Program opieki nad zabytkami Malborka opisuje niezwykle bogaty i różnorodny zasób dziedzictwa kulturowego, na który składają się: zabytki nieruchome, zabytki ruchome oraz archeologiczne, ma za zadanie sformułować cele i kierunki oraz zadania służące ochronie dziedzictwa kulturowego miasta oraz jego krajobrazu kulturowego.
Malbork, choć kojarzony głównie z pokrzyżackim zamkiem, ma się czym pochwalić. W mieście znajduje się wiele zabytków nieruchomych:
- 51 obiektów jest wpisanych do rejestru zabytków województwa pomorskiego,
- 966 obiektów i obszarów to zabytki ujęte w wojewódzkiej ewidencji zabytków,
- 1064 obiekty i obszary figurują w gminnej ewidencji zabytków Malborka (7 obiektów postulowanych jest do usunięcia z GEZ – obiekty te nie istnieją, zostały rozebrane, lub będą rozebrane wskutek bardzo złego stanu technicznego).
Za najbardziej zagrożone obiekty uznane domy mieszkalne.
- Zagrożeniem jest zarówno brak bieżących napraw czy remontów, jak i remonty przeprowadzane bez dbałości o charakter zabytkowy. Domy mieszkalne czy gospodarcze dostosowywane są do potrzeb użytkowników często nie szanując ich wartości zabytkowych. Wykonywane są np. ocieplenia elewacji, czy przebudowy budynków, bez dbałości o zabytkowy detal. Obiekty opuszczone, bez funkcji, zagrożone są natomiast zawaleniem czy dewastacją – czytamy w dokumencie, który jest przedmiotem konsultacji społecznych.
Dlatego główny cel Programu opieki nad zabytkami miasta Malbork na lata 2021-2024 to "ochrona i rewitalizacja zabytkowych obiektów i obszarów miasta kształtujących jego ład przestrzenny i krajobraz kulturowy, mający wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy, w tym na turystykę, jako istotną gałąź gospodarki Malborka, związaną z historyczną tkanką miasta".
Za jedną z podstawowych metod realizacji uznano natomiast rozbudzanie świadomości, edukację i aktywizację lokalnej społeczności w dziedzinie historycznych i artystycznych wartości obiektów zabytkowych.
Do zaprezentowania swoich opinii i uwag na temat aktualizacji Programu opieki nad zabytkami miasta Malborka na lata 2021-2024 zapraszają burmistrz Malborka oraz miejski konserwator zabytków.
W konsultacjach mogą uczestniczyć organizacje pozarządowe działające na rzecz mieszkańców Malborka i inne podmioty ze sfery pożytku publicznego, mieszkańcy i przedsiębiorcy.
Konsultacje potrwają do 13 listopada 2020 r. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną muszą mieć zdalną. Zarówno sam projekt programu, jak i specjalny druk do wyrażenia opinii dostępny jest TUTAJ
Wypełniony formularz można przesłać w wersji elektronicznej na adres: [email protected], a w wersji papierowej: Urząd Miasta Malborka, Miejski Konserwator Zabytków, pl. Słowiański 5, 82-200 Malbork.
Malbork. Najstarsze domy w mieście. Wciąż w nich mieszkają l...
WARTO WIEDZIEĆ
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

SONY Xperia 5 IV 5G 8/128GB Czarny
xperia 5 iv ma moc i wydajność, których potrzebuje…
kup teraz

HUAWEI nova Y90 6/128GB Czarny
smartfon huawei nova y90 to smartfon, w którym tec…
kup teraz

POCO C40 3/32GB Żółty
Jeśli jesteś miłośnikiem informatyki i elektroniki…
kup teraz

POCO F4 6/128GB Zielony
Xiaomi Poco F4 5G Dual Sim 6GB RAM 128GB - Zielony…
kup teraz

Samsung Galaxy A14 SM-A145 4/64GB Jasnozielony
Smartfony Samsung A14 został zaprojektowany z myśl…
kup teraz

Samsung Galaxy A54 5G SM-A546 8/128GB Czarny
Samsung Galaxy A54 5G przyciąga uwagę bezpretensjo…
Zobacz Instahistorie Karoliny Stanisławczyk!