Malbork. Paulina Cierpiałowska z czterema złotymi medalami MP juniorów 16-letnich. Nadia Walentynowicz zdobyła brąz

archiwum prywatne
W Gliwicach odbyły się zimowe mistrzostwa Polski juniorów 16-letnich na basenie 25-metrowym. Cztery złote medale wywalczyła Paulina Cierpiałowska z Malborka, reprezentująca UKS Żabianka Gdańsk. Nadia Walentynowicz z MAL WOPR cieszyła się z brązowego medalu.

Zimowe MP juniorów 16-letnich odbyły się w Gliwicach w dniach 10-12 grudnia. Właśnie na tę imprezę Paulina Cierpiałowska budowała formę od ponad trzech miesięcy. W październiku była najlepszą zawodniczką w stylu motylkowym podczas zawodów Grand Prix Puchar Polski o Puchar Rektora Politechniki Łódzkiej. W listopadzie zdobyła cztery złote medale w kategorii juniorów na 32. Memoriale Marka Petrusewicza we Wrocławiu i cztery złota (50 i 100 m motylkowym oraz 50 i 100 m dowolnym) na mistrzostwach województwa pomorskiego w Gdyni.

Młoda pływaczka zapowiadała, że „na mistrzostwach Polski będzie ogień” i słowa dotrzymała, bo w Gliwicach wywalczyła wywalczyła cztery złota. O trzy z nich za każdym razem rywalizowała ze swoja „odwieczną” rywalką, Amelią Marek z Delfina Tarnów.
Pierwszego dnia imprezy, w piątek (10 grudnia), malborska zawodniczka w barwach UKS Żabianka Gdańsk, podopieczna trenera Artura Mikicina, zdobyła dwa najcenniejsze medale. Zaczęło się na 50 m st. dowolnym. Tu ciekawa sprawa. Do finałowego startu Paulina i Amelia przystępowały z takim samym czasem uzyskanym w swoich biegach eliminacyjnych – 25,99 s. W finale 16-latka z Malborka wygrała w świetnym stylu z wynikiem 25,28 s, wyprzedzając najgroźniejszą przeciwniczkę o pół sekundy. Na tym sprinterskim dystansie była to naprawdę bezpieczna przewaga.

Tego samego dnia w finale 100 m w stylu motylkowym Paulina po raz czwarty w karierze zeszła poniżej 1 minuty. Pędziła do mety na pierwszym miejscu i dotknęła ściany w czasie 59,32 s. Amelia Marek uzyskała wynik 1.00,17 minuty. W sobotę (11 grudnia) wychowanka MAL WOPR dołożyła złoto na 50 m motylkowym, wygrywając w czasie 26,26 sekundy, przy wyniku 27,18 s Amelii.

Ostatniego dnia mistrzostw kraju Paulina dorzuciła czwarte złoto do swojej kolekcji. W konkurencji 100 m dowolnym była faworytką, ale po eliminacjach miała drugi czas (57,18 s). Z pierwszym wynikiem (57,06 s) do finału A awansowała Julia Kulik z UKS GOS Raszyn. Jednak w decydującym wyścigu Paulina nie pozostawiła żadnych złudzeń. Popłynęła po złoty medal w czasie 54,89 s, wyprzedzając reprezentantkę klubu z Raszyna o blisko sekundę (55,74 s).

W Gliwicach startowała też reprezentacja MAL WOPR. Wiele radości znów dostarczyła sobie i trenerkom Nadia Walentynowicz, która na 200 m stylem grzbietowym wywalczyła brązowy medal w czasie 2.17,34 minuty. Na sprinterskim dystansie 50 m grzbietem zajęła 7 miejsce w finale A, a ostatniego dnia była dziewiąta na 100 m tym stylem.

Malbork. Nadia Walentynowicz z MAL WOPR blisko kolejnego med...