Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. PCK działa pomimo epidemii [ZDJĘCIA]. Pomoc żywnościowa cały czas trafia do mieszkańców

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Około 500 osób z Malborka miesięcznie otrzymuje żywność rozdawaną przez działaczy Polskiego Czerwonego Krzyża. W tym wyjątkowo trudnym czasie nie mogą sami przychodzić do magazynu. Jedzenie do nich dojeżdża.

Wydawanie żywności pochodzącej z unijnego Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa jest jednym z głównych zadań malborskiego oddziału PCK. Niedawno pisaliśmy o tym, że przed świętami wielkanocnymi paczki trafiły do 235 osób osób.

- A w sumie mamy ok. 500 osób z Malborka, które na podstawie kryteriów dochodowych zostały zakwalifikowane do pomocy żywnościowej. Tylu mieszkańców otrzymuje wsparcie każdego miesiąca. W kwietniu musimy więc jeszcze dowieźć paczki pozostałym osobom - mówi Jarosław Wodziński, wiceprezes zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Malborku.

Transporty z jedzeniem przyjeżdżają z gdańskiego oddziału Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Zanim rozpętała się epidemia koronawirusa, tutejszy oddział PCK przekazywał mieszkańcom od 3 do 4 ton żywności. Obecnie działalność jest utrudniona.

- W normalnych warunkach to osoby, którym pomoc się należy, przyszłyby do nas do magazynu na tzw. wydawkę. Teraz ze względów bezpieczeństwa jest to niemożliwe. Dlatego z pomocą Malborskiego Centrum Wolontariatu dowozimy żywność do mieszkań - wyjaśnia Jarosław Wodziński.

Charakterystyczne zielone bluzy malborskiego wolontariatu noszą też osoby spoza Malborka czy nawet spoza naszego powiatu. W załadunku i rozwożeniu paczek uczestniczy m.in. Karol, uczeń Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Tczewie. Jego opiekun prosił, by koniecznie pochwalić chłopaka za zaangażowanie. Ale pochwały należą się też innym wolontariuszom, młodzieży i dorosłym, którzy w czasie zarazy robią za dostawców pomocy żywnościowej.

Na każdą paczkę składa się dziesięć artykułów: ryż, kasza gryczana, szynka, fasola, buraczki, powidła, mleko, ciastka, sok jabłkowy, koncentrat pomidorowy. Czasem zdarza się, że wolontariusze przywożą coś z powrotem, bo ktoś np. nie lubi kaszy i oddaje ją dla innych. Bywa, że muszą trochę pobłądzić, zanim dotrą pod wskazany adres, ale na końcu i tak liczy się satysfakcja z pomagania.

- Mamy to tak zorganizowane, że mieszkańcy dzwonią pod numer telefonu Malborskiego Centrum Wolontariatu: 574 110 505. Tam są zbierane dane dzwoniących i na tej podstawie ja sprawdzam u siebie dokumenty, czy dana osoba może otrzymać żywność. Wydajemy ją wolontariuszom, a oni rozwożą. Na miejscu sprawdzają dokument potwierdzający, że to rzeczywiście jest osoba, której paczka się należy. My też w międzyczasie rozwozimy żywność, jeśli do nas ktoś zadzwoni – wyjaśnia Jarosław Wodziński.

Aby korzystać z pomocy żywnościowej, należy mieć skierowanie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Malborku.

PCK świadczy też inną pomoc. Obecnie np. osoby mające problemy z poruszaniem się mogą za darmo wypożyczyć kule do chodzenia, a nawet rowery trójkołowe z bagażnikami. Więcej informacji pod nr. tel. 600 245 305.
Reszta akcji czerwonokrzyskiej organizacji jest w zawieszeniu. Mobilne zbiórki krwi z oczywistych względów się nie odbywają, tak samo jak cała działalność edukacyjna, bo uczniowie siedzą w domach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto