Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork: Powiaty Obszaru Dolnej Wisły razem przyciągną inwestorów?

Redakcja
Czy powiaty: kwidzyński, malborski, starogardzki, sztumski i tczewski zbudują inwestycyjną rewolucję? - zastanawia się Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową w Gdańsku. Wedle jego pomysłu, do pobudzenia ponadpowiatowej współpracy i wypracowania wspólnej, kompleksowej oferty dla inwestorów ma się przyczynić Partnerstwo Obszaru Dolnej Wisły.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku odbyły się II Warsztaty Liderów Partnerstwa Obszaru Dolnej Wisły .Projekt realizowany jest przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czy w najbliższych latach powiaty Dolnej Wisły będą w stanie przyciągać tak znaczących inwestorów jak Volkswagen w Polkowicach czy Philips w Pile, którzy zbudują w subregionie fabryki, dając mieszkańcom zatrudnienie i możliwości współpracy lokalnym firmom?
Głównym motorem zmiany gospodarczej i tym, dzięki czemu stajemy się bardziej zamożni, w długim okresie są inwestycje. Realizowane przede wszystkim przez lokujące się w regionie firmy o znaczeniu globalnym, ale także przez podmioty w nim funkcjonujące, chcące rozszerzać prowadzoną przez siebie działalność. Tworzą one m.in. nowe miejsca pracy, ściągają do regionu specjalistów i zaawansowane technologie oraz często wymuszają rozwój infrastruktury. Za sprawą płaconych podatków zasilają również budżety samorządów, które następnie trafiają m.in. do szkół czy szpitali, przyczyniając się do wzrostu poziomu życia mieszkańców.
Jednak jak je przyciągać? Jak pozyskać takich inwestorów, jeżeli w dzisiejszych czasach szukają oni lokalizacji, które będą kompleksowo spełniały ich oczekiwania? To znaczy, że będą oferowały tereny przygotowane zgodnie z profilem ich działalności, dostateczną ilość odpowiednich zasobów ludzkich i potencjalnych partnerów biznesowych, bogatą ofertę infrastrukturalną, edukacyjną, kulturalną i turystyczną, relatywnie niskie koszty pracy, pożądaną wielkość rynku zbytu, a także przyjazne otoczenie społeczne. Niewiele miejsc w Polsce może spełnić wszystkie te kryteria jednocześnie, przez co stają się mniej konkurencyjne w stosunku do tych, które takie warunki mogą zagwarantować. Podobnie sytuacja wygląda w woj. pomorskim – poszczególnym powiatom trudno jest sprostać wszystkim wymaganiom stawianym przez „dużych graczy”, ale łącząc się pod jedną marką silnego subregionu mogą wygrywać ze znacznie mocniejszymi powiatami, które działają w pojedynkę. Nad taką właśnie silną marką pracują obecnie powiaty: kwidzyński, malborski, starogardzki, sztumski i tczewski w ramach projektu „Obszar Dolnej Wisły”. Trwające zacieśnianie się współpracy między tymi powiatami to dobry znak, że są perspektywy na przyciąganie większych inwestorów. Jednak aby odnieść sukces, należy zrozumieć, jakich wartości oni oczekują, a potem im je dostarczyć, pokazując realne przewagi nad innymi lokalizacjami.

Przeczytaj też: Czego potrzebuje Malbork? Poznaj wyniki sondy

Duży inwestor oczekuje przede wszystkim kompleksowej oferty z wiarygodnymi danymi oraz aktywności i zaangażowania ze strony władz. Tego, że prawie natychmiast otrzyma wszystkie dodatkowe informacje, o które poprosi. Ponadto, że w krótkim czasie zostaną dla niego zorganizowane spotkania z różnymi grupami interesariuszy, takimi jak: władze regionu, potencjalni pracownicy, lokalni partnerzy biznesowi, inwestorzy działający na tym terenie, a nawet przedstawiciele rządu. Spodziewa się też często pakietu zachęt inwestycyjnych, a gdy już się zdecyduje na realizację inwestycji - że zostanie mu przydzielony Project Manager, który „poprowadzi go za rękę”, pomagając załatwić wszystkie formalności, objaśniając niejasności i ułatwiając zaadaptowanie się w nowym otoczeniu. Bardzo ważna jest dla niego również stała troska administracji po uruchomieniu działalności i sprawne reagowanie na bieżące problemy.
Kluczem do zrealizowania powyższych wymagań przez powiaty uczestniczące w projekcie „Obszaru Dolnej Wisły” jest zbudowanie bezpośrednich relacji między nimi, opartych na wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu wspólnego interesu rozwojowego. Znajduje się on we wspólnych obszarach działań, w ramach funkcji związanych ze wpieraniem inwestycji i promocją subregionu. Konkretniej, może stanowić go: wspólna, sprofilowana oferta obejmująca swoim zakresem pięć powiatów, wspólny budżet na promocję, wspólny system zbierania informacji, wspólny reprezentant interesów subregionu, który zabiegałby o inwestorów, dostarczał im informacji, organizował dla nich spotkania, zapewniał im pomoc od strony administracyjno-prawnej i pomagał znosić bariery związane z jego działalnością operacyjną. Takie połączenie sił i zasobów nie przekreśla indywidualnych działań poszczególnych samorządów. Przeciwnie, wzmacnia je i ułatwia.
Zobacz również: Malbork: Wyniki badania społeczno-gospodarczego mieszkańców
Warsztaty zorganizowane na początku tego tygodnia w Malborku były już drugimi, które odbyły się w ramach projektu „Obszar Dolnej Wisły”. Służyły one dalszemu zacieśnianiu relacji między powiatami oraz pogłębianiu zrozumienia ich wspólnego interesu. Były także okazją do spotkania z kolejnym reprezentantem działających na Pomorzu inwestorów – był to Grzegorz Matczak, dyrektor R&D w Synopsys Poland - spółce-córce jednej z czołowych firm z branży mikroelektroniki na świecie.
Informacja nadesłana przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową w Gdańsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto