Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Polscy działacze plebiscytowi z 1920 r. zostaną upamiętnieni. Urząd Miasta wystawi im obelisk z cegieł z dawnego Domu Polskiego

Anna Szade
Anna Szade
Zdjęcie ze zbiorów Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej
W Malborku, w setną rocznicę plebiscytu na całym Powiślu, zostanie odsłonięty obelisk będący hołdem dla polskich działaczy plebiscytowych z 1920 r. Co ciekawe, zostanie zbudowany z cegieł z dawnego Domu Polskiego, w którym Polacy zbierali się przed tym historycznym wydarzeniem. Budynek stał przy ul. Piastowskiej 15 do 2008 r.

Obelisk ma zostać odsłonięty 11 lipca 2020 r. przy ul. Piastowskiej. To nieprzypadkowe miejsce, bo właśnie tam 100 lat wcześniej gromadzili się działacze plebiscytowi.

- Będzie to mur wysoki i szeroki na dwa metry i gruby na mniej więcej pół metra. Zaprojektował go Piotr Banasik, malborski artysta. Zostanie wykonany przez pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej ze starych i częściowo nowych cegieł – powiedział nam Józef Barnaś, wiceburmistrz Malborka.

Stary materiał, który zostanie wykorzystany, to pozostałości po dawnym Domu Polskim. Przygotowując się do głosowania decydującego o przynależności państwowej tych ziem, polscy działacze plebiscytowi kupili go w 1920 r. za 220 tysięcy ówczesnych marek od Niemca, który prowadził tam hotel-restaurację „Pod Trzema Koronami”. Miejsce stało się wtedy ośrodkiem życia polskiego i zebrań.

Po II wojnie światowej w budynku działał m.in. zakładowy dom kultury, kino, a także siedziba informacji turystycznej i siłownia. Został ostatecznie rozebrany w 2008 r., by uwolnić teren inwestycyjny pod hotel. Część cegieł zostało wówczas zabezpieczonych, bo charakterystyczne detale dawnego budynku miały zostać odtworzone w hotelowym holu. Ale plany ostatecznie się zmieniły i inwestycja nie powstała do dzisiaj. Dlatego władze miasta zdecydowały o innym wykorzystaniu cegieł.

Po wybudowaniu obelisku na ul. Piastowską wróci także tablica pamiątkowa, która do 2008 r. znajdowała się na Domu Polskim. Po jego wyburzeniu trafiła na mur staromiejskiego ratusza. To jej treść: „W hołdzie bojownikom ruchu plebiscytowego o polskość ziemi malborskiej tę tablicę społeczeństwo funduje. Malbork 22 VII 1961”.
- Wszystko zostało już uzgodnione z konserwatorem zabytków, stosowne zgłoszenie wysłaliśmy również do Starostwa Powiatowego. Do końca czerwca obelisk ma być gotowy – zapowiada Józef Barnaś.

W ten sposób spełni się marzenie śp. Arkadiusza Binnebesela, odznaczonego tytułem „Zasłużony dla Miasta Malborka”, syna jednego z polskich działaczy plebiscytowych. To on co roku wspominał historyczne wydarzenia z 1920 r. Przy okazji obchodów kolejnych rocznic upominał się także o godne upamiętnienie Domu Polskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto