Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Po Wielbarku z przewodnikiem PTTK. Został jeszcze jeden spacer tego lata

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Blisko 50 osób wzięło udział w czwartym już wakacyjnym spacerze po mieście z przewodnikiem malborskiego oddziału PTTK. Podczas wycieczki pt. "Wielbark" mogli posłuchać m.in. o Zygmuncie Bukalskim, Ferdinandzie Schulzu i Grzegorzu Lacie.

Wycieczka rozpoczęła się przy dawnym "dolnym" budynku Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Głowackiego, obecnie pięknie odremontowanej prywatnej własności. Spacerowicze mogli się dowiedzieć m.in. mało znanego faktu, że w jednym ze skrzydeł tego obiektu zaraz po II wojnie światowej funkcjonował punkt pomocy rzeczowej, prowadzony przez Szwedów. Pod koniec lat 40. ubiegłego zakończył działalność.

Na trasie spaceru znalazły się też współczesne obiekty, jak choćby pobliski kościół pw. Miłosierdzia Bożego czy znajdujący się obok plac Zygmunta Bukalskiego, nazwany tak na cześć mieszkańca tej dzielnicy. Jadwiga Chylińska z Oddziału Przewodnickiego PTTK w Malborku, która prowadziła wycieczkę, przypomniała, że ten społecznik i radny miejski, zasłużony dla miasta działał prężnie na Wielbarku. I żadnej pracy się nie bał, np. jeśli trzeba było, sam kosił trawę.

Cofając się do czasów przedwojennych, Wielbark był miejscem, z którym kojarzył się Ferdinand Schulz, mistrz szybownictwa. W tej części miasta znajdowało się lotnisko, z którego startował na szybowcach własnej konstrukcji. Przewodniczka przypomniała, że po tragicznej śmierci (z Bruno Kaiserem rozbili się w Sztumie) w latach 30. został patronem niemieckiej szkoły, która działała w budynku przy skrzyżowaniu obecnej ul. Głowackiego i Broniewskiego.

Kilkaset metrów dalej była mowa o kolejnym mistrzu, tym razem gry w piłkę nożną. Złoto na igrzyskach olimpijskich w 1972 roku w Monachium i srebro w 1976 r. w Montrealu, brązowe medale mistrzostw świata w RFN (1974) i w Hiszpanii (1982) - to jego dorobek. Chodzi oczywiście o Grzegorza Latę, który 8 kwietnia 1950 roku urodził się w Malborku. Jadwiga Chylińska dzięki swoim wędrówkom po Wielbarku dokładnie ustaliła, że przyszedł na świat w budynku przy ul. Kochanowskiego 121-124.

Ostatni spacer pt. "Niskie Podcienia" odbędzie się 28 sierpnia. Zbiórka o godz. 11 przy Bramie Mariackiej na Starym Mieście.
Cykl pięciu spacerów z przewodnikiem znalazł się na liście przedsięwzięć wybranych do dofinansowania w 2021 r. z budżetu miasta w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto