburmistrz Wilk.

Włodzimierz Wołyński to miasto o niemal identycznej co Malbork powierzchni, bo liczy ona 17 km kw., czyli niemal identycznej powierzchni. Zamieszkuje w nim 39,3 tys. mieszkańców.
To ośrodek z ponad 1000-letnią historią. Zachowały się tam architektura sakralna i tradycje prawosławne. Można dosłownie dotknąć Rusi Kijowskiej – działającego do teraz Soboru Zaśnięcia Matki Bożej zbudowanego w 1160 r. Do dziedzictwa kulturowego miasta wchodzi 8 zabytków architektury o znaczeniu krajowym, 19 zabytków o znaczeniu lokalnym, 2 zabytki archeologiczne. Dlatego jednym z priorytetów rozwoju miasta jest turystyka, co również łączy obydwa miasta.
Ale jest też przemysł. Działa tam 14 przedsiębiorstw przemysłowych z różnych branż: produkcja mebli, inżynieria mechaniczna, poligrafia, obróbka drewna, przemysł lekki i spożywczy oraz inne.

Obecnie miasto siedmiu partnerów zagranicznych: niemieckie Nordhorn i Monheim am Rhein, szwedzki Sölvesborg, litewskie Troki, francuskie Margny-lès-Compiègne, włoską Offagnę  i irlandzkie Kilkenny. Po agresji Rosji na Ukrainę Rada Miasta zdecydowała o natychmiastowym zerwaniu kontaktów ze Swietłym w obwodzie kalinigradzkim.

Malbork. Włodzimierz Wołyński w Ukrainie może stać się miast...

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto