Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Po kradzieży karty płatniczej sprawca wypłacił pieniądze z konta. Pomógł PIN

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Pixabay
Prawie 2 tys. zł straciła mieszkanka Malborka po tym, jak skradziono jej kartę płatniczą. Sprawca miał ułatwione zadanie, bo w portfelu znalazł też kartkę z zapisanym numerem PIN.

Policja słusznie apeluje, by chronić dane wrażliwe, w tym wszelkie kody dostępu i hasła do kont bankowych. Niewskazane jest więc zapisywanie np. numeru PIN i noszenie go ze sobą w portfelu razem z kartą płatniczą. Jeśli zgubimy portfel z taką zawartością, możemy mieć potem tylko nadzieję, że znalazca okaże się uczciwy.

Ale są różne sytuacje życiowe. Czy mieszkanka Malborka, która w tym przypadku została pokrzywdzona, mogła spodziewać się, że to w jej mieszkaniu ktoś niepowołany będzie... przeszukiwał jej portfel?... Takie zawiadomienie, już po włamaniu na konto, otrzymała malborska policja.

- Do mieszkanki Malborka przyszedł z wizytą kolega ze swoim znajomym. Po opuszczeniu mieszkania przez mężczyzn kobieta zauważyła, że zniknął jej portfel. Po krótkich poszukiwaniach znalazła go w łazience, jednak nie było już w nim karty płatniczej i kartki z zapisanym numerem PIN. Sprawca, znając PIN, wypłacił z konta pokrzywdzonej prawie 2 tys. złotych - informuje asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP Malbork.

Sprawą zajęli się kryminalni, którzy po analizie zebranych informacji wytypowali i zatrzymali 23-letniego mężczyznę jako podejrzanego w tej sprawie.
- Śledczy ustalili, że zatrzymany 5 razy dokonał i 2 razy usiłował wypłacić środki z konta. 23-latek usłyszał 8 zarzutów: za przywłaszczenie karty płatniczej oraz dokonanie i usiłowanie kradzieży z włamaniem. Za te przestępstwa kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności - wyjaśnia asp. Sylwia Kowalewska.

Dlaczego policja używa określenia "kradzież z włamaniem" w przypadku konta bankowego? Bo sprawca włamał się na konto i ukradł pieniądze.

Policja przypomina, że w przypadku utraty karty z funkcją płatności zbliżeniowych należy ją jak najszybciej zablokować. Można to zrobić w oddziale banku lub dzwoniąc na jego infolinię. Można ją także zablokować przez aplikację mobilną (jeśli bank oferuje taką usługę) albo dzwoniąc pod ogólnopolski numer powołany z inicjatywy Związku Banków Polskich - 828 828 828.

Jak powinno się chronić swoją kartę? Policyjne rady

  • Miej ją schowaną w bezpiecznym miejscu i nie odkładaj „byle gdzie”. Sprawdzaj, czy jest na miejscu.
  • Nie przekazuj karty osobom trzecim – płacąc za zakupy zawsze patrz pracownikowi na ręce i nie pozwól, by odchodził z Twoją kartą.
  • Chowając kartę zadbaj o to, aby miejsce było bezpieczne – komunikacja karty z innym urządzeniem jest łatwiejsza, gdy karta znajduje się na wierzchu.
  • Jeśli często płacisz kartą zbliżeniowo, warto zorganizować etui na kartę – może to być zwykła folia aluminiowa, dzięki czemu nie będzie wysyłała sygnału, a informacje zapisane na karcie pozostaną bezpieczne.
  • Nie podawaj nikomu PIN-u do karty, nie trzymaj go razem z kartą ani w telefonie.
  • Jeżeli nie jesteś w stanie zapamiętać PIN-u, zapisz informacje i schowaj w bezpiecznym miejscu.
od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto