Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Prace archeologiczne w Muzeum Zamkowym. Pozostałości po mieszkańcach odkryte na Międzymurzu Zachodnim

Anna Szade
Fot. Muzeum Zamkowe w Malborku
Na Międzymurzu Zachodnim w Muzeum Zamkowym trwają badania archeologiczne. Malborska instytucja pochwalił się pierwszymi efektami.

Prace są prowadzone od połowy czerwca wzdłuż zamkowego muru nad Nogatem zaraz za bramą Międzymurza Zachodniego przy zejściu nad rzekę.

Badania mają charakter ratowniczy i są związane z budową w tym miejscu podziemnej stacji transformatorowej, związanej z zagospodarowaniem całego terenu północnego Przedzamcza – informuje Muzeum Zamkowe.

Przy tej okazji w wykopie badawczym odkryto „nawarstwienia” związane z domami, które istniały na tym terenie w XVIII i XIX wieku, a burzone były w XIX i na początku XX wieku w związku z renowacją zamku. W reliktach domów odkryto pozostałości po mieszkańcach, np. liczne fragmenty naczyń ceramicznych i fajek, kilka monet, dobrze zachowane fragmenty ozdobnych kafli piecowych.

Te odkrycia nie były niespodzianką.
- W późnej nowożytności międzymurza nie spełniały już funkcji obronnych, a rozległość zespołu zamkowego sprawiała, że na zamku było wiele przestrzeni, które nie były niezbędne dla funkcjonowania siedziby starostów. W związku z tym, za zgodą tych królewskich urzędników, w międzymurze zaczęło "wdzierać się" miasto. W XVIII wieku zabudowany został też północny kraniec międzymurza, gdzie trwają badania – wyjaśnia Muzeum Zamkowe.

Z tamtej zabudowy do dzisiejszych czasów zachował się tzw. Dom pod Żabą, stojący przy Bramie Mostowej na Międzymurzu.

Prace badawcze przyniosły też zaskakujące odkrycie. Obecna linia muru zamku została zrekonstruowana w drugiej połowie XX wieku. Okazało się jednak, że w przeszłości mur w tym miejscu przebiegał inaczej niż ta rekonstrukcja, a mianowicie tak, jak został przedstawiony na planach z XVII-XVIII wieku.

- Nikt nie zwrócił na to dotąd uwagi, traktując przedstawiony układ muru jako uproszczenie rysownika. Obecnie wiemy, że mur w tym miejscu powstał wcześniej niż wspomniana ikonografia i że miał dwie fazy. Jego destrukcje i konieczności napraw powodowało bez wątpienia podmywanie przez Nogat. Kiedy dokładnie powstał najstarszy mur w tym miejscu, to pokażą kontynuowane prace archeologiczne – informuje Muzeum Zamkowe.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto