Malbork. Pomoc społeczna w latach 2015-1019 [LICZBY]. Weź udział w diagnozie na potrzeby nowej strategii

Anna Szade
Powstaje nowa strategia rozwiązywania problemów społecznych w Malborku. To dokument, który ma ukierunkować działania służb socjalnych, by pomoc trafiała tam, gdzie trzeba. Ale najpierw potrzebna jest trafna diagnoza sytuacji. Mieszkańcy mogą w tym pomóc, biorąc udział w ankiecie przygotowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Aktualnie przygotowywana jest "Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych w Mieście Malbork na lata 2021-2025”. Taki dokument to z jednej strony wymóg ustawowy. Ale to także element prowadzenia polityki społecznej ukierunkowanej na działania lokalne. Dobre rozpoznanie położenia mieszkańców może przełożyć się w przyszłości na szybsze i trafniejsze reakcje służb socjalnych, dzięki czemu udzielają one pomocy skuteczniej, bo nie na oślep.

Rozpoczęło się diagnozowanie sytuacji społecznej w mieście. Mogą w tym bardzo pomóc sami malborczycy. Trwa bowiem badanie ankietowe, w którym mogą wziąć udział mieszkańcy. To na podstawie ich podpowiedzi określone zostaną działania, których podjęcie może przełożyć się na poprawę jakości życia lokalnej społeczności.

Pytania w ankiecie dotyczą podstawowych spraw: dostępu do placówek opieki zdrowotnej, problemów osób z niepełnosprawnościami, skali uzależnień czy przemocy domowej, ale także negatywnych zjawisk dotyczących dzieci i młodzieży. Biorący udział w ankiecie proszeni są również m.in. o propozycje lepszego wsparcia ubogich, dostępu do służby zdrowia czy poprawy bezpieczeństwa.

Ankieta dostępna jest w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Malborku, ul. Słowackiego 74, i na stronie internetowej www.mops.malbork.pl. Wchodząc tam, można ją wypełnić w formie elektronicznej.

W bieżącym działaniu MOPS kieruje się zapisami poprzedniej strategii rozwiązywania problemów społecznych, która obowiązuje w latach 2016-2020. Czy jest pomocna? To wynika z raportu o stanie miasta Malborka w 2019 r., który podsumowuje również działania opieki społecznej. Te, jak czytamy, są na zadowalającym poziomie w stosunku do faktycznych potrzeb i problemów społecznych.

Nie wszystko jednak, jak wynika z raportu, wygląda różowo, mimo że od kilku lat zmniejsza się liczba rodzin korzystających ze świadczeń funduszy pomocy społecznej.

Wzrasta liczba rodzin korzystających z pomocy społecznej, które borykają się z problemem związanym głównie ze złym stanem zdrowia, oraz korzystających długotrwale, wymagających stałego i comiesięcznego wsparcia finansowego oraz z różnych form pomocy społecznej w tym niepieniężnych – czytamy w raporcie o stanie miasta.

Jak wynika z danych MOPS, następuje także coroczny wzrost wydatków na niektóre świadczenia: schronienie, odpłatność za pobyt w domach pomocy społecznej, usługi opiekuńcze. Wzrastają także wydatki związane z realizacją zadań w zakresie pieczy zastępczej. Dotyczy to pobytu dzieci w pieczy instytucjonalnej i rodzinnej, które przed umieszczeniem mieszkały w Malborku. Ze szczegółami możesz się zapoznać w zestawieniach w galerii powyżej.

Polka wśród najbardziej wpływowych ludzi

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie