Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Powiatowy sztab kryzysowy w sprawie sytuacji na Ukrainie i pomocy uchodźcom

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
O konsekwencjach trwającej wojny na Ukrainie i skoordynowanej pomocy dla uchodźców rozmawiali w poniedziałek (28 lutego) uczestnicy spotkania roboczego w ramach Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Narada pod przewodnictwem starosty Mirosława Czapli była poświęcona bieżącej sytuacji na Ukrainie, pomocy humanitarnej i pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Wzięli w niej udział wszyscy wójtowie i burmistrzowie z powiatu, komendanci policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy i przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu.

Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej szczegółowo poinformował uczestników spotkania o wymaganych procedurach pobytowych na terenie kraju, statusie uchodźcy i procedurze tzw. ochrony międzynarodowej.

- Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy muszą się rejestrować w punktach recepcyjnych. Obecnie po zmianie przepisów nie trzeba składać żadnych wniosków w placówkach Straży Granicznej czy urzędzie wojewódzkim. Na Pomorzu główny punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy jest na dworcu PKP w Gdańsku. Samorządy będą wspierać punkty informacyjne, powstanie taki m.in. na dworcu PKP w Malborku – informuje Stanisław Chabel, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Malborku.

Uczestnicy spotkania roboczego wypracowali sposób prowadzenia pomocy humanitarnej w powiecie.

Na początku wiodący będzie samorząd miasta Malborka. W dalszej kolejności będzie realizowana w oparciu o potrzeby wypracowane przez Pomorski Urząd Wojewódzki i koordynowana na szczeblu powiatu. Samorządowcy będą mogli też przekazać środki finansowe przeznaczonych dla potrzeb humanitarnych za pośrednictwem fundacji. Ponadto, mają możliwość skorzystania z tzw. rezerwy budżetowej zwanej kryzysową z przeznaczeniem na pomoc dla osób uciekających z Ukrainy – wyjaśnia Stanisław Chabel.

Lokalne służby i instytucje stoją też przed wyzwaniem rozwiązania problemu edukacji dzieci i pomocy socjalnej dla rodzin, które z przyczyn wojny utraciły możliwość pracy. Trochę o tym się zapomina, ale dyrektor wydziału kryzysowego podkreśla, że przy podejmowanych działaniach trzeba nadal pamiętać o epidemii koronawirusa.

- Osoby, które przybyły do naszego kraju, muszą mieć zapewnioną możliwość odbycia kwarantanny i izolacji i muszą przestrzegać reżimu sanitarnego – dodaje Stanisław Chabel. - Niezależnie od spotkania głównego odbyło się spotkanie pracowników zajmujących się zagadnieniami zarządzania kryzysowego. Tematyką były zagadnienia obronne.

Poniżej ważne informacje wypracowane w trakcie spotkania Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Pomoc rzeczowa

Główny punkt zbiórki z powiatu malborskiego znajduje się w Muzeum Miasta Malborka przy ul. Kościuszki 54.
Punkt otwarty jest do odwołania od poniedziałku do piątku w godzinach 8-19, w sobotę i niedzielę w godzinach 11-17. Lista zapotrzebowania codziennie jest aktualizowana na oficjalnym profilu Urzędu Miasta Malborka >>> TUTAJ.
W razie pytań można dzwonić pod numer 669 990 005.

Sprawy lokalowe

Mieszkańcy Malborka, którzy chcą przyjąć uchodźców z Ukrainy, mogą zgłaszać swoją gotowość dzwoniąc na specjalny numer 607 674 217 w godzinach pracy Urzędu Miasta Malborka: poniedziałek, wtorek, czwartek - godz. 7.30-15.30, środa - 7.30-16.30, piątek - 7.30-14.30.
Pod tym numerem osoby przyjmujące gości otrzymają również informację na temat możliwej pomocy dla nich (np. przekazanie ubrań, środków czystości, jedzenia).

Wpłaty pieniężne

Zgodnie z ustaleniami przyjętymi na powiatowym spotkaniu kryzysowym można wpłacać dowolne datki na konto Fundacji Nadzieja II im. Stefanii Zaorskiej w Banku Spółdzielczym w Nowym Stawie. Numer konta: 88 8304 0005 0000 3867 2000 0010. W tytule przelewu koniecznie należy umieścić dopisek „Pomoc Ukrainie”. Pieniądze zostaną wykorzystane na potrzeby uchodźców z Ukrainy, którzy będą lokowani w powiecie malborskim.

Punkt informacyjny dla Uchodźców z Ukrainy

Tymczasowy Dworzec PKP w Gdańsku Głównym, ul. Podwale Grodzkie 1, Gdańsk.

Malbork. Zbiórka na rzecz uchodźców z Ukrainy. Apel o pomoc ...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto