Malbork. Pociągi już naprawdę wróciły na linię do Kwidzyna. Najpierw trasę "przetestowały" VIP-y

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Po wielu miesiącach przerwy podróżni znów mogą korzystać z pociągów na trasie między Malborkiem a Kwidzynem. Ale najpierw przetestowały ją VIP-y.

W czerwcu, gdy okazało się, że znów trzeba przesunąć powrót pociągów na linię kolejową nr 207, PKP Polskie Linie Kolejowe podały, że nowy termin to 10 lipca. Wszystkie znaki na niebie, a zwłaszcza na ziemi wskazują na to, że tak już się stanie.

VIP-y przetestowały odcinek torów Malbork-Kwidzyn

W ostatnich dniach odbywały się jazdy próbne na zmodernizowanym odcinku torów między Malborkiem a Kwidzynem, a w piątek przed południem (9 lipca) zorganizowany został przejazd dla VIP-ów. Na stacji Malbork do pociągi wsiedli m.in. burmistrz Sztumu Leszek Tabor, starosta sztumski Leszek Sarnowski, radni powiatu sztumskiego, przedstawiciele kolei i wyruszyli w kierunku Kwidzyna. Zabrakło przedstawicieli Malborka, ale jak się dowiedzieliśmy w Urzędzie Miasta - do magistratu nie dotarło żadne zaproszenie.

Od 10 lipca wracają kolejowe połączenia na linii z Kwidzyna do Malborka. Podróżni z Powiśla ponownie dojadą pociągiem do Trójmiasta. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poprawiły dostęp do kolei na stacjach i przystankach - poinformował Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP PLK.

Powrót pociągów potwierdził nam również rzecznik prasowy spółki Polregio, która na zlecenie samorządu województwa pomorskiego obsługuje tę linię.

Na razie udostępniony zostanie odcinek między Malborkiem a Kwidzynem, a do końca 2021 roku mają się zakończyć prace na odcinku do Gardei. Tam newralgicznym miejscem jest nasyp w Rozpędzinach, który w 2020 r. został zniszczony przez ulewy.

Obecnie sytuacja wygląda więc tak, że pociągiem można dojechać do Kwidzyna, a tu, żeby kontynuować podróż do Grudziądza, należy przesiąść się na autobus komunikacji zastępczej. Na pewno podróżujący często między Kwidzynem a Malborkiem cieszą się, że na tym odcinku zmieni się środek lokomocji. Po prostu pociągiem jest dużo szybciej, bo około 40 minut. Autobus do pokonania tego odcinka potrzebował ponad godzinę czasem - jak donosili pasażerowie - z dużym okładem.

Pociągi na linii Malbork-Kwidzyn. Sprawdź rozkład jazdy

Z rozkładu jazdy PKP wynika, że między Malborkiem a Kwidzynem pasażerowie w dni powszednie będą mieli do dyspozycji 8 par pociągów:

  • z Malborka do Kwidzyna odchodzić będą o godzinie: 4.30, 7.05, 8.54, 12.46, 15.35, 16.43, 18.30, 20.20;
  • z Kwidzyna do Malborka: 5.29, 6.22, 10.00, 11.20, 15.29, 17.29, 18.23, 19.30.

W soboty i niedziele będzie kursowało 7 par pociągów. Rozkład na sobotę:

  • z Malborka do Kwidzyna: 4.30, 7.05, 8.54, 12.46, 15.35, 18.30, 20.20;
  • z Kwidzyna do Malborka: 5.29, 6.22, 10.00, 11.20, 15.29, 18.23, 19.30.

Rozkład jazdy na niedzielę:

  • z Malborka do Kwidzyna: 4.30, 7.05, 8.54, 12.46, 15.35, 18.07, 20.20;
  • z Kwidzyna do Malborka: 5.29, 6.22, 10.00, 11.20, 15.29, 18.23, 21.04.

Bilet normalny kosztuje 9,80 zł. Rozkład jazdy możesz sprawdzić TUTAJ.

Rewitalizacja linii 207 za ponad 200 mln złotych

PKP PLK przypominają, że trwająca od czterech lat „Rewitalizacja linii kolejowej nr 207 odcinek granica województwa - Malbork” wiąże się z kosztem 212 mln zł netto. W 85 procentach jest finansowana ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

Podróżni skorzystają m.in. z przebudowanej stacji w Kwidzynie. Wyższe perony oraz przejście podziemne z trzema windami zapewnią lepszy dostęp do kolei osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się. W Sztumie, Gościszewie, Sztumskiej Wsi, Ryjewie i Brachlewie wygodniejszą komunikację umożliwią pochylnie.

Na peronach zamontowano nowe, jaśniejsze oświetlenie LED. Przygotowane są wiaty oraz ławki. Czytelne oznakowanie oraz gabloty informacyjne z rozkładami jazdy ułatwią orientację. Dla rowerzystów przygotowano stojaki rowerowe - wylicza Przemysław Zieliński.

Zwiększył się poziom bezpieczeństwa na styku dróg i torów. Na 27 przejazdach kolejowo-drogowych między Kwidzynem a Malborkiem jest nowa nawierzchnia, rogatki i sygnalizacja świetlna.

- Przypominamy, że na skrzyżowaniu torów z drogą należy przestrzegać przepisów. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność już podczas zbliżania się do przejazdu. Ważne jest zatrzymanie i upewnienie się, czy nie nadjeżdża pociąg. Na przejazd należy wjeżdżać tylko wówczas, gdy jest zapewnione miejsce na zjazd - podkreśla Przemysław Zieliński.

Malbork. Na linii kolejowej 207 trwają prace, epidemia koron...

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

u
u
Pewnie na którymś z przejazdów stoją
g
gapcio raz
9 lipca, 15:34, gapcio:

do Gardei i Grudziądza to chyba w 20 vipy co dostały na przejazd !!!!

wyjechali ale czy dojechali bo śladu nie ma ani ze Sztumu ani z Kwidzyna ???!!!

g
gapcio
do Gardei i Grudziądza to chyba w 20 vipy co dostały na przejazd !!!!
Dodaj ogłoszenie