Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Plan zagospodarowania centrum ujrzał światło dzienne. Można odliczać dni, gdy powstanie nowe miasto zamiast Pemalu

Anna Szade
Anna Szade
materiały MAZUR Studio Projektowe
Grubo ponad 1000 dni zajęło władzom Malborka przygotowanie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu centrum. Uchwała w tej sprawie została opublikowana, co oznacza, że prywatni właściciele nieruchomości m.in. po Pemalu mają zielone światło, by zacząć projektować całkiem nowy kwartał miasta. Jak zapowiada się inwestycja?

Uchwała Rady Miasta w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu centrum miasta Malborka została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego w poniedziałek (16 maja 2022 r.). To jedno z dłużej przygotowywanych dokumentów planistycznych. Od decyzji o przystąpieniu do jego sporządzania do momentu wejścia w życie, czyli 28 lutego 2019 r. do momentu wejścia w życie, co nastąpi 31 maja, miną dokładnie 3 lata, 3 miesiące i 3 dni.
Dokument był w tym czasie dwukrotnie wykładany. Pierwszy raz ujrzał światło dzienne na początku 2021 r. Wówczas wpłynęło 5 uwag do zapisów, które tak dalece ingerowały w treść, że uzgodnienia rozpoczęły się na nowo. Przez prawie cały 2021 r. prowadzone były liczne i wielokrotne konsultacje i spotkania negocjacyjne z wojewódzkim konserwatorem zabytków, bo to on miał najwięcej do powiedzenia w sprawie nowego kwartału miasta.

Plan obejmuje kilka charakterystycznych punktów na mapie miasta: dawny Pemal, charakterystyczny czerwony budynek stojący tuż obok, czyli willa Rahna, nieczynny hotel Zbyszko oraz miejski parking na zapleczu ul. Kościuszki, który obecnie prowadzony jest przez prywatnego operatora.

"Nove Miasto" zamiast Pemalu. Jak będzie wyglądał ten fragment?

Najbardziej zauważalna będzie zmiana na gruntach po wyburzonym Pemalu. Ich właścicielem po tym, jak firma produkcyjna ostatecznie wyprowadziła się do Nowego Dworu Gdańskiego, została Projekt Jantar sp. j.
Teren po rozebranych halach i biurowcach ma szansę stać się atrakcyjną przestrzenią miejską. Nieruchomość jest przeznaczona głównie na zabudowę mieszkaniową i mieszkaniowo-usługową.

W planie precyzuje się dość mocno zasady kształtowania zabudowy w terenie poprzemysłowym. Wydaje się, że będzie tam można stworzyć dość interesującą i spójną architekturę, która wzbogaci krajobraz miasta – tłumaczyła kilka miesięcy temu Maria Kiełb-Stańczuk z firmy DOM Biuro Urbanistyczne Kiełb-Stańczuk, Jaszczuk-Skolimowska, autorka malborskiego planu.

Zainteresowani budową tego nowego miasta przygotowali bardzo szczegółową koncepcję. To ona została przedstawiona wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków, który od początku upierał się przy pewnych wysokościach, by chronić panoramę zabytkowej budowli znajdującej się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Właściciele nieruchomości mają pomysł na to eksponowane miejsce, zdając sobie sprawę, że te pofabryczne działki znajdują się w osi widokowej zamku. To jedno z głównych ograniczeń dla przyszłego inwestora.
Z przygotowanych wizualizacji wyłania się przyszły fragment Malborka, nazwany na roboczo "Nove Miasto".

To koncepcja, która jest przedmiotem uzgodnienia między innymi z wojewódzkim konserwatorem zabytków w Gdańsku. Jest to wizja, którą chcemy zrealizować – tłumaczy Piotr Pałdyna z Projekt Jantar sp. j.

To stonowana, pełna zieleni nowa zabudowa, architektura, która ma harmonizować z wpisaną na listę światowego dziedzictwa malborską warownią dominującą w panoramie.
Wizualizacja została przygotowana przez MAZUR Studio Projektowe architekta Piotra Mazura, znanego w Malborku z wielu wcześniejszych realizacji.

Plan przewiduje również możliwość innego zagospodarowania terenu wokół dawnego hotelu Zbyszko, który znajduje się w ewidencji zabytków i położony jest w strefie ochrony konserwatorskiej w obszarze ujętym w ewidencji zabytków. Każdy krok dotyczący remontu czy przebudowy obiektu wymaga uzgodnień ze służbami konserwatorskimi. Ale pewna furtka i tak została dla właścicieli otwarta.

Plan dopuszcza dla tego terenu dość mocne możliwości rozwojowe, ale ograniczone wytycznymi i wskazówkami konserwatora. Dotyczą one nieprzekraczalnej linii zabudowy, która wyraźnie wskazuje, że trzeba kontynuować ten historyczny sposób zagospodarowania w tej części miasta. Czyli od frontu główna kamienica, w tym przypadku hotel, a w głębi działki obiekty raczej o charakterze oficynowym, czyli niższe – streszczała zapisy planu Maria Kiełb-Stańczuk.

Dopuszczona jest również rozbudowa znajdującej się pod ochroną konserwatorską dawna willa Rahna, przedsiębiorcy, który przed wojną rozpoczął działalność gospodarczą w miejscu późniejszego Pemalu. To reakcja na uwagi wnoszone przez prywatnego właściciela tego obiektu.
Opublikowany plan przewiduje nowe funkcje obecnemu parkingowi miejskiemu przy ul. Kościuszki. On tam pozostanie, ale z dużym udziałem powierzchni biologicznie czynnej, bo minimum 50 proc. ma tam stanowić zieleń. Wpisano też możliwość ustawiania sezonowych stoisk handlowych. Ale to melodia przyszłości, na razie Urząd Miasta nie planuje tam żadnej rewolucji. Po prostu jest możliwość w przyszłości nowego sposobu wykorzystania tej miejskiej przestrzeni.

Malbork. Plan miejscowy centrum już po konsultacjach. Wciąż ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto