Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Podtrucie tlenkiem węgla w łazience? Czternastolatka została przewieziona do szpitala

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Czujność jest konieczna, gdy może wystąpić zagrożenie związane z działaniem tlenku węgla. Tym razem, w Malborku w sobotni wieczór (18 grudnia), mama dziewczynki szybko zauważyła, że dzieje się coś niepokojącego. Wezwała pogotowie gazowe. Interweniowali też strażacy z JRG Malbork i ratownicy medyczni.

Służby zostały wezwane do jednego z mieszkań w centrum Malborka. Jak wynika z informacji, które otrzymaliśmy od malborskiej straży pożarnej, bardzo szybko w sytuacji zagrożenia zadziałała mama dziecka.

- O godz. 18 otrzymaliśmy zgłoszenie z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Trzy minuty później byliśmy na miejscu. Okazało się, że 14-letnia dziewczynka na chwilę straciła przytomność w łazience. Gdy nasze zastępy dojechały, była już przytomna. Przed nami na miejscu było już pogotowie gazowe, które wezwała mama dziecka, zaniepokojona tym, że coś może się dziać z piecykiem gazowym. Gazownicy zakręcili dopływ gazu i przewietrzyli mieszkanie - informuje dyżurny operacyjny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Malborku.

Najpierw pogotowie gazowe zmierzyło stężenie tlenku węgla i okazało się, że w łazience jest ono na poziomie 130 ppm. Przy takiej ilości objawem podtrucia czadem bywają przeważnie lekki ból głowy i wypieki na twarzy. Gdy strażacy skontrolowali pomieszczenia już po ich przewietrzeniu, stężenie spadło do 10 ppm, a po kolejnym pomiarze nie stwierdzono obecności tlenku węgla.

Na miejscu interweniował też zespół ratownictwa medycznego, który przewiózł dziewczynkę pod opieką mamy do szpitala na dalsze badania - dodaje dyżurny operacyjny KP PSP Malbork.

Ochroną przed czadem, nazywanym cichym zabójcą (bezbarwny, bezwonny i śmiertelnie niebezpieczny gaz), jest detektor tlenku węgla, instalowany przy wszystkich urządzeniach wytwarzających spaliny oraz w sypialniach i pokojach, w których spędza się dużo czasu. Czujka powinna włączyć się odpowiednio szybko, by zaalarmować o zagrożeniu. Przy stężeniu 100 ppm alarm następuje w ciągu 10–40 minut; 300 ppm - w ciągu 3 minut.

Bardzo ważne jest również, by pamiętać, że zgodnie z przepisami prawa budowlanego obiekty budowlane powinny być w czasie użytkowania poddawane kontroli co najmniej raz w roku. Dotyczy to również sprawdzenia stanu technicznego urządzeń gazowych i oceny ich przydatności do dalszej, bezpiecznej eksploatacji. Zatem przeglądy także gazowych podgrzewacz wody lub kotłów gazowych są podstawą do tego, by nie dochodziło do niebezpiecznych sytuacji.

Gm. Lichnowy. Śmierć w pożarze opuszczonego budynku. Zginął ...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto