Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Podwyżki opłat w 2021 r. Sprawdź, za jakie miejskie usługi trzeba zapłacić więcej

Anna Szade
Anna Szade
Mieszkańcy Malborka muszą liczyć się z tym, że w 2021 r. nieco bardziej schudną ich portfele. Niektóre miejskie usługi drożeją już od 1 stycznia. Sprawdź, co już kosztuje więcej.

Ile w Malborku trzeba zapłacić za dostarczenie wody, odbiór śmieci i oczyszczanie ścieków, czyli za jedne z podstawowych rzeczy, których dobre działanie musi zapewnić miasto swoim mieszkańcom?
Ceny usług są zwykle tak skalkulowane, by nie obciążały zbytnio budżetów domowych. Choć wiadomo, że każdy mieszkaniec lubi sobie ponarzekać na tych, którzy „na górze” ustalają wysokość opłat.

Opłaty lokalne w 2021 r. Kto je ustala?

Kto ma wpływ na wysokość rachunków, które płacą malborczycy? Za "chłopców do bicia" mogliby zostać uznani burmistrz Malborka i Rada Miasta. Pierwszy proponuje radnym stawki lokalnych opłat, a radni je uchwalają lub odrzucają. To dotyczy chociażby biletów MZK czy opłat za wywóz śmieci.
W praktyce wygląda to tak, opłaty wnoszone przez mieszkańców ledwo wystarczają na obsługę. Tak jest choćby ze śmieciami. Na koszt pozbycia się tego, co „produkują” na co dzień mieszkańcy składa się wszystko: dostarczenie pojemników i worków, zapłata firmie, która opróżni kosze i przetransportuje ich zawartość na składowisko. Na koniec jeszcze trzeba opłacić fakturę wystawioną za utylizację śmieci. Wiadomo, że wzrastają koszty energii, rosną pensje pracowników, składowisko też nie tanieje. Dlatego pewnie nie ma innego wyjścia, i dla mieszkańców opłaty nie mogą stać w miejscu. Choć owszem, można się zżymać, że ktoś wyciąga mieszkańcom pieniądze z kieszeni. Ale w miejskiej kasie nie ma innych pieniędzy niż te, które solidarnie wnoszą wszyscy malborczycy.

W przypadku biletów większe wpływy mają poprawić kondycję MZK. Nie da się ukryć, że tym bardziej w czasie pandemii nie jest to bez znaczenia, bo jeździ mniej pasażerów. Z jednej strony przez odgórne limity obowiązujące w autobusach, z drugiej – przez zdalne nauczanie, bo to uczniowie często korzystają z komunikacji miejskiej. Uchwała Rady Miasta przewiduje całą serię podnoszenia cen biletów. W 2019 r. jednorazowy przejazd zdrożał o 50 groszy. A to był dopiero początek, bo plan zakłada coroczne 10-groszowe regulacje, aż do 2023 r., gdy jednorazowy bilet będzie kosztował 3,40 zł.

Woda, ciepło, ścieki. Tu nie działa niewidzialna ręka rynku

Nie wszystkie opłaty ustalane są na poziomie władz Malborka. Na przykład za ciepło, które dostarcza ECO Malbork sp. z o.o. płaci się taryfę, która musi zyskać akceptację Urzędu Regulacji Energetyki, czyli organu administracji państwowej.
Aktualna taryfa zaczęła obowiązywać 1 sierpnia 2020 r. Zgodnie z decyzją Prezesa URE została wprowadzona na 12 miesięcy. Kolejnych korekt można spodziewać się więc w drugiej połowie 2021 r.
Z treścią decyzji można zapoznać się TUTAJ

Również ceny dotyczące wody i ścieków ustalane są wyżej. To decyzja Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Jakie podwyżki zaczęły obowiązywać 1 stycznia 2021 r.? Sprawdź w galerii.

Podatek od nieruchomości 2021. Sprawdziliśmy, gdzie będzie n...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto