Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Posłuchaj "Ballad i romansów" Mickiewicza w miejskiej rozgłośni. Narodowe Czytanie 2022 już 3 września

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W sobotę (3 września) będzie można posłuchać „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w Radiu Malbork. Fragmenty zostały nagrane wcześniej w ramach wspólnej inicjatywy MCKiE i Miejskiej Biblioteki Publicznej, a teraz zostaną wyemitowane.

Miejska Biblioteka Publiczna w Malborku przypomina, że rok 2022 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Romantyzmu Polskiego. A to dlatego, że mija 200 lat od wydania w Wilnie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, które właśnie dały początek temu nurtowi w polskiej literaturze.

Mickiewicz uważał, że poezja istnieje wtedy, kiedy się ją wypowiada, śpiewa, melorecytuje – podkreśla Marzena Gliniewicz z MBP.

Będzie można się o tym przekonać podczas kolejnej edycji Narodowego Czytania pod patronatem prezydenta RP. W tym roku wybór był dość oczywisty. Padło na „Ballady i romanse”. W Malborku nie ma miejskiego czytania na żywo. Zwyczajem stało się nagrywanie wcześniej fragmentów utworów w Radiu Malbork i odtwarzanie ich w dniu ogólnopolskiej akcji. Tak jest i tym razem.

- Na antenie Radia Malbork 90,4 FM usłyszycie Państwo fragmenty, jak również całe ballady i romanse w wykonaniu i interpretacji grupy teatralnej Dwa Słowa, burmistrzów naszego miasta, przedstawicieli władz samorządowych, słuchaczy Radia Malbork, czytelników MBP, pań bibliotekarek lokalnych bibliotek, dzieci i młodzieży malborskich szkół, malborczyków, którym Mickiewicz w duszy śpiewa – wylicza Marzena Gliniewicz. - Mamy nadzieję, że urzeknie Państwa nastrojowość i śpiewność ballad, tajemniczość tego fantastyczno-rzeczywistego świata.

A jest to świat niezwykły, bo stworzony przez niezwykłego artystę. Biblioteka przytacza opinię Łukasza Radeckiego, nauczyciela, pisarza i muzyka z Krzyżanowa, który poezję wiesza narodowego przełożył na prozę w książce "Adam Mickiewicz. Bryk bardzo niekonwencjonalny".

Mickiewicz był genialny. Naprawdę. Wyprzedził swoją epokę, tworzył dzieła, które do dziś ujmują pomysłowością i bogactwem języka (...). Urok poezji - poecie wolno słyszeć głosy i widzieć niezbadane – napisał Łukasz Radecki.

„Ballad i romansów” w Radiu Malbork możecie posłuchać 3 września od godziny 12 do 18.

Powiat malborski. Mickiewicz prozą? To możliwe. Łukasz Radec...

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto