Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Partnerstwo ze Swietłym zostanie wypowiedziane. W czwartek nadzwyczajna sesja Rady Miasta w tej sprawie

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
W czwartek (3 marca 2022 r.) o godz. 10.30 w Malborku odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta. Powód? Wypowiedzenie umowy o partnerstwie z rosyjskim miastem Swietłyj. W porządku obrad wspólne stanowisko burmistrza i rady potępiające agresję Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.

Malbork dołącza do miast, gmin, powiatów i regionów, które decydują się na zerwanie przyjaznych relacji z partnerami z Rosji. Ten bojkot to skutek napaści na Ukrainę, która zasługuje na potępienie.
Sesja Rady Miasta w sprawie wypowiedzenia umowy partnerskiej została zwołana w trybie nadzwyczajnym na czwartek (3 marca).

Oto porządek obrad, który został opublikowany w środę (2 marca) po godz. 14:

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
  2. Przyjęcie Stanowiska nr I/2022 Rady Miasta Malborka i Burmistrza Miasta Malborka z 3 marca 2022 r. potępiającego agresję Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.
  3. Podjęcie Uchwały Rady Miasta Malborka w sprawie rozwiązania umowy o partnerskiej współpracy Miasta Malbork z miastem Swietłyj/ Federacja Rosyjska.
  4. Zakończenie sesji.

W projekcie uchwały, która miałaby upoważnić malborskiego włodarza do zerwania partnerstwa, znajduje się następujące uzasadnienie takich kroków:

W świetle zbrodniczej wojny prowadzonej przez rosyjski reżim, przeciwko demokratycznemu i niezależnemu narodowi Ukrainy, w której giną niewinne osoby, władze miasta Malborka wyrażają swój sprzeciw wobec tego typu działań i potępiają ten akt agresji. W związku z powyższym upoważnia się Burmistrza Miasta Malborka do rozwiązania umowy z 19 lipca 2019 r. o partnerskiej współpracy miasta Malborka z miastem
Swietłyj/Federacja Rosyjska.

Swietłyj położone jest w obwodzie kaliningradzkim. To ósme miasto partnerskie Malborka po niemieckich Nordhorn i Monheim am Rhein, litewskich Trokach, szwedzkim Sölvesborgu, francuskim Margny lès- Compiègne, włoskim mieście Offagna i irlandzkim Kilkenny.
Umowa ze Swietłyj, która regulowała kwestie wzajemnych relacji została zawarta w połowie 2019 r. Ale tak naprawdę obydwa ośrodki współpracują ze sobą już od 2011 r. Owocami tych kontaktów są wspólne projekty dofinansowane ze źródeł zewnętrznych. Sztandarowym przykładem jest bulwar nad Nogatem, realizowany z unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja.
To właśnie działanie na rzecz zrównoważonego rozwojowi miast było spoiwem tych dwustronnych relacji.

Miasto okazało się interesujące z punktu widzenia położenia „nad wodą” oraz strategicznych kierunków rozwojowych – pisali autorzy uchwały Rady Miasta Malborka, przyjętej 31 maja 2019 r.

Ale wszystkie atuty partnerstwa zbladły w obliczu wojny na Ukrainie. Władze samorządowe w całej Polsce rezygnują ze współpracy z Rosjanami na znak solidarności z zaatakowanym narodem ukraińskim.
Jak zareagują malborscy radni? Sesję będzie można śledzić w internecie TUTAJ. Początek o godz. 10.30.

Malbork. Oficjalne partnerstwo z rosyjskim Swietłyj trwa rok...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto