Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Pies spuszczony w centrum miasta bez smyczy zaatakował kota. Policja wszczęła postępowanie

Anna Szade
Anna Szade
Malborskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt Reks
Sprawa, którą opisało Malborskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt Reks w mediach społecznościowych, zbulwersowała wielu internautów. Domagają się surowej kary dla opiekuna zwierzęcia. Za co? We wtorek (3 maja 2022 r.) pies idący bez smyczy ul. Sierakowskich w Malborku zaatakował wolno żyjącego kota. To centrum miasta, wszystko działo się na oczach świadków. Zasadne jest też pytanie o bezpieczeństwo przechodniów.

Malborskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt Reks od lat propaguje należyte formy opieki nad zwierzętami, w tym odpowiedzialność ludzi. Wiele razy nagłaśniało historie porzuconych czworonogów albo żyjących w koszmarnych warunkach.

Tym razem wolontariusze poinformowali, że we wtorek (3 maja) ok. 10.30 na ul. Sierakowskich w Malborku "biegający luzem duży, brązowy pies, prawdopodobnie w typie amstaffa lub podobnej rasy, zaatakował wolno żyjącego kota".

Kilka razy podrzucił kota do góry. Według świadków, w tym czasie właściciel psa spacerkiem podszedł do niego, zapiął go na smycz i odszedł – relacjonuje Malborskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt Reks w mediach społecznościowych.

Świadkowie tego, co się stało, mówili, że los kota miał zupełnie nie obchodzić właściciela psa.
- Kot, czołgając się, resztkami sił schował się pod najbliższy samochód. Młodzież z Bydgoszczy szybko zareagowała dzwoniąc na Straż Miejską, policję i do nas. Byliśmy w ciągu kilku minut. Niestety, kotek odszedł – ubolewają wolontariusze Reksa. - Na miejsce przyjechała Policja, która poprosiła świadków o rysopis właściciela psa i patrol pojechał rozejrzeć się za nimi.

Poraża totalna obojętność i nieodpowiedzialność właściciela - komentuje Krystyna Panek, prezes Reksa.

Policjanci interweniowali na miejscu zdarzenia.
- Dyżurny KPP około godz. 11 odebrał zgłoszenie, z którego wynikało, że świadek widział, jak pies zaatakował kota. Po dotarciu na miejsce funkcjonariusze zastali martwego kota. Truchło zwierzęcia zabezpieczyła pani prezes stowarzyszenia - mówi asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Malborku. - Sprawa jest już prowadzona z urzędu. Policjanci ustalili tożsamość właściciela psa i wszczęli czynności. Ponadto, pani prezes zobowiązała się do złożenia zawiadomienia.

Warto przypomnieć, jakie obowiązki ciążą na osobach utrzymujących zwierzęta domowe w Malborku. Zapisane jest to w paragrafie 23 regulaminu utrzymania czystości i porządku w mieście, który uchwaliła w 2021 r. Rada Miasta. Oto cała lista:

  1. Osoby będące właścicielami lub opiekunami psa oraz innych zwierząt domowych zobowiązane są do sprawowania właściwej opieki nad tymi zwierzętami oraz zastosowania należytych środków ostrożności zapewniających ochronę zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, a także dołożenia starań, aby zwierzęta te nie były uciążliwe dla otoczenia.
  2. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są do sprawowania nad nimi właściwej opieki, a w szczególności nie pozostawiania ich bez dozoru. Właściciele i opiekunowie zwierząt domowych zobowiązani są do podjęcia wszelkich środków chroniących osoby trzecie przed niechcianym, bezpośrednim kontaktem ze zwierzęciem. Zobowiązane są również do zabezpieczenia nieruchomości tak, aby przebywające w niej zwierzęta nie mogły się z niej wydostać w sposób niekontrolowany.
  3. W miejscach publicznych na terenie miasta psa należy wyprowadzać na smyczy i tylko przez osoby, które są w stanie sprawować odpowiedni nadzór nad zwierzęciem, dające gwarancję opanowania psa w momencie rozdrażnienia, a psy ras uznawanych za agresywne, ich mieszańce oraz inne zagrażające otoczeniu na smyczy i w kagańcu.
  4. Obowiązek nakładania kagańca nie dotyczy psów, u których występują przeciwwskazania anatomiczne, zdrowotne, są wykorzystywane do celów specjalnych lub są opiekunami osób z niepełnosprawnościami oraz psów do 6 miesiąca życia. Przeciwwskazania, o których mowa muszą być stwierdzone przez lekarza weterynarii w książeczce zdrowia psa lub w wydanym przez lekarza weterynarii zaświadczeniu, które opisuje powód zwolnienia psa z tego obowiązku.
  5. Zabrania się wprowadzania zwierząt do obiektów użyteczności publicznej, z wyłączeniem obiektów przeznaczonych dla zwierząt, takich jak lecznice, wystawy, itp. Postanowienie to nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z pomocy psów-przewodników.
  6. Zabrania się wyprowadzania psów, kotów i innych zwierząt domowych na place zabaw dla dzieci, piaskownice, boiska szkolne, obiekty sportowe, kąpieliska oraz tereny bezpośrednio do nich przylegające, a także na inne tereny, na które ich właściciel wprowadził taki zakaz i umieścił go w widocznym miejscu.
  7. Dopuszcza się spuszczenie psa ze smyczy na terenie ogrodzonego wybiegu dla psów, gdzie po zwolnieniu z uwięzi psy mogą przebywać bez kagańca. Wyjątek stanowią psy ras uznawanych za agresywne, ich mieszańców oraz innych zagrażających otoczeniu, które przebywając na terenie wybiegu, muszą mieć założony kaganiec. Zwolnione z uwięzi mogą zostać tylko w przypadku, kiedy na jego terenie nie przebywają jednocześnie bez uwięzi psy innych właścicieli.
  8. Do obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe, w szczególności psy, należy niezwłoczne usuwanie zanieczyszczeń pozostawionych przez psy i inne zwierzęta w obiektach oraz na innych terenach przeznaczonych do wspólnego użytku, a w szczególności na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, przejściach podziemnych, terenach zielonych (zieleńcach, parkach itp.). Zebrane odchody zwierząt należy umieszczać w koszach na drobne odpady komunalne lub w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach. Postanowienie to nie dotyczy osób o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz osób niewidomych, korzystających z psów przewodników.
  9. Zanieczyszczenie w szczególności placów zabaw dla dzieci, piaskownic, boisk szkolnych, obiektów sportowych, kąpielisk przez zwierzęta domowe spowoduje obciążenie jego właściciela kosztami dezynfekcji oraz innymi np. wymiany piasku.
  10. Przewożenie psów w kagańcu i na smyczy oraz innych zwierząt domowych środkami komunikacji publicznej jest dopuszczalne na zasadach ustalonych przez przewoźnika.

Co grozi komuś, kto nie przestrzega tych zasad? Strażnicy miejscy mają na to odpowiedź.

Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany – cytują art. 77 kodeksu wykroczeń.

Te „nakazane” środki ostrożności, to właśnie te wskazane w uchwale Rady Miasta, podjętej na podstawie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Dotyczą one stosowania m.in. smyczy, a w szczególnych przypadkach także kagańców. Niewykonanie tych obowiązków jest wykroczeniem z art. 77 kodeksu wykroczeń, pozostającym w „jednoczynowym zbiegu eliminacyjnym” ze znacznie poważniejszym, bo zagrożonym karą grzywny do 5000 zł wykroczeniem z art. 10a ust. 2a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Karę wymierza się na podstawie tego ostatniego jako surowszego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto