Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Piątki w sądzie, czyli edukacja prawna dla uczniów szkół podstawowych

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Uczniowie szkół podstawowych zwiedzają sąd w Malborku i bezpośrednio od sędziów i kuratorów dowiadują się, na czym polega ich praca i czym jest wymiar sprawiedliwości. Takie spotkania rozpoczęły się w marcu i potrwają do połowy czerwca. Zawsze w piątek.

Impulsem do zorganizowania cyklu piątkowych wizyt w Sądzie Rejonowym w Malborku był Pomorski Tydzień Edukacji Prawnej, ale propozycja malborska znacznie przekracza te ramy czasowe. Co więcej, w poprzednich latach wydarzenia edukacyjne organizowane przez tutejszy SR były skierowane głównie do młodzieży ze szkół średnich, tym razem została stworzona oferta także dla szkół podstawowych. To dla nich są przeznaczone piątki w sądzie.

Uczniowie klas IV-VII mogą wziąć udział w pogadankach i zwiedzić budynek przy ul. 17 Marca z kuratorem sądowym. Ósmoklasiści spotykają się w reprezentacyjnej, największej sali rozpraw, by uczestniczyć w prelekcji przygotowanej przez sędziów, tak jak dopiero co, bo 25 marca, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Malborku.

Spotkanie dla młodzieży „dwójki” poprowadziła sędzia Agnieszka Czerwińska, przewodnicząca Wydziału VII Wykonywania Orzeczeń, w telegraficznym skrócie przedstawiając m.in., czym jest wymiar sprawiedliwości i jak jest zorganizowany.

Ósmoklasiści mogli się też dowiedzieć, że w Sądzie Rejonowym w Malborku jest 16 sędziów, a prócz nich pracują tu również: sekretarze sądowi, bez których ani rusz (m.in. protokołują i nagrywają rozprawy, wysyłają wezwania i odpisy wyroków); asystenci sądowi, z których każdy często współpracuje z trzema sędziami, np. przygotowując projekty orzeczeń czy wyszukując przykłady orzecznictwa; referendarze sądowi, którzy - jako nowy zawód w sądach - mogą orzekać w sprawach dotyczących kosztów sądowych; kuratorzy sądowi dla nieletnich i dorosłych.

Młodzi goście z SP 2 mogli również posłuchać o rozprawach sądowych, różnicach w togach w zależności od wykonywanego zawodu prawniczego, rodzajach orzekanych kar, odpowiedzialności karnej nieletnich, różnicy między czynem karalnym (popełniają go osoby do 15 roku życia) a przestępstwem itd.

Spotkanie miało formułę 45-minutowej lekcji wiedzy o społeczeństwie. Zakończyło się szybkim quizem z symbolicznymi nagrodami. Zamysłem organizatorów jest - z jednej strony - edukacja prawna najmłodszego pokolenia realizowana w przystępny sposób przez praktyków; z drugiej - przybliżenia sądu jako instytucji służącej społeczeństwu.

Piątkowe spotkania dla uczniów w Sądzie Rejonowym odbywają się w godz. 10-12. Do tej pory na zaproszenie do udziału odpowiedziały trzy szkoły z Malborka oraz podstawówki ze Starego Pola i Sztumu. Są jeszcze wolne terminy. Zainteresowani mogą przesyłać zgłoszenia na adres [email protected] lub składać je osobiście w Oddziale Administracyjnym SR Malbork - pokój 302.
Zgłoszenia powinny zawierać liczbę i wiek uczestników, imię i nazwisko oraz numer telefonu do kontaktu w celu uzgodnienia szczegółów.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto